Sochaři Oldřich Hejtmánek (ležící v pozadí) a Michal Blažek (v červeném uprostřed) se poprali před hlavním nádražím v Praze při měření podstavce pro sochu prezidenta Wilsona. Šarvátce se snaží zabránit Kryštof Hošek (vpravo).

Sochaři Oldřich Hejtmánek (ležící v pozadí) a Michal Blažek (v červeném uprostřed) se poprali před hlavním nádražím v Praze při měření podstavce pro sochu prezidenta Wilsona. Šarvátce se snaží zabránit Kryštof Hošek (vpravo). | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Vždyť mě chtěl zabít, debile! líčí pražskou rvačku sochař Blažek

  • 15
O sochaři Michalu Blažkovi se mluví. Pozornost však spíš než jeho díla přitahuje výbušná povaha autora. V pondělí se horkokrevný umělec popral v Praze s restaurátorem Oldřichem Hejtmánkem při vystavování makety Blažkova pomníku sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Letos na jaře zase připoutal pozornost kolemjdoucích k brněnskému Domu umění. Výtvarník Blažek se doslova přikurtoval k budově, když ředitel této galerie a městská rada nesouhlasili, aby dům zdobilo výtvarníkovo sgrafito. - čtěte Protestujícího umělce odvedli strážníci z lešení brněnského Domu umění

Anna Procházková, ODS, 55 let, náměstkyně hejtmana, Břeclav"Jeho extrémní reakce znám osobně. Dělal proti mě jako škůdci happening při otevírání zrekonstruované břeclavské synagogy, kde měl provádět restaurátorské práce, které však nestihnul v termínu," vzpomíná na jiný incident někdejší starostka Břeclavi a nynější náměstkyně hejtmana jižní Moravy Anna Procházková (ODS).

Při obhajobě vlastní práce Blažek, zdá se, nešetří emocemi a často ani nepublikovatelnými výrazy. Jimi oslovoval i svého pomyslného protivníka v hlavním městě. Ostrá slova použil také při brněnském protestu, kdy se zabarikádoval na lešení Domu umění. To mu však nepomohlo a nová fasáda zůstala bez ozdoby.

Pověst kontroverzního člověka v sobě umělec nezapře. "Vždyť on mne chtěl zabít, cožpak to nechápete. Vy jste úplný debil," vychrlí ze sebe do telefonu rozhorlený sochař po tříminutovém popisu pondělní pražské potyčky s Oldřichem Hejtmánkem. - o incidentu před pražským hlavním nádražím čtěte více zde

Prudkou povahu rozzlobený umělec nezapřel ani v telefonu. Počastoval totiž redaktora nadávkou a rázně krátký rozhovor ukončil.

Dokola jen opakoval, že mu šlo o život, že si při útoku zlomil pravou ruku a že to bude on, kdo podává na Hejtmánka trestní oznámení.

Michal Blažek demonstroval na lešení Domu umění.  Na snímku ukazuje skutečné návrhy, ty publikované podle něho byly podvrh

Podle Blažka šlo o předem připravenou provokaci, z níž vyšel jako neurvalý umělec. "Jo a nepište, že šlo o rvačku dvou sochařů, jak jste mylně už uvedli. Hejtmánek je pouhý štukatér, nikdy řádnou sochu neudělal," poznamenal Blažek.

Je to poctivý sochař... je to neurvalý charakter

Okolí vnímá Blažka v prudkých kontrastech. Mnozí ho stejně bouřlivě hájí, jako jiní odmítají. "Je to můj dlouholetý kamarád. který mě tituloval jako debila už mnohokrát. Zdá se nesnesitelný, což však už neplatí o jeho umění. Je to jeden z posledních poctivých sochařů, který seká do mramoru a dělá z hlíny," hájí přítele architekt Petr Hrůša.

Architekt Petr HrůšaVystupuje jako advokát Blažkova umění, uznává nevyzpytatelnost jeho osobnosti. Není to prý žádný diplomat, ale svobodný umělec, který se nebojí prudce vyjádřit názor, což jiným nebývá po chuti.

"Vyhrál soutěž a někdo ho zato zesměšňuje. On ji ale poctivě obeslal," komentuje pondělní incident Hrůša. Za potyčkou, zlomenou rukou a dvěma trestními oznámeními, které na sebe oba "rváči" podali, vidí Blažkovu únavu, stres, ale i strach z devalvování americké zakázky v hodnotě milionu dolarů.

Nový ředitel Domu umění Rostislav KoryčánekŘeditel brněnského Domu umění se k jarnímu incidentu s Blažkovým zabarikádováním na lešení opravované galerii nechce vracet. "Umělecké ambice ztratil v devadesátých letech a nyní u něj převládají negativní charakterové vlastnosti. Cloumá s ním možná zapšklost, že ho neuznává široká umělecká i laická veřejnost," míní Rostislav Koryčánek.

Blažek podle něho trpí také tím, že jako význačný umělec nebyl vnímaný ani jeho otec Jaroslav, který se živil jako malíř a portrétista.

Blažkovy excesy na veřejnosti ovšem nejsou podle Hrůši žádná programová šou. "Není to žádná jeho stylizace ani program, jak na sebe strhávat pozornost. Určitě je netaktický, není velký diplomat, ale to je prostě součást jeho povahy," kontruje spřátelený architekt.

Řevnivost mezi umělci

Řevnivost mezi výtvarnými umělci jako by byla součástí každé veřejné zakázky. A předevčírem kritizovaný Blažek jindy své konkurenty také nešetří.

"Zoufalec, blázen, nešťastník. S Blažkem jsem měl problémy, když jsem chtěl v Praze postavit pomník Sigmunda Freuda, vyvolal s umístěním nesouhlas a nakonec vedení města od záměru upustilo," prohlásil sochař a děkan Fakulty výtvarných umění brněnské techniky Michal Gabriel.

Často nečitelné osobní spory a hádky mezi umělci dokresluje Gabriel povzdechem. "Veřejnost vnímá jenom tři sochaře, kteří udělali rozruch a to Pavla Opočenského, Davida Černého a Blažka, jehož dílu jsme se smáli už jako studenti."