Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzpomínková postvelikonoční moralita zakyslé feministky

  11:11aktualizováno  11:11
Tak je máme zase na rok z krku. Velikonoce. Pamatuji si takové, při kterých se mnozí z přítomných pánů ožrali takřka do němoty nebo potupně zvraceli do příkopů.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Pamatuji si jiné, kdy holky mrzly v drobném, leč vytrvalém dešti od pěti ráno schované na střeše garáže, protože z duše nenáviděly obřad, který Vodňanský se Skoumalem kdysi charakterizovali velikonočním mudrováním svého imaginárního Bobše: "Řezat, řezat tu havěť, žádnou nešetřit."

Pamatuji si taky Velikonoce slunečné, kdy byly děti ještě malé, a aby ze svátků něco měly, schovala jsem jim na zahradě do "hnízdečka od králíčka" velikonoční sladkosti a vajíčka. Pamatuji si rozpačité koledníky, kteří najednou nevěděli, kam v tom cizím soukromí s rukama a zalykali se rozpaky, že mají, s dovolením, bít cizí ženské, často o dost starší, než jsou sami - a pak za to vybírat čokoládu, vajíčka, kořalku nebo peníze.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Jsou-li Vánoce v našich končinách svátkem značně duchovně vykostěným, Velikonoce skončily snad ještě hůř. I když by samozřejmě měly na co navazovat - od pohanských oslav jarní plodnosti přes židovský Pesach, kdy Židé každoročně i metaforicky "unikají z otroctví", až po křesťanské zmrtvýchvstání Ježíše. Obávám se však, že většina z houfů při ožralých chlapů s mrskačkami po čemsi podobném na velikonoční pondělí v našich končinách ani nevzdechne.

Já vím, moralizuji tady jako zakyslá stárnoucí feministka. Jenomže mně se tuzemské pojetí velikonočních svátků nelíbilo ani jako malé holce. Žádné velké kouzlo jsem necítila, jen ty divné rozpaky z přežilého zvyku náhle nuceně uplatňovaného v rodině, kde nás děcka jinak nebil nikdo, ani když jsme zasloužili.

Vepřožrout Moške
Pohanské svátky se nám vzdálily o světelné roky, s křesťanskou připomínkou krajní lidské krutosti při ukřižování mám také problém, a tak vám tu převyprávím jeden pesachový příběh z knížky Vepřožrout Moške, kterou k letošnímu Pesachu 5768 přeložil z jidiš můj často zmiňovaný kamarád Achab Haidler.

Pro lepší pochopení jen připomenu, že jedním z hlavních židovských "stravovacích" nařízení je, že po masitém jídle by se aspoň šest hodin nemělo požít nic mléčného. To z úcty k mléku, kterým matka dává život, i z úcty ke smrti (snězeného zvířete, kterému jsme život vzali).

Jednou před pesachovými svátky se moudrého rebbeho přišel zeptat takový malý otrhaný žídek, zda může o sederové večeři nahradit nařízené "arba kosot", tedy čtyři poháry vína, poháry mléka. Rebbe mu odpověděl, že jistě může, načež sáhl do kapsy a podal mu pět rublů. Žídek protestoval, že pro peníze si k moudrému rabimu nepřišel, ale rabín, aby ho neurazil či neodradil, mu vysvětlil, že jde jen o půjčku, a poslal ho domů.

Celou rozpravu sledovala rabínova žena, které se pět rublů zdálo trošku moc. Protestovala, že čtyři poháry vína by žídek mohl pořídit za desetinu této částky. "Jenže uvaž," řekl jí na to rebbe, "ten chudý člověk chtěl o pesachové večeři pít mléko - a přitom je to bohabojný žid. Pak je ovšem jasné, že na kus masa mu jistě také nezbývalo."

A to je prosím všecko. Ať už o Velikonocích, Pesachu, svátcích jara nebo čertvíčem, lidské vcítění a soucit můžu pokaždé.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz