Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dobrodruzi z Brna bloudili na kolech nocí ve stopách vyhnaných Němců

  15:52aktualizováno  15:52
Zvláštní výprava cyklistů si v noci na čtvrtek připomněla poválečný pochod smrti z Brna do Pohořelic - jeden z nejtragičtějších poválečných excesů v naší zemi. MF DNES se vzpomínkové vyjížďky také zúčastnila.

Zvláštní výprava cyklistů si v noci na čtvrtek připomněla poválečný pochod smrti z Brna do Pohořelic. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedni hrdě postávají u svých perfektně vybavených značkových kol, druzí nejistě nasedají na zrezivělé vehikly. Mladík se svalnatými lýtky zapíjí glukózové bonbony iontovým nápojem, dívka v květovaných šatech rovná v košíku svého kola domácí sušenky a termosku s čajem.

S touhle nehomogenní skupinkou se vydávám po trase brněnského pochodu smrti z konce druhé světové války. V noci, za deště a po poli. "V rámci zachování co největší autentičnosti," jak poťouchle poznamená obrýlený vůdce naší cyklosmečky Petr Maška.

Vyjíždíme od Domu umění, před kterým náš průvodce pronese stručný úvod.

Fotogalerie

"Bylo jich téměř 20 tisíc - žen, dětí a práce neschopných mužů německé národnosti. Protože mnozí z nich dříve sympatizovali s Hitlerem, Brňané se po válce rozhodli je z města vysídlit. 29. května Národní výbor přijímá dokument o jejich odsunu, už druhého dne jsou nuceni vydat se na pochod. Brno zas vyčnívá smutným prvenstvím. Šlo o jeden z nejtragičtějších poválečných excesů v naší zemi."

Jen co si to vyslechneme, šlápneme do pedálů a ženeme se vylidněným městem. Blýská se. Není to však rozmar pozdně letního počasí - na cestu nás provází fotoaparát a televizní kamera.

Před nákupním centrem Olympia se zastavujeme. Novináři nestačili udělat záběr, je třeba se vrátit. Náš průvodce to nese s nelibostí, nakonec ovšem smířlivě souhlasí.

Pak po cyklostezce uháníme do Modřic. "Neosvětlený běžec napravo!" hlásí kdosi v čele desetičlenné skupinky. Za chvíli by mohl varovat: "Neosvětlení opilci nalevo!" Tři potácející se muži stojí v poli a do nákupního vozíku nakládají kukuřici.

K orientaci posloužila pouze nepraktická mapka

Na okraji Brna se dovídáme pár dalších podrobností o odsunu. "Přestože se všichni shodli na nutnosti vysídlení Němců, stále se nevědělo, co s nimi. Původně měli jít pomáhat na venkov do zemědělských usedlostí, pak se hovořilo o transportu do Rakouska. Rakušané však v odvetu pohrozili vystěhováním Čechů," pokračuje průvodce další částí výkladu.

A jede se dál. Vedoucí nás před odjezdem ujišťovali o dobrodružném rozměru celé akce. Nikdo z nich prý trasu nejel. Evidentně nelhali. K orientaci nám slouží pouze nepraktická mapka, na které je příliš znát, že ji vytvářel umělec a ne kartograf. Cestu dlouhou 25 kilometrů jsme si nakonec protáhli na 40.

Asi za dvě hodiny se nenáročná historická exkurze zvrhne ve vrcholný fyzický výkon. Cyklisté v popředí nasadí ostré tempo. Nadopovaná energetickým gelem uháním temnou krajinou, seč mi síly stačí.

Slečnu se sušenkami a jejího dlouhovlasého přítele jsem evidentně podcenila. Celou cestu plynule konverzují, zatímco já plynule mlčím a popadám dech. Ruce se mi začínají klepat z nedostatku cukru v těle.

Fakt, že vůbec nevidím na cestu pod sebou, hrdinsky přehlížím, stejně jako to dělají ostatní. Tak takhle chutná dobrodružství.

"Máme tady nějakého historika?" ptal se mladý průvodce na začátku výpravy. "A máme tady nějakého doktora?" zajímalo jeho známou. Až teď dovozuji, jak opodstatněný dotaz to byl.

Asi na 39. kilometru nás dojíždí televizní štáb. V kufru auta sedí kameraman a natáčí nás. Noční vyjížďka končí na parkovišti v Pohořelicích. Moje podsvícené digitální hodinky ukazují 00:52. Utrpení je u konce. Čeká nás poslední část výkladu.

"Pohořelice nebyly žádnou oficiální cílovou stanicí. Výprava skončila právě tady, protože skoro nikdo už nebyl schopen dál pokračovat. Následné osudy většiny německých účastníků nejsou známé. Jisté však je, že během pochodu či na jeho následky umřely skoro dva tisíce lidí," uzavírá vyprávění průvodce.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Žáci se rozloučili s mrtvým učitelem, smrtelné zranění zůstává záhadou

Na znojemské Základní škole JUDr. Josefa Mareše uspořádali pietu za učitele...

„Pane učiteli, navždy v našich srdcích. Mějte se v nebíčku dobře.“ Takové vzkazy psaly děti z největší znojemské...

Ve sběrně kovů prorazil někdo obsluze lebku tyčí, obžalovaný vinu odmítá

Ilustrační snímek

Vážná poranění hlavy, obličeje a horních končetin způsobil útočník pracovníkovi sběrny kovů v Brně. Před Krajským...

Modelky nedýchají, vyslechla si hodonínská kráska na molu v New Yorku

Pětadvacetiletá Jana Kopecká na Týdnu módy v New Yorku předváděla modely deseti...

Dostat se na newyorský Týden módy si přeje snad každá modelka. Pětadvacetileté Janě Kopecké z Hodonína se to letos...

Najdete na iDNES.cz