Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za čtvrt miliardy opravit kulturní dům nebo stavět nový?

  14:29aktualizováno  14:29
Dům kultury v Hodoníně navštíví ročně při různých akcích na sto tisíc návštěvníků. Hodonínskou Mekku kultury čeká dlouho plánovaná rekonstrukce. Podle některých kritiků ale bude tak nákladná, že by se mohl dům postavit nový.
Postavit nový kulturní dům nebo za čtvrt miliardy zrekonstruovat ten stávající? To je dilema, které rozděluje Hodonín. Ilustrační foto

Postavit nový kulturní dům nebo za čtvrt miliardy zrekonstruovat ten stávající? To je dilema, které rozděluje Hodonín. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Před osmi lety se poprvé objevila myšlenka přetvořit za 120 milionů korun tehdy dvanáct let starou budovu. Od té doby se odhadovaná cena za kompletní rekonstrukci zdvojnásobila. Lehce by se tak mohla vyhoupnout na čtvrt miliardy.

Opoziční zastupitelé varují, že se rekonstrukce mnohdy ve finále prodraží víc než nová stavba. Mají aktuální příklad: hodonínské koupaliště.

"V rozpočtu je už schválených tři a půl milionu korun na projekt a máme vydané stavební povolení," přiblížil aktuální stav ředitel Domu kultury na Horních Valech v Hodoníně Zdeněk Grombiřík.

Už od září se také začne před budovou stavět prvních sedmačtyřicet parkovacích míst. "Nový projekt počítá například s vybudováním jižního balkonu a také se zřízením vinného archivu," naznačil ředitel Grombiřík.

Podle něj je návštěvnost jediného kulturního stánku v okresním městě tak vysoká, že modernizace není rozmarem, ale nutností. "Pak by se jednoho dne mohlo stát, že bychom museli třeba omezit provoz," varoval.

Půl miliardy za rekonstrukci je nesmysl, tvrdí opozice

To si nemyslí kritik projektu, opoziční zastupitel Vítězslav Krabička (SZ). Ten je pro postavení zcela nové budovy kulturního domu. "Vyhodit čtvrt miliardy za pouhou rekonstrukci je naprostý nesmysl. Podle mého je tato cena přemrštěná. Pokud bychom stavěli nový kulturní dům v rámci cestovního ruchu, určitě bychom dosáhli i na nějaké evropské dotace," myslí si zastupitel Krabička.

Podle něj je vhodná plocha například v hodonínských bývalých kasárnách. Obává se dalšího zadlužování města, které by si na opravy muselo vzít další desítky milionů korun úvěrů. Krabička díle upozorňuje, že by pak mohly chybět peníze na opravy chodníků, škol a školek.

Kulturák dosud ustupoval. Koupališti či stadionu

Zdeněk Grombiřík oponuje tím, že kasárny jsou "z ruky", a zároveň se ptá: "Co bychom dělali s tou stávající budovou? Nákladně ji zbourali jako třeba hotel 271 lůžek?" zpochybňuje nápad s novostavbou ředitel. Podle něj okresní město s šestadvaceti tisíci obyvateli důstojný a reprezentativní kulturní stánek zkrátka potřebuje.

"Nemáme divadlo ani taneční sál, jen tuto budovu. Projekt její opravy musel vždy ustoupit jiným prioritám, jako bylo koupaliště či stadion. A opravu kulturáku měli snad všichni ve svých volebních programech," připomíná Grombiřík.

Že by v tomto případě mohlo být výběrové řízení průhledné a férové, se domnívá zastupitel Vlastimil Trnečka (ČSSD): "Je to zakázka takové hodnoty, že nebudou oslovovány firmy radnicí, ale bude muset být zveřejněna přes takzvanou centrální adresu. Přihlásí se zřejmě hodně uchazečů, a tak by vysoutěžená cena mohla odpovídat realitě," předpokládá průběh výběrového řízení stavař Trnečka.

Podotknul ale také, že v řadě případů se rekonstrukce skutečně prodraží víc než nová stavba.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz