Pro devět ořešínských dětí není v jehnické školce místo. Ilustrační foto

Pro devět ořešínských dětí není v jehnické školce místo. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za dítě ve školce si Ořešínští připlatí

  • 0
Osud devíti ořešínských dětí, pro které nezbývá v jehnické mateřské škole místo, se řešil na schůzce starostů s rodiči. Ořešínský starosta Jan Levíček i starosta sousedních Jehnic Václav Šicha přišli na jednání s bojovnou náladou.

V zápase o zájmy ořešínských a jehnických dětí se šermovalo lejstry, metalo výčitkami a padala obvinění z demagogie a překrucování faktů. Dvouhodinové jednání přineslo ořešínským rodičům jistotu v tom, že místo pro jejich děti je, ale v takzvané školičce, která je bude stát dva a půl tisíce měsíčně.

"Zažádali jsme o dotaci z Evropské unie a uděláme všechno, aby nám na školičku přispěla a rodiče od příštího roku nemuseli platit," řekl jehnický starosta Šicha.

Proč se hádají

Ořešín v minulosti jehnickou mateřskou a základní školu dobrovolně dotoval ze svého rozpočtu.

V letech 2003 až 2006 přispíval Jehnicím ročně necelých 50 tisíc korun. Od nástupu nového starosty Ořešína Jana Levíčka klesl příspěvek během dvou let ani ne na polovinu.

V roce 2009 už škola od Ořešína nedostala nic. Městská část jí navíc slíbila přispět na rekonstrukci, ale ani tyto peníze zatím v Jehnicích neviděli. Jehnická radnice přispívá ze svého rozpočtu na každé dítě čtyři tisíce korun ročně.

Starostové se neshodli zejména v tom, který z nich má problém řešit. "Zatím jsem tu neslyšel nic, co by mě neutvrdilo v tom, že tu nad stejnou věcí budeme sedět za rok, za dva a stejně tak za tři roky znovu," postěžoval si na průběh schůzky jeden z rodičů.

Kromě placené školičky se ale rodiče jiné řešení nedozvěděli. Šicha vyzval k převzetí zodpovědnosti za ořešínské děti tamního starostu Jana Levíčka (TOP 09) a připomněl, že Ořešín slíbil přispět na loňskou rekonstrukci jehnické školy 200 tisíci korunami a dosud žádné peníze neposlal.

Levíček se brání, že navzdory předchozí dohodě má městská část zájem přispět spíše než na jednorázovou rekonstrukci na dlouhodobější řešení problému s umístěním dětí.

Stejné podmínky pro všechny děti

"Máme projekt na zbudování vlastní školky v Ořešíně, ale tu bychom stihli postavit nejdřív za rok a půl. Mě zajímá, jak to bude pan starosta řešit teď," ptal se Levíček. Slíbené peníze je ochoten Jehnicím poslat, pouze pokud budou mít všechny děti stejné podmínky.

Rodiče se hlavně chtěli na schůzi dozvědět, podle jakých pravidel budou děti do školky letos přijímány. "Starosta Šicha přiznal, že pokud nepočítáme předškoláky, kteří být přijati musí, dostanou přednost děti z Jehnic. Chápeme, že dětí je moc a starosta i ředitel školy se snaží to vyřešit, ale tohle rozdělování na naše a vaše děti se nám prostě nelíbí. Chceme rovné podmínky," promluvila jedna z maminek.

S hledáním místa pomůže město

Rodiče se shodli, že dostat dítě do jakékoli jiné školky v Brně je problém. Přestože u mateřských školek neexistuje spádovost jako u základních, přijímají přednostně děti z vlastní městské části.

Náměstek primátora pro školství Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) nabízí rodičům s hledáním volného místa pomoc. "Už loni jsme zřídili speciální linku a pomohli jsme umístit všech osmnáct dětí, které nemohly volnou školku najít," nastínil Rychnovský.

Ve zřizování nových školek řešení nevidí. "Ten dětský boom brzy opadne a nové školky by zůstaly prázdné," míní náměstek.