Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Emoce, křik a pak dohoda. Brněnská Wannieck Gallery se znovu otevřela

  9:10aktualizováno  9:10
Uznávaná soukromá galerie moderního umění Wannieck Gallery se ve čtvrtek opět otevřela. Skoro tři měsíce se kvůli ní hádali politici, kulturní fronta v celé zemi bojovala za její záchranu. Představení skončilo shodou.

Takhle ještě před měsícem brněnská Wannieck Gallery balila svá díla. Od středy je vše jinak. V nájmu města zůstává. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V první chvíli to vypadalo na mezinárodní ostudu. Prohlášení, které koncem února vydalo vedení brněnské Wannieck Gallery, vzbuzovalo dojem, že barbarské Brno chce kulturní instituci vyhodit z nájmu. A potopit ji, navzdory jejímu renomé.

O necelé tři měsíce později se najednou obě strany umí domluvit. Nájemní smlouva pokračuje dál a zdá se, že žádný problém vlastně ani nebyl.

"Chyba byla asi na obou stranách, protože jsme vše řešili dříve přes média než osobně," zhodnotil nyní starosta Brna-střed Libor Šťástka z ODS, který byl jednou z hlavních postav sporu.

Než však on a další politici k nynější dohodě s mecenášem galerie Miroslavem Lekešem dospěli, musely se výstavní prostory na měsíc zavřít. Část obrazů dokonce galerie sbalila. Ve čtvrtek se výstavní prostory znovu otevřely v tichosti.

"V konečném důsledku jsme spokojeni, že může být galerie opět otevřena," konstatoval pouze stroze podnikatel Lekeš, který je v Brně známý především v souvislosti s kontroverzní a pro město nevýhodnou směnou pasáže Jalta.

O co vlastně ve sporu původně šlo? Uznávaná soukromá galerie moderního umění dostala výpověď z městských prostor kvůli nepravidelnému placení nájmu.

Lekeš poté jednal s městskou akciovou společností Jižní centrum, která vlastní výstavní prostory galerie v sousedství nákupního centra Vaňkovka a která se starala především o obchodní stránku věci - tedy nájem, jeho výši a dluhy.

Kromě toho se do debaty zapojovali také politici se svými rozdílnými představami o podpoře kultury v Brně a o přínosu galerie pro město.

Emoce při jednání nechyběly. "S nájemcem, ke kterému jsme ztratili jako obchodní partner důvěru, nemáme zájem dále spolupracovat," konstatovala například na počátku předsedkyně představenstva Jižního centra Naděžda Křemečková z ČSSD.

O pár dnů později už byla důvěra ze strany Jižního centra pouze "vážně narušena". A nakonec se "obnovení spolupráce s dosavadním nájemcem ukázalo i přes negativní předchozí zkušenosti jako nejvhodnější řešení".

Jasný názor chyběl paradoxně od primátorovy náměstkyně Jany Bohuňovské (ODS), která by se přitom vyjádřit měla - právě kulturu má totiž v radě města na starosti.

"Vyčkávala, až se vyřeší technická stránka věci mezi nájemcem a pronajímatelem," hájí svoji stranickou kolegyni Libor Šťástka, který se často vyjadřuje místo ní.

Tím ovšem hrál tak trochu dvojroli. Jako místopředseda představenstva Jižního centra bojoval za obchodní zájmy pronajímatele. A jako "zástupce" primátorovy náměstkyně se snažil nabídnout koncepčnější řešení kultury v Brně.

Přišel tak s myšlenkou nepolitické nadace, která by fungovala obdobně jako Nadace Kampa v pražských Sovových mlýnech. Nadace by podle Šťástky mohla mít v majetku výstavní prostory, stávající Wannieck Gallery by jí pak dlouhodobě zapůjčila své sbírky. Kromě toho by pak nadace podporovala i začínající umělce a kulturní instituce v Brně.

Jenže tento svůj nápad zveřejnil dříve, než ho konzultoval s vedením galerie i koaliční ČSSD - tedy hlavně s primátorem Romanem Onderkou. Lekeš i Onderka si o tom tak přečetli v tisku a návrhu nebyli ani jeden příliš nakloněni.

"Rozdílné návrhy možného řešení však nelze rozhodně interpretovat jako koaliční neshody. Neměly ani zásadní vliv na časové řešení záležitosti," tvrdí teď Onderka.

Myšlenky na založení nadace se nicméně Šťástka zatím nevzdává a chce o jejím vzniku jednat ve vedení města i nadále. Své angažmá v této kauze navíc může zúročit i později. Mluví se o něm totiž jako o občanskodemokratickém kandidátovi na příštího primátora. A ve volební kampani se mu může hodit téměř každé názorové vymezení vůči koaliční ČSSD.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Najdete na iDNES.cz