Extremisté u brněnského soudu

Extremisté u brněnského soudu - V popředí majitel Hate Core Shopu Martin Franek, advokátka Klára Slámová, Jiří Tůma. Za nimi zprava Tomáš Kebza, Michal Pliska, Antonín Nedvěd, Tomáš Pliska. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za demonstraci Národního odporu v Brně dostal Pliska dva roky, další 20 měsíců

  • 20
Brněnský krajský soud dnes zamítl odvolání a potvrdil tresty sedmi příznivcům extremistického hnutí Národní odpor. Ti v Brně pořádali prvomájovou demonstraci v roce 2007. Hlavní pořadatel demonstrace Tomáš Pliska půjde za propagaci nacismu na dva roky vězení.

Jeho dva komplicové Tomáš Kebza a Jiří Tůma dostali trest 20 měsíců, Radek Komár a Antonín Nedvěd si odsedí 15 měsíců. Další dva mladíci, Martin Franek a Michal Pliska, vyvázli s podmínkou. - čtěte Organizátor prvomájové demonstrace extremistů v Brně Pliska dostal 2 roky

Michal Pliska u Krajského soudu v Brně

Obhájkyně členů hnutí Národní odpor Klára Slámová nebyla s rozsudkem spokojena. "Určitě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, popřípadě se obrátíme i na Ústavní soud," řekla Slámová.

Brněnská demonstrace patřila k největším střetům mezi extremisty a policií v Česku. Tresty už vynesl loni brněnský městský soud. Mladíci však tvrdili, že nacismus nepropagovali, a proti rozsudku se odvolali.

Nejsme neonacisté, tvrdí členové hnutí Národní odpor

Advokátka Klára Slámová založila odvolání mimo jiné na rozporech mezi posudky dvou soudních znalců. Podle jednoho z nich, Zdeňka Zbořila, už nelze Národní odpor považovat za neonacistické hnutí.

Český lev - advokátka Klára SlámováAdvokátka zdůrazňovala, že obžalovaní pouze pasivně nesli transparent. "Žádný z přítomných policistů je neupozornil, že takové jednání je trestné," uvedla při obhajobě Slámová.

Podle státní zástupkyně ale mladíci byli srozuměni s tím, že propagují hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Navrhla tedy odvolání zamítnout. "Tresty jsou přísné, ale odpovídají zákonu o ukládání trestů," sdělila během líčení.

Brněnský krajský soud rozhodnutí městského soudu z loňského listopadu potvrdil. "Odvolací soud se plně ztotožnil s rozsudky a v podstatě nemá, co by dodal," řekl při vynášení rozsudku soudce Jiří Šoukal.

Podle něj není důležité, jak je hnutí označeno, ale jestli směřuje k potlačování práv a svobod. 

První máj v roce 2007 v Brně

Řádně ohlášený pochod neonacistů Brnem se v roce 2007 změnil v potyčku s policií. Bitka se rozpoutala poté, co zástupce brněnské radnice rozhodl o ukončení akce. - čtěte Demonstrace radikálů skončily bitkou s policií

Policisté použili k rozehnání účastníků koně, dělobuchy i vodní dělo. Neonacisté po nich zase házeli kamení a lahve.

Pochod radikálů v Brně

Z ulice Bašty, kde se přes pět stovek neonacistů shromáždilo a kde série bitek začala, nakonec policisté na koních vytlačili příznivce rasismu do parku u hradeb pod Petrovem.

Pochod radikálů v Brně

Ti dál házeli kameny, ale i dělobuchy a lahve od piva. V rukou měli tyče. Bylo zraněno sedm policistů, novinář, jeden extremista a dva koně. Pět lidí policie zadržela.