Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z Prahy do Brna? Podle Béma během olympiády jen za 45 minut

  15:00aktualizováno  19:03
Primátoři Prahy a Brna se střetli v on-line duelu. Čtenáře iDNES.cz zajímala hlavně doprava. Pavel Bém i Roman Onderka se shodli, že parkování je problém v obou městech. A dopravu by v budoucnu mohla zajistit rychlodráha. Podle Béma to z Prahy do Brna v roce 2024 potrvá jen 45 minut.

Pavel Bém a Roman Onderka | foto: MF DNES

. Odpovědi obou primátorů čtěte zde

Pražský primátor v on-line duelu na iDNES.cz prohlásil, že rychlodráha by měla fungovat v době konání letní olympiády v České republice. "Doba na přesun v roce 2024 tak mezi Prahou a Brnem bude 45 minut," odhadl.

Bém: Olympiáda rozhodně ano
Hodně otázek mířilo také na konání letních olympijských her. "Olympiáda rozhodně ano. Mám pro to prosté argumenty: Bude-li dobře zorganizovaná, vydělá pro celou ČR peníze tak, jako všechny letní olympiády v posledních 20 letech. Je to také jedinečná příležitost dokončit v ČR dopravní infrastrukturu a vložit peníze do chátrající sportovní infrastruktury. Je to navíc šance pro skvělou propagaci ČR v zahraničí, pro pozvednutí naší národní hrdosti a sebevědomí," má jasno Pavel Bém.

Roman Onderka se od olympiády drží raději dále. "Pořádání olympiády má jeden zásadní podtext, a tím je špatná sportovní a dopravní infrastruktura v ČR, která se musí stejně urychleně dobudovat. Pokud má olympiáda být novým motorem k uvolňování finančních prostředků pro tyto potřeby, je možné o ní reálně diskutovat," odpověděl Onderka.

Oba primátoři si však dokážou představit, že by dvě největší města při pořádání her spolupracovala.

"S primátorem Onderkou jsem se několikrát na toto téma sešel a jeho názory vnímám jako velmi realistické. Chce pro Brno z olympiády něco mít. A to je naprosto legitimní. Olympiáda je šancí nejenom pro Prahu, ale pro celou Českou republiku," odpověděl čtenářům první muž Prahy.

Extravagantní chobotnice
Čtenáře zajímala také Kaplického knihovna. Zda bude stát nakonec v Brně, nikdo z primátorů neví. Bém ji ale v Praze nechce. "Národní knihovna s novou budovou ano, Kaplického "blob" v centru Prahy ne. To je můj názor od samotného začátku. Může to potvrdit každý z členů mezinárodní poroty. Názor prezidenta republiky na tom nezměnil a nezmění vůbec nic," stojí si tvrdě za svým Pavel Bém.

 "Myslím, že se přistoupí k rozumnějšímu řešení knihovny. Méně nákladnému," dodal. Roman Onderka Kaplického knihovnu tak razantně neodmítl.

"Doufám, že na Letné bude stát stavba, která bude nejen plnit svůj účel, ale bude také lákat svojí výjimečností. Přál bych Praze stejné odvážné rozhodnutí, jaké udělala v minulosti např. v případě výstavby Tančícího domu," povzbudil svého pražského kolegu.

Čtenáře pálila doprava
Nejvíce se ale čtenáři ptali na dopravu. Primátoři řešili obchvat Prahy i brněnský Velký městský okruh. Pálilo je i parkování v centrech měst a metro. Řešil se například "krtek" směr ruzyňské letiště.

"Příští rok zahájíme stavební práce, v roce 2010 bude první stanice, přibližně o 3 roky později se dostaneme na přestupní terminál Dlouhá míle u ruzyňského letiště," slíbil primátor Bém.

Zato s metrem mezi oběma městy to moc nadějně nevypadá. " V některé kvalitní sci-fi literatuře určitě," vtipkoval brněnský primátor. Ten pražský metro také odsoudil, vsadil ale na rychlodráhu. "Metro ne, rychlodráha ano. Doba na přesun v roce 2024 v době konání letní olympiády v České republice? 45 minut," přesvědčoval čtenáře Bém.

Praha, Brno? Obě super
Primátoři Onderka a Bém srovnávali "svá města", na která jsou oba patřičně hrdí. Chválili i ty druhé, s respektem. Pavel Bém si vyzkoušel i hantec. Roman Onderka měl ale v téhle záležitosti náskok.

"Praha je fantastickým městem s obrovskou nabídkou pracovních míst, s neuvěřitelnou ekonomickou silou i s jedinečnou kulturní nabídkou pro domácí i turisty," pochvaloval si Bém.

"Brno je městem vědy a výzkumu, je městem akademickým, při 366 tisících obyvatelích se zde nachází 80 tisíc vysokoškolských studentů. Brno je tedy městem mládí a příležitostí. Kdybych měl tato města přirovnat k dobrému vínu, řekl bych, že Praha je kvalitním archivem a Brno vínem mladým a svěžím, tedy jak na jižní Moravě říkáme, vínem svatomartinským," básnil Onderka.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz