Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z šifrovaných pohlednic studentka vyčetla příběh dávné lásky

  16:11aktualizováno  16:11
Když dvaadvacetiletá Marta Janošová z Brna vstoupila před dvěma lety do antikvariátu, netušila, jaký poklad tam objeví. Na starých pohlednicích, popsaných tajuplnými šiframi, našla životní příběh milenecké dvojice starý bezmála jedno století.
Mladá studentka objevila v brněnském antikvariátu sadu pohledů psaných šifrou, rozluštila tak příběh milenců starý skoro sto let. Ilustrační foto

Mladá studentka objevila v brněnském antikvariátu sadu pohledů psaných šifrou, rozluštila tak příběh milenců starý skoro sto let. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Mám moc ráda antikvariáty. Mají v sobě zvláštní kouzlo, které bych mohla těžko hledat v knihkupectvích," říká dvaadvacetiletá studentka filozofické fakulty. Při jedné z návštěv svého oblíbeného antikvariátu narazila na sérii pohlednic z let 1929 až 1931.

"Zajímavé na nich bylo, že byly psány šiframi. Ihned jsem zbystřila a začala se dívat, zda jich nenajdu víc," popisuje. Nakonec se jí podařilo objevit jedenáct pohlednic. Když je seřadila podle data, velmi jí to pomohlo k rozluštění šifer.

"První šifry se skládaly ze jména mladé slečny. Jmenovala se Josefína Halmová a bydlela v Boleradicích. Její milý byl František Kaisler - vojín, který se účastnil kurzu specialistů na vojenském leteckém učilišti v Prostějově," prozrazuje svůj první objev.

Rozluštění šifry mladých milenců moc času nezabralo

Rozluštění podle ní nebylo příliš složité. Mladí milenci se znaky teprve učili a vymýšleli. "Třeba písmeno T nahradili číslem 3, protože trojka začíná tímto písmenem. J pak nahradili číslem 1, protože se písmenku nejvíce podobá. Některé znaky podobnou logiku nemají. Například A nahradili znaménkem +," prozrazuje Marta Janošová na svém blogu na inflow, na kterém postupně po dva roky odhalovala obsah unikátní milostné korespondence.

"Frantíku, prosím Tě, k pilotům se nedávej. Aby ses také nezabil," strachovala se Josefka o svého milého v psaní z roku 1929.

Jindy mu v šifrách poslala dojemné vyznání. "Miláčku, ještě stále mi nedůvěřuješ? Vždyť jsem Ti né jednou, ale stokrát říkala a stále Tě ujišťuji, že jenom pro Tebe mé srdce bije." Jindy pak: "Prosím Tě, milanku, brzičko mi piš, nenechávej mě tak dlouho v beznadějné muce!"

Podle objevitelky milostné korespondence si mladí lidé šifry vymysleli proto, že psaní se mezi vojáky často kradla a listovní tajemství nebylo ničím posvátným. Ostatně i sama Marta Janošová se občas ocitla v rozpacích. "Musím se přiznat, že jsem byla v pokušení se do Boleradic hned vydat a zjistit, jak to s touto dvojicí dopadlo," svěřila se.

Zamilovaný pár se vzal, potvrdil synovec Josefky

"Ale asi mi chybí odvaha, nebo mám strach, že by se na mě dívali poněkud zvláštně. Možná i nelibě, že se někdo šťourá v minulosti jejich předků," svěřila svému blogu svoje obavy.

Nakonec se odhodlala a napsala na adresu, kterou znala z pohlednic, dopis. Odpověď přišla asi po týdnu. Nikoliv však z Boleradic, ale z Brna. Odepsal František Halm - synovec Josefky.

"S panem Františkem a jeho ženou jsem se nakonec sešla. Poskytli mi velice zajímavé informace o životě Josefky a Františka a měla jsem také možnost si prohlédnout fotky, jak Josefka a František vypadali," vypravuje. Dozvěděla se i to, že František se s Josefkou 10. října 1932 v Boleradicích oženil.

Společně se pak odstěhovali do Brna a nakonec do Bílovic nad Svitavou, kde jsou dnes oba pochovaní v rodinném hrobu rodiny Kaislerových. Děti neměli. Svědectví o jejich lásce tak nakonec lidem podala až Marta Janošová.

"Bylo pro mě velmi zajímavé zabývat se jejich příběhem. Bavilo mě luštit šifry. Byl to zvláštní, ale zároveň příjemný pocit držet před sebou pohled plný šifer a nevědět, co znamenají. A postupně na jejich význam přicházet. Také jsem díky nim měla možnost poznat lépe tehdejší dobu, jazyk a myšlení," říká mladá objevitelka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz