Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z kohoutku teče Jihomoravanům do sklenic kvalitní voda

  18:00aktualizováno  18:00
Není moc témat, u nichž by si notovali ekologové, podnikatelé a úředníci. V otázce, jestli je lepší pít na jihu Moravy vodu balenou v lahvích, nebo tu, která teče z vodovodního kohoutku, mají jasno. Jedině voda z kohoutku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Tím, že ji lidé neustále upouštějí, v trubkách stále proudí. Je tedy neustále čerstvá. Navíc je levná a pod neustálou kontrolou," argumentuje Anna Žádníková z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Máte doma vodu z pramene, nebo z nádrže?
Neznamená to však, že všude v kraji pijí lidé vodu stejné kvality. Sklenice čiré tekutiny natočená z kohoutku v Brně, na Blanensku a ve Znojmě se může lišit. A to nejen v množství látek, které obsahuje, ale i chuťově.

"Záleží na tom, z jakého zdroje pochází. Obecně platí, že podzemní voda je tvrdší, a tedy i chutnější, jak někteří lidé soudí," vysvětlil Václav Mergl, technolog pitných vod Vodárenské akciové společnosti. Ta v kraji dodává vodu do kohoutků na Blanensku a na Znojemsku. Není to ale voda stejná. Zatímco v Blansku pochází veškerá pitná voda z podzemních zdrojů, lidé ve Znojmě pijí vodu ze zdroje povrchového – ze Znojemské přehrady.

Znojmo je však v kraji výjimkou. Alespoň část vody ve většině kraje obvykle z podzemních zdrojů pochází. Jako například v Brně. "Převážně jde o podzemní vodu z prameniště v Březové. Šest až sedm procent z celkové dodávky do města je však voda z vírské nádrže, respektive z úpravny Švařec," popsal Jaroslav Jandl z Brněnských vodovodů a kanalizací.

I když obecně je voda z podzemních zdrojů považována za kvalitnější než ta z povrchových nádrží, má i horší vlastnosti.

Bezohlednost zemědělců za bývalého režimu totiž způsobila vysoký obsah dusičnanů v půdě v okolí prameniště. Ty pronikly i do spodních vod. "Voda samozřejmě naprosto vyhovuje limitu, který je v případě dusičnanů 50 miligramů. Ale nesplňujeme normu na vodu kojeneckou, u níž nesmí dusičnany vystoupat nad 15 miligramů na litr," vysvětlil Jandl.

O vhodnosti vody z kohoutku pro kojence však má vždy rozhodovat lékař miminka.

Brněnská vodárenská firma má vytipováno padesát stálých odběrných míst u koncových uživatelů, kde pravidelně sleduje kvalitu vody vytékající do dřezu či umyvadla. Dalších padesát míst každý měsíc losuje.

Kvalitu vody, která teče z konkrétního vodovodního kohoutku, však neovlivňuje pouze to, odkud ji dodavatel přivádí a jakým způsobem ji čistí, ale i stav potrubí na konci celého řetězce – tedy přímo v domě. "U vody platí to co u piva. Aby byla dobrá, musí procházet čistými trubkami," konstatovala Žádníková.

Je pod kontrolou a nevytváří odpad
Proč by měli lidé na jihu Moravy dávat přednost vodě z vodovodu před tou, která je zabalená v lahvích? Prvním argumentem je neustálá kontrola. A to nejen v průběhu zpracování takzvané surové vody, ale i na konci celého řetězce.

Kromě vodárenských společností, které kontrolují kvalitu svého "výrobku" jednou za měsíc, dělá namátkové kontroly v domácnostech i hygiena.

Dalším důvodem je kvalita vody z vodovodu i její cena. "Za svůj produkt ručíme. Jsme lepší a jednoznačně levnější než vody balené v PET lahvích. Voda, kterou dodáváme, splňuje ty nejpřísnější parametry," podotkl ředitel hodonínských vodovodů a kanalizací Pavel Koubek. A další důvod přidávají ekologové. Omezení spotřeby balených vod by výrazně snížilo množství plastového odpadu.

. Odkud se bere

Blanensko
Vodárenská akciová společnost: Veškerá voda pochází z chráněných podzemních zdrojů v okrese.
Brno
Brněnské vodárny a kanalizace: Převážná část vody pochází z prameniště podzemní vody Březová, asi šest až sedm procent vody je do potrubí doplňováno z úpravny vody Švařec. Do ní voda přitéká z přehrady Vír.
Břeclavsko
Vodovody a kanalizace Břeclav: Pouze podzemní voda z desítky pramenišť.
Hodonínsko
Vodovody a kanalizace Hodonín: Společnost čerpá celkem ze tří zdrojů. Povrchovou vodu z vodárenské nádrže v Koryčanech, podzemní vodu z kvarteru řeky Moravy mezi Bzencem a Uherským Ostrohem a z podzemních zdrojů poblíž Moravské Nové Vsi.
Vyškovsko
Vodovody a kanalizace Vyškov: Voda pochází z většího množství zdrojů, tři jsou však hlavní. Povrchová voda pochází z úpravny vody ve Lhotě, podzemní z prameniště v Drnovicích a poblíž Dědic.
Znojemsko
Vodárenská akciová společnost: V různých částech okresu je různý poměr podzemní a povrchové vody, výjimkou je jen město Znojmo, které využívá pouze povrchový zdroj – Znojemskou přehradu.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou...

Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Najdete na iDNES.cz