Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Emoce, křik a pak dohoda. Brněnská Wannieck Gallery se znovu otevřela

  9:10aktualizováno  9:10
Uznávaná soukromá galerie moderního umění Wannieck Gallery se ve čtvrtek opět otevřela. Skoro tři měsíce se kvůli ní hádali politici, kulturní fronta v celé zemi bojovala za její záchranu. Představení skončilo shodou.

Takhle ještě před měsícem brněnská Wannieck Gallery balila svá díla. Od středy je vše jinak. V nájmu města zůstává. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V první chvíli to vypadalo na mezinárodní ostudu. Prohlášení, které koncem února vydalo vedení brněnské Wannieck Gallery, vzbuzovalo dojem, že barbarské Brno chce kulturní instituci vyhodit z nájmu. A potopit ji, navzdory jejímu renomé.

O necelé tři měsíce později se najednou obě strany umí domluvit. Nájemní smlouva pokračuje dál a zdá se, že žádný problém vlastně ani nebyl.

"Chyba byla asi na obou stranách, protože jsme vše řešili dříve přes média než osobně," zhodnotil nyní starosta Brna-střed Libor Šťástka z ODS, který byl jednou z hlavních postav sporu.

Než však on a další politici k nynější dohodě s mecenášem galerie Miroslavem Lekešem dospěli, musely se výstavní prostory na měsíc zavřít. Část obrazů dokonce galerie sbalila. Ve čtvrtek se výstavní prostory znovu otevřely v tichosti.

"V konečném důsledku jsme spokojeni, že může být galerie opět otevřena," konstatoval pouze stroze podnikatel Lekeš, který je v Brně známý především v souvislosti s kontroverzní a pro město nevýhodnou směnou pasáže Jalta.

O co vlastně ve sporu původně šlo? Uznávaná soukromá galerie moderního umění dostala výpověď z městských prostor kvůli nepravidelnému placení nájmu.

Lekeš poté jednal s městskou akciovou společností Jižní centrum, která vlastní výstavní prostory galerie v sousedství nákupního centra Vaňkovka a která se starala především o obchodní stránku věci - tedy nájem, jeho výši a dluhy.

Kromě toho se do debaty zapojovali také politici se svými rozdílnými představami o podpoře kultury v Brně a o přínosu galerie pro město.

Emoce při jednání nechyběly. "S nájemcem, ke kterému jsme ztratili jako obchodní partner důvěru, nemáme zájem dále spolupracovat," konstatovala například na počátku předsedkyně představenstva Jižního centra Naděžda Křemečková z ČSSD.

O pár dnů později už byla důvěra ze strany Jižního centra pouze "vážně narušena". A nakonec se "obnovení spolupráce s dosavadním nájemcem ukázalo i přes negativní předchozí zkušenosti jako nejvhodnější řešení".

Jasný názor chyběl paradoxně od primátorovy náměstkyně Jany Bohuňovské (ODS), která by se přitom vyjádřit měla - právě kulturu má totiž v radě města na starosti.

"Vyčkávala, až se vyřeší technická stránka věci mezi nájemcem a pronajímatelem," hájí svoji stranickou kolegyni Libor Šťástka, který se často vyjadřuje místo ní.

Tím ovšem hrál tak trochu dvojroli. Jako místopředseda představenstva Jižního centra bojoval za obchodní zájmy pronajímatele. A jako "zástupce" primátorovy náměstkyně se snažil nabídnout koncepčnější řešení kultury v Brně.

Přišel tak s myšlenkou nepolitické nadace, která by fungovala obdobně jako Nadace Kampa v pražských Sovových mlýnech. Nadace by podle Šťástky mohla mít v majetku výstavní prostory, stávající Wannieck Gallery by jí pak dlouhodobě zapůjčila své sbírky. Kromě toho by pak nadace podporovala i začínající umělce a kulturní instituce v Brně.

Jenže tento svůj nápad zveřejnil dříve, než ho konzultoval s vedením galerie i koaliční ČSSD - tedy hlavně s primátorem Romanem Onderkou. Lekeš i Onderka si o tom tak přečetli v tisku a návrhu nebyli ani jeden příliš nakloněni.

"Rozdílné návrhy možného řešení však nelze rozhodně interpretovat jako koaliční neshody. Neměly ani zásadní vliv na časové řešení záležitosti," tvrdí teď Onderka.

Myšlenky na založení nadace se nicméně Šťástka zatím nevzdává a chce o jejím vzniku jednat ve vedení města i nadále. Své angažmá v této kauze navíc může zúročit i později. Mluví se o něm totiž jako o občanskodemokratickém kandidátovi na příštího primátora. A ve volební kampani se mu může hodit téměř každé názorové vymezení vůči koaliční ČSSD.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz