Poštovská ulice v Brně

Poštovská ulice v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z brněnské Poštovské ulice zmizí po 138 letech pošta

  • 35
Jedna z největších brněnských poboček České pošty na Poštovské ulici se přestěhuje do budovy pošty u hlavního nádraží a do Orlí ulice. Důvodem je hlavně komplikovaná doprava velkých zásilek do centra města. Několikaměsíční přesun začne v únoru. Provozovatelé slibují i bezbariérový přístup.

Když se brněnští radní rozhodli v roce 1896 přejmenovat Ztracenou ulici v centru města, volba nového názvu byla jasná. Na rohu sídlila hlavní pošta a z ulice se stala Poštovská.

Místo, kde pošťáci úřadovali od roku 1874

Pošta je v domě číslo 3 od roku 1874. Ulice se dříve jmenovala Ztracená či Můstek, v roce 1896 se však přejmenovala právě po důležité instituci. Nový název Poštovská (německy Postgasse) se udržel za světových válek i komunismu.

Nyní ale třída o své poznávací znamení přijde. "Od 1. února převedeme některé služby do Nádražní ulice. Jde zejména o výdej uložených balíkových zásilek," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Na stejné místo se poté přemístí i P. O. Boxy a služba Czech Point.

Ostatní služby se z Poštovské přemístí do nového domu v Orlí ulici. "Termín zatím nelze přesně určit. Rozhodně se ale nebudou žádné služby rušit," dodala mluvčí.

A proč se pošta vůbec stěhuje? Podle provozního ředitele jihomoravské sekce České pošty Vladimíra Procházky má pobočka v Poštovské ulici několik nevýhod.

"Jde především o logistické důvody. Na poštu je nutno přepravovat velké a hmotné náklady, což v pěší zóně obtěžuje lidi. Pobočka u nádraží je navíc lépe dostupná městskou hromadnou dopravou a v její blízkosti se nachází parkoviště," vysvětlil Procházka.

Hromadné propouštění se nechystá

Česká pošta má podle něj v centru Brna jiná vhodná místa. Zcela nové přepážky chtějí vybudovat v domě v Orlí ulici. Kvůli přesunu už byly také opraveny prostory na poště v Nádražní ulici a osazeny novými přepážkami. "Navíc je k nim bezbariérový přístup," podotkla Selicharová.

"Lidé, kterých se změny v Poštovské dotknou, oslovíme informační kampaní ještě tento měsíc," doplnila mluvčí.

Zaměstnanci pobočky se musí připravit na změny v pracovních úvazcích a směnných režimech. Hromadné propouštění se ale podle Selicharové nechystá.

Brňané, které ve čtvrtek MF DNES oslovila v pobočce v Poštovské ulici, o chystaném přesunu nevěděli. "Opravdu? Je to škoda, jsem zvyklá odtud odesílat balíky už dvacet let," řekla například Alena Trávníčková. Protože bydlí v blízké Kobližné ulici, bude to mít na poštu v budoucnu dál.

Podobně je na tom student Adam Drábek, který tam chodívá každý měsíc platit nájem. "Dům, ve kterém pošta sídlí, má své kouzlo. Ale v posledních měsících mi připadal prázdný. Jako by někdo postupně vyklízel kanceláře," popsal Brňan.

I po přesunu zůstane ulice Poštovskou

Zatím není jasné, co v historickém domě bude. Česká pošta totiž dosud nezná konkrétnější termín, kdy místnosti v Poštovské zcela opustí. Ulice se ale zřejmě kvůli rušení pošty znovu přejmenovávat nebude.

"Názvy ulic má v kompetenci magistrát. Ale nepamatuji si, že by se kvůli zrušení nějaké instituce měnilo jméno ulice," podotkl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Své jméno tak dál bude ctít jen druhá "Poštovní" ulice v Brně, tedy ulice U Pošty ve Starém Lískovci. V její blízkosti je pobočka stále v provozu.

Poštovskou tak pravděpodobně čeká stejný osud jako ulici Zámečnickou, Kobližnou či Bašty. "Tam už také dávno nejsou zámečníci, kobližníci, kteří pečou koblihy, ani hradební bašty," řekla historička Milena Flodrová.

I ke svým původním názvům má dnes Poštovská daleko. V 17. století se ulici říkalo Ztracená, protože byla pouze malou spojkou mezi dnešní Jánskou a Kobližnou. V 18. století se ulice nazývala Můstek nebo někdy také Kamenný můstek.

"Tehdy totiž přes Kobližnou vedla stoka, a kdo se chtěl dostat do dnešní Poštovské, musel přejít můstek," popsala Flodrová. Od té doby však ulice zmohutněla a stoka i můstek zmizely.