Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z Tuřan poletí další spoj do Prahy i do Londýna

  19:29aktualizováno  19:29
Na brněnském letišti bude přistávat více letadel a jeho zaměstnanci odbaví více cestujících. České aerolinie posílí od 5. května linku z Brna do Prahy a zpět o další dopolední spojení. Na prázdniny zase chystá více letů do Londýna také nízkonákladový dopravce Ryanair.

Letiště Tuřany - Autorem netradiční podoby odbavovacího terminálu na letišti v brněnských Tuřanech je architekt Petr Parolek. | foto: Otto Ballon Mierny

"Z Prahy bude letadlo startovat ve všední dny ve čtvrt na deset, v Brně přistane v deset. O pětadvacet minut později vzlétne na zpáteční cestu," uvedl ředitel tuřanského letiště Tomáš Plaček.

Do Prahy se zatím létá od pondělí do soboty dvakrát denně, v neděli jednou. Loni linku Brno - Praha využilo 36 tisíc lidí. Většina z nich v Praze přestupovala na další mezinárodní spoje. "České aerolinie zvažují další posílení linky až na čtyři odlety denně," doplnil Plaček.

O letních prázdninách se posílí spojení Brna s hlavním městem Anglie. "Od 23. července do 27. srpna budou létat dvě nové linky do Londýna, v pondělí a ve středu ve čtvrt na osm večer z Brna," upřesnil ředitel letiště.

Do Londýna se zatím létá z Brna jednou denně. Letecká společnost ovšem v létě očekává větší zájem o lety do Londýna, proto podle Plačka přidává nové spoje.

Letiště oslavilo padesátku
Tuřanské letiště má za sebou základní školu, teď se bude připravovat na maturitu. Tak popsal dosavadní historii brněnského letiště jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Od zahájení civilního provozu na letišti uplynulo rovných padesát let.

Letiští řídící věž. Archivní snímek z padesátých let.Zemský úřad v Brně jednal o zřízení nového letiště v oblasti obce Tuřany už před druhou světovou válkou. "Brno mělo pro svou výhodnou polohu plnit významnou úlohu ve všech leteckých spojích a sloužit jako záložní letiště pro Prahu a Bratislavu," upozornili Aurel Čipák a Karel Vetchý v pamětní publikaci, kterou vedení letiště vydalo ke kulatému výročí.

S koncem druhé světové války navíc tehdy používané černovické letiště, z nějž vzlétaly stroje do Prahy, Bratislavy, Krakova a Vídně, přestalo odpovídat požadavkům letecké dopravy. V padesátých letech totiž Československé aerolinie modernizovaly svůj letadlový park a travnatá plocha letiště v Černovicích pro ně nebyla vhodná.

"Výstavba letiště začala po roce 1950, o osm let později bylo letiště v Tuřanech slavnostně otevřeno pro civilní provoz, tehdy jak čtvrté československé světové třídy B," napsali Čipák a Vetchý.

Z Brna se létalo především na vnitrostátních linkách. Absolutním vrcholem byla druhá polovina šedesátých let. Stroje ČSA odlétaly kromě Prahy i do Košic, Sliače, Bratislavy, Ostravy, Holešova a Karlových Varů. V této době byla také vybudována odbavovací hala, která v současnosti slouží pro odbavení cestujících při příletu.

V Tuřanech odstartovala sovětská okupace
Zaměstnanci letiště v Tuřanech byli také prvními Brňany, kteří se dozvěděli o začátku sovětské okupace 21. srpna 1968. Už večer 20. srpna po deváté hodině večer přistálo v Brně letadlo Aeroflotu. Posádka totiž požádala dispečera o nouzové přistání.

Komando Sovětů, které bylo na palubě pak obsadilo civilní i vojenská pracoviště leteckého provozu. Vojáci zabránili lidem na letišti informovat další dispečerská stanoviště. Poté zaměstnanci nesměli na letiště dva týdny vstoupit.

Civilní doprava v Tuřanech pak postupně upadala. Od roku 1982 sloužilo spíš jako letiště vojenské, o přepravu civilistů se staraly aerolinky jen v době veletrhů.

Nová epocha pro běžné cestující začala až v roce 2000, po obnovení pravidelné linky Brno - Praha. Postupně přibylo i spojení do Londýna, španělské Gerony, Moskvy a po třech letech ukončená linka do Mnichova.

Ke svému letošnímu výročí dostane příletová hala tuřanského letiště novou tvář. Čeká ji oprava jižní i severní fasády a poté i rekonstrukce interiéru. "Rekonstrukce má návaznost na postavení nového terminálu. Společného má i architekta," podotkl ředitel letiště Tomáš Plaček.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz