(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Z Valtic mizí stromy. Padla i prastará alej, kterou kráčel Petr Bezruč

  • 46
Nákladný projekt za desítky milionů korun, který počítá nejen s obnovou stromořadí, ale i keřů a travnatých ploch, rozdělil veřejné mínění ve Valticích. Jedni rozsáhlou likvidaci městské zeleně vidí jako devastaci a zkázu, druzí jako nezbytnost.

Rozsáhlý projekt kácení prastarých alejí a vzácných stromů, jako jsou sakury, jasany, staleté kaštany, a jejich výměny za nové vyvolává totiž nejen bouřlivé a nesouhlasné výkřiky kritiků. Stejně tak se v historickém městě najdou ti, kteří radnici souhlasně tleskají.

Valtičtí se přesto víceméně shodují, že se z krásného turistického městečka v Lednicko-valtickém areálu stala kvůli rozsáhlému kácení stromů "měsíční krajina".

"Přepadá mě obrovský smutek. To, co jsem vídával třicet let, najednou zmizelo. Město je teď úplně jiné, prázdné. Ty stromy měly totiž svůj půvab, dokreslovaly atmosféru a patřily k městu po staletí," nechápal tak drastický zásah do historických alejí například Jan Doležal z Valtic.

Zmizela celá alej, pár stromů zbylo na náměstí

Ten je přesvědčený, že město vůbec nemuselo stromy kácet v takovém rozsahu. Bezručova alej, kterou kdysi básník kráčel, zmizela totiž celá.

"Stačilo se snad zbavovat postupně nemocných a přestárlých stromů, které by mohly někoho ohrozit. V ulici, kde bydlím, padly třeba k zemi vzrostlé mohutné javory. To ale nebyly žádné nemocné stromy, každý rok měly bohatou korunu a byly bohatě olistěné," stýskal si Doležal při vzpomínce na to, jak to vypadalo ještě nedávno před jeho domem.

Pár starých vzácných platanů zůstalo podle něho ušetřených jen na náměstí. "Jinak je teď všude v ulicích prázdno, neuvěřitelný hluk, prach a zcela drastickým způsobem mizí nádherné a zdravé stromy po celých Valticích dál," dokreslil Doležal.

Radnice ale masivní likvidaci zeleně obhajuje. Na místo alejí, které zakládali ještě Lichtenštejnové, vysadí stromy nové. Takové, které sem prý podle krajinářů skutečně patří. V ulicích se tak objeví lípy, modříny i jabloně.

Za pět let si na kácení nikdo nevzpomene, říkají jeho zastánci

"Tento rozsáhlý projekt obnovy zeleně za pětadvacet milionů korun byl připravován už dlouho. K tak razantnímu zásahu jsme přistoupili proto, že část stromů byla nenávratně poškozená. Některé větve už ohrožovaly chodce. A také se podařilo získat na tuto akci dotaci," vysvětlil hlavní důvody starosta Valtic Pavel Trojan.

S masivním kácením se začalo už loni, nyní se dokončuje. "V některých ulicích, jako například na Břeclavské, Sobotní či Lázeňské, už i probíhá výsadba nových," přiblížil. Kromě toho vysadí firma do 30. června po celém městě také nové keře a obnoví veškeré trávníky.

"Stav stromů byl skutečně mnohdy havarijní. Ty, které byly ale zajímavé například pro brouky, jsme ponechali. Za dvacet let budou tyto aleje znovu plně funkční. A jsem přesvědčený, že za pět let si tady už nikdo ani nevzpomene, že tady nějaký problém s kácením kdy byl," myslí si Přemysl Krejčiřík, který se projektu obnovy účastní jako odborník.

Podle některých kritiků k tak drastické výměně zeleně ale skutečně nemuselo dojít. "Tento devastační zásah odpovídá zásahu v hospodářském lese. Stačilo nemocné stromy podsadit, stejně jako to dělali naši předkové. Teprve až by se mladý strom ujal a začal růst, mohly na řadu přijít motorové pily," naznačil absolvent lesnické fakulty Petr Dvořák, který pracuje v oboře mezi Lednicí a Podivínem.

Ve městě s bohatou historií se tak mohli udržet ptáci v korunách. Jejich zpěv tady totiž ustal. "Už se to změnit nedá. Podle mě je to ale neskutečně ohromný a zbytečný projekt a navíc s velmi přemrštěnou cenou," vyjádřil nesouhlasný názor radní Jiří Sup.

Názory se ale opravdu různí. "Změna je sice radikální, ale myslím, že do budoucna velmi užitečná," zastal se ještě projektu obnovy zeleně valtický patriot a člen Muzejního spolku Luboš Velecký.