Brněnská MHD bude konečně online, dopravní podnik spustí wi-fi

  10:24aktualizováno  10:24
Brněnský dopravní podnik spustí do konce letošního roku bezdrátový internet zdarma ve všech svých vozech. Rychlost připojení má sloužit na základní využití – čtení zpráv či sociální sítě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Při cestě tramvají či autobusem se podívat na navazující spoj, vyřídit si e-maily nebo třeba chatovat s přáteli? V brněnské MHD to je i v roce 2018 nemožné, pokud nemáte zřízený datový tarif od mobilního operátora.

Ještě letos se to však změní. Benefit, který jinde nabízejí už několik let, se rozhodl lidem poskytnout i brněnský dopravní podnik (DPMB). Bezplatný bezdrátový internet nyní zavede ve všech svých vozech.

Dosud se s ním přitom cestující mohli setkat jen minimálně. A to ve vybraných spojích, v nichž wi-fi zařídila firma, která si zaplatila reklamu. Typicky tedy v tramvajích, jež na sobě nesou celoplošný potisk.

DPMB však vlastní bezdrátové připojení doposud nenabízel. „Vozy zkrátka nebyly vybavené technologií, která by jeho šíření umožňovala,“ poznamenala mluvčí podniku Barbora Doležalová.

Návrhy na zajištění bezplatného internetu sice v minulosti zazněly, jenže končily právě na vysokých nákladech. S dovětkem, že dopravní podnik počká až na nový řídicí a informační systém – tedy komunikační spojení mezi dispečinkem a všemi vozy brněnské MHD.

A právě na něj podnik letos přechází, proto cestujícím konečně slibuje i internet zdarma. „Konkrétní datum zatím říkat nechceme, ale do konce roku bude wi-fi ve všech našich vozech,“ podotkla Doležalová.

Start v jeden okamžik

Přitom s přechodem na nový systém za 130 milionů korun už dopravní podnik začal v minulých měsících. Do konce července tak mají být hotové montáže nových kabelů ve stovkách autobusů, trolejbusů a tramvají.

Od srpna pak do nich pracovníci začnou instalovat nové řídicí jednotky nastavené už na nový řídicí systém. „Následně jej spustíme ve všech vozech zároveň,“ vysvětlila mluvčí. A to se týká i bezdrátového internetu, který začne fungovat v jeden okamžik ve všech vozech.

Na otázku, jakou rychlost wi-fi nabídne, ovšem dopravní podnik jasnou odpověď nedává. Doležalová však naznačila, že na hromadné pouštění videí nebo hudby na internetu můžou cestující zapomenout.

„Lidé musí počítat s tím, že nepůjde o plnohodnotné připojení, jaké mají doma. Má sloužit na základní využití, aby si mohli přečíst zprávy nebo využívat sociální sítě,“ uvedla Doležalová.

Jenže to může být problém. Velmi špatné internetové připojení totiž cestující znají z většiny regionálních autobusů, které po jižní Moravě jezdí. Wi-fi zdarma v nich sice už několik let zavedená je, ale spíš nefunguje, než funguje.

To ostatně přiznává i Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která veřejnou dopravu v Jihomoravském kraji řídí. Lidé totiž datový tok po nástupu zahltí a internet se výrazně „seká“.

„Dnes už je datový tarif od mobilních operátorů tak levná záležitost, že za několik let bude wi-fi v autobusech překonaná. Je tedy na vedení Jihomoravského kraje, jestli v nich chce bezdrátový internet do budoucna vůbec mít,“ prohlásil Havlík.

Naopak u osobních vlaků na jižní Moravě podle něj tento požadavek potrvá, připojení na železnici je totiž mnohem lepší a stabilnější než v autobusech.

Wi-fi na chytrých zastávkách

Každopádně bezdrátový internet si brněnští cestující nově neužijí pouze v tramvajích, autobusech a trolejbusech. Zdarma se na něj dostanou i ve dvou velkých dopravních uzlech – na České a před hlavním nádražím.

„Wi-fi síť v obou dopravních uzlech byla nedávno uvedena do testovacího provozu, nyní už plně funguje,“ sdělila mluvčí městské firmy Technické sítě Jiřina Veselá. Lidé připojení najdou pod názvem BrnoPublicWifi, jako je tomu třeba na náměstí Svobody, Jakubském náměstí či Zelném trhu.

A do testování připojení na dalších vybraných zastávkách se chystá také samotný dopravní podnik. Do konce letošních prázdnin chce po rekonstrukci tramvajové trati mezi Kolištěm a Rooseveltovou ulicí vybudovat ze zdejších nástupních ostrůvků takzvané chytré zastávky.

„Kromě wi-fi si tam lidé můžou nabít mobilní telefon a také tam najdou speciální digitální informační panel, jaký už testujeme na zastávce Mozolky v Žabovřeskách,“ přiblížila Doleželová s tím, že dopravní podnik přivítá od cestujících podněty a připomínky k fungování jednotlivých služeb.

Druhá chytrá zastávka je naplánovaná v Plotní ulici. Tyto dvě zvolil dopravní podnik z jednoduchého důvodu – na obou místech dnes pracují dělníci, takže je možné k zastávkám přivést potřebné kabely.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

Najdete na iDNES.cz