Zedník Jan Pánek při stavbě bungalovu ve westernovém městečku v Boskovicích

Zedník Jan Pánek při stavbě bungalovu ve westernovém městečku v Boskovicích | foto: Radek Miča, MAFRA

Westernové městečko láká investory na výhodné úroky

  • 0
"Kovbojové z Boskovic" přišli na způsob, jak pořídit ubytování pro turisty bez úvěru od bank a bez dotací z Evropské unie. Westernové městečko staví nové bungalovy za peníze od firem a soukromých osob, kterým slibuje solidní úroky.

Například na chatku pro dvě osoby zájemce složí půl milionu korun. Stavět a provozovat objekt bude westernové městečko, přičemž investorovi každý rok vyplatí nájem 40 tisíc korun.

"A po pěti letech ho od něj vykoupíme za 600 tisíc. To je dvanáctiprocentní zúročení původního vkladu," popisuje majitelka westernového městečka Martina Mosaad.

"Bungalovů chceme mít třicet a ubytovat by se v nich mohlo až dvě stě lidí. Stavíme je různě velké, od dvoulůžkových až po desetilůžkové, a budou lemovat celý náš areál," dodává Mosaad. Třináct budov bude ještě letos hotových a to znamená, že už mají své investory.

Cesta pro rozvoj turistiky?

Někteří odborníci zabývající se cestovním ruchem dokonce soudí, že to do budoucna možná bude cesta, jak dál rozvíjet zázemí pro turistiku. Evropské dotace totiž začínají slábnout a brzy skončí úplně. Podle hypotečních makléřů, finančních analytiků je tento způsob financování celkem běžný, ne však zatím v oblasti cestovního ruchu.

Zedník Jan Pánek při stavbě bungalovu ve westernovém městečku v Boskovicích

"Je to něco podobného, jako když si lidé kupují byty s tím, že je pak pronajmou. Mají tak uložené peníze a další získají za pronájem. Setkal jsem se s takovými případy hlavně u lidí, kteří pracovali v zahraničí. V Brně si kupovali byty hlavně u kolejí nebo vysokých škol, kde je po pronájmech velká poptávka," říká brněnský hypoteční makléř Ondřej Budiš ze společnosti Allrisk.

"V podstatě jsou to dluhopisy, které pro rozvoj používají i firmy. V této oblasti to však běžné není," míní finanční analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Dvanáctiprocentní výnos se mu zdá zajímavý, ovšem není bez rizika. "Všeobecně platí, že čím je výnos vyšší, tím je rizikovější. V tomto případě se může stát, že pronájem bungalovů nepojede tak, jak by měl," dodal.

Investice vytváří pro majitele výhodný finanční polštář

Co na nápad říká Roman Šikuta, majitel společnosti Region, která mimo jiné provozuje Bukovanský mlýn u Kyjova? "Možná je to cesta do budoucna, jak stavět. Zatím je nejvýhodnější dotace, protože z evropských peněz se dá na tato zařízení zaplatit až šedesát procent nákladů. Jenže ty skončí v roce 2013 a už nyní je výzev na stavbu penzionů a dalšího ubytování pro turisty velmi málo," upozornil.

Velkou zkušenost s "westernovým modelem" mají Holanďané. "Ti už podobným způsobem staví i u nás. Vím o třech rekreačních areálech, hodně známý je například u Lipna. Docela dobře prosperují. Neplatí to však obecně, je vždy potřeba udělat ekonomickou analýzu," dodal Šikula.

Jako zajímavý způsob financování podnikatelského záměru to vidí Filip Remenec z české centrály cestovního ruchu Czech Tourism. "Zejména z pohledu majitele areálu, který si tak vytváří během prvních pěti let takzvaný finanční polštář," řekl. Majitelé totiž nemusí v této době splácet půjčku.