Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z Prahy do Brna? Podle Béma během olympiády jen za 45 minut

  15:00aktualizováno  19:03
Primátoři Prahy a Brna se střetli v on-line duelu. Čtenáře iDNES.cz zajímala hlavně doprava. Pavel Bém i Roman Onderka se shodli, že parkování je problém v obou městech. A dopravu by v budoucnu mohla zajistit rychlodráha. Podle Béma to z Prahy do Brna v roce 2024 potrvá jen 45 minut.

Pavel Bém a Roman Onderka | foto: MF DNES

. Odpovědi obou primátorů čtěte zde

Pražský primátor v on-line duelu na iDNES.cz prohlásil, že rychlodráha by měla fungovat v době konání letní olympiády v České republice. "Doba na přesun v roce 2024 tak mezi Prahou a Brnem bude 45 minut," odhadl.

Bém: Olympiáda rozhodně ano
Hodně otázek mířilo také na konání letních olympijských her. "Olympiáda rozhodně ano. Mám pro to prosté argumenty: Bude-li dobře zorganizovaná, vydělá pro celou ČR peníze tak, jako všechny letní olympiády v posledních 20 letech. Je to také jedinečná příležitost dokončit v ČR dopravní infrastrukturu a vložit peníze do chátrající sportovní infrastruktury. Je to navíc šance pro skvělou propagaci ČR v zahraničí, pro pozvednutí naší národní hrdosti a sebevědomí," má jasno Pavel Bém.

Roman Onderka se od olympiády drží raději dále. "Pořádání olympiády má jeden zásadní podtext, a tím je špatná sportovní a dopravní infrastruktura v ČR, která se musí stejně urychleně dobudovat. Pokud má olympiáda být novým motorem k uvolňování finančních prostředků pro tyto potřeby, je možné o ní reálně diskutovat," odpověděl Onderka.

Oba primátoři si však dokážou představit, že by dvě největší města při pořádání her spolupracovala.

"S primátorem Onderkou jsem se několikrát na toto téma sešel a jeho názory vnímám jako velmi realistické. Chce pro Brno z olympiády něco mít. A to je naprosto legitimní. Olympiáda je šancí nejenom pro Prahu, ale pro celou Českou republiku," odpověděl čtenářům první muž Prahy.

Extravagantní chobotnice
Čtenáře zajímala také Kaplického knihovna. Zda bude stát nakonec v Brně, nikdo z primátorů neví. Bém ji ale v Praze nechce. "Národní knihovna s novou budovou ano, Kaplického "blob" v centru Prahy ne. To je můj názor od samotného začátku. Může to potvrdit každý z členů mezinárodní poroty. Názor prezidenta republiky na tom nezměnil a nezmění vůbec nic," stojí si tvrdě za svým Pavel Bém.

 "Myslím, že se přistoupí k rozumnějšímu řešení knihovny. Méně nákladnému," dodal. Roman Onderka Kaplického knihovnu tak razantně neodmítl.

"Doufám, že na Letné bude stát stavba, která bude nejen plnit svůj účel, ale bude také lákat svojí výjimečností. Přál bych Praze stejné odvážné rozhodnutí, jaké udělala v minulosti např. v případě výstavby Tančícího domu," povzbudil svého pražského kolegu.

Čtenáře pálila doprava
Nejvíce se ale čtenáři ptali na dopravu. Primátoři řešili obchvat Prahy i brněnský Velký městský okruh. Pálilo je i parkování v centrech měst a metro. Řešil se například "krtek" směr ruzyňské letiště.

"Příští rok zahájíme stavební práce, v roce 2010 bude první stanice, přibližně o 3 roky později se dostaneme na přestupní terminál Dlouhá míle u ruzyňského letiště," slíbil primátor Bém.

Zato s metrem mezi oběma městy to moc nadějně nevypadá. " V některé kvalitní sci-fi literatuře určitě," vtipkoval brněnský primátor. Ten pražský metro také odsoudil, vsadil ale na rychlodráhu. "Metro ne, rychlodráha ano. Doba na přesun v roce 2024 v době konání letní olympiády v České republice? 45 minut," přesvědčoval čtenáře Bém.

Praha, Brno? Obě super
Primátoři Onderka a Bém srovnávali "svá města", na která jsou oba patřičně hrdí. Chválili i ty druhé, s respektem. Pavel Bém si vyzkoušel i hantec. Roman Onderka měl ale v téhle záležitosti náskok.

"Praha je fantastickým městem s obrovskou nabídkou pracovních míst, s neuvěřitelnou ekonomickou silou i s jedinečnou kulturní nabídkou pro domácí i turisty," pochvaloval si Bém.

"Brno je městem vědy a výzkumu, je městem akademickým, při 366 tisících obyvatelích se zde nachází 80 tisíc vysokoškolských studentů. Brno je tedy městem mládí a příležitostí. Kdybych měl tato města přirovnat k dobrému vínu, řekl bych, že Praha je kvalitním archivem a Brno vínem mladým a svěžím, tedy jak na jižní Moravě říkáme, vínem svatomartinským," básnil Onderka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Najdete na iDNES.cz