Provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara ze společnosti Level B Production.

Provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara ze společnosti Level B Production. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za Flédu bojuje deset tisíc lidí, podpis připojil i Koller nebo Rudiš

  • 32
Každý čtyřicátý Brňan už se postavil za největší hudební klub ve městě. A také mnoho slavných hudebníků: David Koller, Roman Holý či Milan Cais. Podpisová akce reaguje na vyhlášku, která má zamezit hudební produkci po desáté večer.

"Uprostřed rozjetého koncertu za námi před desátou někdo přijde na pódium a řekne: Koncert je to hezkej, těch osm set nadšených lidí to zřejmě taky baví, ale máte čas na poslední krátkou písničku... To si nedokážu představit," brání klub Milan Cais z Tata Bojs.

A není sám. Petici na podporu Flédy, která nedávno slavila desetileté výročí, podepsalo jen za první týden více než deset tisíc lidí.

Klub Fléda

Klub oslavil nedávno deset let existence. Dům, v němž Fléda sídlí, rovnou stovku.

Od roku 2004 provozuje Flédu agentura Level B production. Roční nájemné klubu, který se rozléhá na zhruba 1 300 metrů čtverečních, činí 1,7 milionu korun. 

Za deset let zde pořádali zhruba dva tisíce akcí. Na Flédě hráli třeba John Cale, Morcheeba, Kosheen, The Frames nebo The Young Gods. Každoročně na Flédu zavítá okolo sta tisíc lidí.

Protestují proti nové regulaci, kterou vydala městská část Brno-Královo Pole. Podle ní by hudební produkce na Flédě musela nejspíš končit už ve 22 hodin.

Podnětem byly stížnosti na hluk od obyvatel jednoho z domů v sousedství. Vyhlášku musí ještě potvrdit brněnští zastupitelé na nejbližším zasedání, tedy 18. května. Pro klub by to ale podle provozovatelů mělo likvidační dopad.

Koller, Rudiš, Čankišou...

Za Flédu se teď proto bijí i mnozí známí umělci. "Držím palce, aby to dobře dopadlo a aby nezanikl další stánek nejen pro mladé lidi," vyjádřil podporu muzikant David Koller.

Také podle členů skupin Tata Bojs, Visacího zámku, Nightwork, Charlie Straight, Insania či Čankišou, spisovatele Jaroslava Rudiše a dalších herců i režisérů by omezení hudební produkce znamenalo konec Flédy v nynější podobě - tedy jako stánku nezávislé a kvalitní kultury. A to nejen hudební, ale třeba i divadelní.

Zastupitel Kratochvil rezignoval

Celá kauza má i další posun. Z důvodu možného střetu zájmů rezignoval na funkci nezávislého zastupitele Králova Pole Jan Kratochvil. Podle provozovatelů klubu byl za prosazení vyhlášky odpovědný právě on, protože vlastní sousední dům a chce klub zlikvidovat.

Kratochvil to od začátku popíral a tvrdil, že jedná pouze jménem nájemníků, které ruší hluk. Nyní se rozhodl odstoupit. "Kauza přerostla ve štvavou kampaň s řadou nepravdivých informací," napsal ve svém prohlášení.

"Věřím, že moje rezignace přispěje k vyřešení kauzy, tedy k možnosti pokračování klubu Fléda v jejím provozu a k odhlučnění klubu, jak přislíbil jeho provozovatel Lukáš Stara městské části Královo Pole, aby lidé v okolí mohli normálně žít," doplnil Kratochvil.

Nutnost odhlučnění je asi jedinou věcí, na níž se provozovatel klubu Lukáš Stara z Level B production a Jan Kratochvil shodnou. Naplánované bylo na červen. "Ale je to investice v řádu milionů korun a v současné nejisté situaci si na ni nechci brát úvěr," uvedl Stara.

Petiční místa na podporu jednoho z největších klubů v zemi se zatím šíří po celé republice. Přibylo nejen mnoho nových petičních míst v Brně a Praze, ale i v Olomouci, Zlíně a Uherském Brodě.