Na Zelném trhu v Brně byla vejce k dostání za 5,50 korun. (7. březen 2012)

Na Zelném trhu v Brně byla vejce k dostání za 5,50 korun. (7. březen 2012) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vejce ze dvora je na jihu Moravy za tři koruny, farmáři totiž nezdražili

  • 77
Na jižní Moravě panuje na trhu s vajíčky zmatek. Vejce ze dvora přijdou na tři koruny, v Brně na trhu až dvojnásobně dráž. Lidé na vesnicích proto teď vykupují drůbežárny, kde shánějí takzvaná násadová vejce, kuřátka i mladé slepice na snášku. Loni na podzim přitom vejce nešla na odbyt.

Tabuli s nápisem Prodám čerstvá vejce Václav Ruda už dávno na ulici nevystavuje. Přesto se na farmu Míšovice na Znojemsku lidé jen hrnou. "V září, říjnu bylo ouvej, vajíčka nešla na odbyt. Musel jsem s nimi jezdit na trhy, abych nějaká prodal," říká Václav Ruda, který s farmou pomáhá svému synovi.

Teď za míšovickými slepicemi jezdí zákazníci sami a slepice nestačí snášet. Přesto na farmě nezdražili. Vejce nosnic, které žijí v travnatém výběhu, přijde na tři koruny.

Ve vaječném byznysu na jižní Moravě teď ovšem panuje chaos. Farmáři paradoxně nabízejí domácí vajíčka ze dvora levněji než obchodní řetězce ta z velkochovů. "Styděla bych se, kdybych sousedovi měla prodávat vajíčko po pětikoruně," říká Marie Trojanová z Blanenska.

Velkochovy začínají otáčet peníze

Úplně jinak vidí úpravu ceny velcí producenti vajec. Byznys se jim po letech strádání, kdy cena za vajíčko nepokryla náklady, začíná roztáčet. "Poslední dva měsíce je zisk výrazně lepší. Je to odvětví, které se řídí nabídkou a poptávkou," říká Stanislav Vondráček z velkopavlovické společnosti Česká vejce, která sdružuje několik největších slepičích farem.

Aby se obchod s vajíčky vyplatil, měla by podle Vondráčka cena za vejce zůstat na 4,50 až pěti korunách. "V Rakousku stojí vajíčko podobně. Deset vajec stojí dvě eura, jedno vyjde na pět až šest korun. Přitom náklady máme zhruba stejné," domnívá se Vondráček.

Ve stáncích na Zelném trhu v Brně byla vejce k dostání za 5,50 korun. (7.

Na brněnský Zelný trh ve středu dorazili dva prodejci. Jeden z Pohořelic, druhý ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ačkoliv se cena ještě v úterý držela na pěti korunách za kus, oba ji svorně o den později nasadili o padesát haléřů vyšší.

"Dovážíme kolem osmi tisíc vajec," uvedl jeden z prodejců a nechtěl prozradit jméno. Kolik bude stát příště? "Těžko říct, podle poptávky," odpovídá neurčitě a nerad trhovec.

Ve čtvrtek však ceny v Brně zůstaly na pěti padesáti, ale zájem kupujících neochabl. "Kolem jednoho stánku se neustále pohybovalo až deset zákazníků," uvedla z místa reportérka MF DNES.

Za krizí je také zastavení dovozu levných vajec. "Velké obchodní řetězce, které se orientovaly na levné zahraniční dovozy, jsou teď bez vajec. Kvůli výpadku vajec ze zahraničí teď musíme některé objednávky krátit," říká Stanislav Vondráček ze společnosti Česká vejce.

Slepice jsou nyní nedostatkové zboží

Lidé na vesnicích jsou ve výhodě. Ti, co někdy měli slepice, teď opět začínají na dvorcích hledat nejvhodnější místo, kde by zase mohl stát kurník.

"Manžel přišel z obchodu a řekl mi, ať si raději sednu. Za deset vajec dal padesát pět korun. Když jsme se z toho šoku vzpamatovali, rozhodli jsme se, že si raději pořídíme slepice. Jenže když jsem obešla pár sousedů, kteří je chovají, narazila jsem. Nikdo teď ve vsi nechce slepičky prodávat," říká Renata Březová z Ivančicka.

Ve společnosti Integra, která v několika jihomoravských drůbežárnách chová mladé slepice na snášku a násadová vejce, v posledních dnech drnčí telefony od rána do večera.

Za dva dny prodali v přísnotické drůbežárně třicet tisíc mladých slepiček na snášku. "Obvykle takové množství prodáme za tři týdny. Na trhu je trochu panika," říká Marek Zatloukal z Přísnotic na Brněnsku.

Do drůbežárny volají od rána do večera i drobní chovatelé, kteří mají zájem o násadová vejce. "Lidé nakupují vše, vejce, mladé slepičky i jednodenní kuřátka. Mají zájem o cokoli, co snáší vejce," uvedl Jiří Zatloukal. Ani jim přitom nevadí, že teprve vylíhlá kuřátka budou snášet nejdříve za pět měsíců.

Na farmy se však nevypravují lidé jen pro vejce a slepice, ale dokonce sem jezdí i pro rady, jak slepice chovat.

"Už se mě několik lidí ptalo, co slepice přesně potřebují, kolik místa pro ně mají vyhradit, jaké krmení si budou muset pro ně obstarat. Zajímají se o to hlavně mladí, kteří se odstěhovali na vesnici a nikoho tam neznají," říká chovatel z Brněnska.