Podchodem pod nádražím denně projdou tisíce lidí, stánky tam budou vídat minimálně do roku 2019. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Z podchodu pod nádražím v Brně zmizí další stánky, město rozešle výpovědi

  • 14
Po dlouhých letech dohadování má Brno nakročeno k odstranění stánků v průchodu pod brněnským hlavním nádražím. Začalo rozdávat výpovědi nájemních smluv. Desítky obchodů jsou ale v podchodu nelegálně.

Akce, která by se dala nazvat Za brněnské nádraží hezčí, pokročila k dalšímu zásadnímu kroku. Po častějším úklidu teď přichází na řadu postupné odstraňování stánků, jež dlouhé roky hyzdí frekventovaný podchod, kterým denně procházejí tisíce lidí od nádraží směrem k Vaňkovce.

Do konce měsíce odejde pronajímatelům dvou stánků v podchodu pod hlavním nádražím dopis z magistrátu. Bude v něm výpověď nájmu. V úterý to odsouhlasili brněnští radní. „Jakmile uplyne tříměsíční výpovědní lhůta, budou stánky odstraněny,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město tak učinilo na žádost radnice městské části Brno-střed, která okolí nádraží dostala na starost.

Důvodem je také dluh za nájem

Další desítky stánků zde už mají buď neplatnou, nebo žádnou nájemní smlouvu. „Právní závazky tam jsou ale velmi složité, vznikaly v 90. letech živelným způsobem a ne všude se to dalo touto jednoduchou výpovědí udělat,“ sdělil Hladík s tím, že bleskové vyklizení podchodu se nedá očekávat.

Nynější výpověď se týká stánků s oblečením a drobným zbožím hned před eskalátory k obchodnímu domu Letmo. „Loni byl nájemce v prodlení s placením nájmů, které uhradil s několikaměsíčním zpožděním. V současné době je v prodlení s platbami za první a druhé čtvrtletí tohoto roku. I to byl důvod k výpovědi. Tím hlavním byl ale podnět radnice Brna-střed,“ popsal mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Zbavit se škaredých stánků, obsypaných levným oblečením, obuví či hračkami, dlouho nešlo kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům a soudům, které řešily, kdo je majitelem podchodu. „Očekáváme, že časem bude čistý a krásný, možná s vkusnými citylighty, a že bude vypadat tak, jak si lidé představují středoevropské město,“ popsal snahu starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno).

Nejdéle zůstane budka s kuřaty

Radnice plánuje na příští podobu prostoru mezi podchodem a obchodním domem Tesco uspořádat architektonickou soutěž. „Aby se nějak oživil a nemuseli jsme se za něj stydět. Také bychom chtěli, aby zde lidé trávili víc času než nyní, kdy tudy jen procházejí,“ dodal starosta. Desítky stánků těsně u venkovní zdi podchodu přitom nechala radnice postupně odstranit už před rokem a půl. Nejdéle zřejmě zůstane budka s grilovanými kuřaty, která má nájemní smlouvu nejméně do roku 2018.

Stánkaři o plánech města většinou nic nevědí. „Máme smlouvu na rok. Je tam výpovědní lhůta tři měsíce, takže na vystěhování je když tak čas,“ řekla žena z obchůdku s oblečením. „O vystěhování nevím. Nikdo nic neříkal. My máme smlouvu na dva nebo tři roky. Ale nechtělo by se nám pryč,“ prohlásila žena prodávající obuv.

Stánky těsně u Teska a v sousední takzvané Myší díře prozatím zůstávají, majiteli pozemků jsou totiž Tesco a České dráhy.

Radnice Brna-střed se v posledním roce a půl soustřeďuje právě na to, aby léta neřešené stánky trhovců postupně mizely z centra. Loni v listopadu například nechala jeřábem strhnout a odvézt prodejní místa v ulici Pohořelec u obchodního domu Centrum u Malinovského náměstí. Kvůli demolici tehdy podala trestní oznámení jednatelka firmy 1. brněnská investiční Alexandra Plisková, policie ale oznámení odložila. Stavební úřad řešil odstranění tržnice od roku 2008, zdrželo se ale kvůli žalobám, které na město firma podala. Po radikálním odstranění plechových stánků městská část plánuje, že prostor více otevře lidem a udělá z něj veřejné prostranství pro odpočinek (více jsme o Pohořelci psali zde).

„Situace v podchodu pod nádražím je ale trochu jiná než loni na Pohořelci. Tam byl jen určitý časový úsek, kdy šlo likvidaci stánků udělat. Tady je to složitější,“ dodal náměstek primátora Hladík.