Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za jednu pokutu od revizorů v Brně platilo mnoho lidí dvakrát

  18:33aktualizováno  18:33
Jednu uloženou pokutu Dopravního podniku v Brně vymáhají dvě firmy. Lidem se tak může stát, že za jednu chybu zaplatí dvakrát. Redakci MF DNES se po uveřejnění problému ozvalo několik lidí, jejichž jména a údaje dal dopravce advokátní kanceláři Ludmily Lejnarové a firmě CFS.
Revizor - ilustrační foto

Revizor - ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Obě firmy po provinilcích dlužnou částku chtěly. A například jednadvacetiletá Agáta, která si nepřeje zveřejnit své příjmení, oběma zaplatila.

"Když jsem šla zpytovat svědomí a zaplatit na dopravní podnik pokutu, dali mi jen vizitku paní Lejnarové. Volala jsem tam a hned druhý den jí pokutu zaplatila převodem z účtu. Za půl roku mi přišel platební rozkaz firmy CFS. Vyděsilo mě to," líčí žena.

Nenapadlo ji, že by CFS vymáhala stejnou pohledávku. "A tak jsem si půjčila od rodičů a zaplatila osm tisíc. Aby nám domů nepřišli exekutoři," vzpomíná na nedávný šok Brňanka.

Dopravce své pohledávky prodává
Až po medializaci problému zjistila, že zaplatila dvakrát za jednu chybu. Zkontrolovala totiž datum dne, kdy ji chytili revizoři, a obě data se shodovala.

"Po CFS teď budu peníze chtít zpátky, ale mám obavu, že to nepůjde jinak než soudně. Pořád ale nechápu, jak je možné, že na stejnou pohledávku mají právo dvě různé firmy. Nebo si to alespoň myslí a jednají podle toho," dodává Agáta.

Tím, že brněnský Dopravní podnik dluhy svých pasažérů "prodává", se dlužná suma v rukou vymahačských firem může vyšplhat na desítky tisíc korun.

Problémy zdvojených platebních rozkazů se týkají až deseti tisíců lidí. A obě firmy jsou přesvědčeny, že právě jim pohledávky v řádu desítek milionů patří.

Dvě jízdy načerno za 21 tisíc
Brňan Michal Doležal také řešil problém s dluhem u dopravního podniku. "O tom, že pokutu mám zaplatit i s velkou přirážkou firmě CFS, mi nikdo neřekl. Až na mě najednou začali tlačit jejich právníci. Volali, psali mi a nakonec přišli až ke mně domů a hrozili exekucí," vykládá Doležal.

Dvě jízdy "načerno" ho vyšly na 21 tisíc korun. "Rád bych věděl, jestli to po mně bude teď vymáhat i ta druhá kancelář, nebo jestli je to celé za mnou," říká Doležal.

Ludmila Lejnarová je přesvědčena, že pohledávky patří její kanceláři. A vyčítá Dopravnímu podniku Brno, že dal stejná data firmě CFS. Dopravní podnik se brání, že zástupci CFS měli dokumenty, které dokazovaly, že pokuty patří jim. Dál to podnik řešit nechce, od problému se distancuje. Argumentuje tím, že s pokutami už nemá nic společného.

"Lidem, kteří se setkali s nekorektností při vymáhání jejich dluhu, poradí naše právní oddělení," vzkázala lidem mluvčí podniku Hana Pohanová.

Firmy tvrdí opak
Lejnarová nakupovala pohledávky za peníze firmy CFS a měla s nimi podepsanou komisionářskou smlouvu. Tvrdí ale, že firmě pohledávky nikdy nepředala.

"Mohu s čistým svědomím prohlásit, že mezi mnou a oběma výše jmenovanými společnostmi CFS k uzavření smlouvy o postoupení pohledávek nedošlo," řekla advokátka.

Firma se jí totiž zdála nedůvěryhodná. "Co se týká mé důvěry ke společnosti CFS, nemůže po mně nikdo spravedlivě požadovat, abych měla důvěru k firmě, která nemá půl roku žádný statutární orgán, nevedla účetnictví a podle mého názoru porušuje zákony," uvedla Lejnarová.

Své tvrzení opírá o posudek plzeňské právnické fakulty, který jí dal za pravdu.

Právník firmy CFS Jan Válek tvrdí něco jiného. "Moji klienti mají za to, že vlastníkem příslušných pohledávek, které byly původně odkupovány od Dopravního podniku prostřednictvím komisionáře paní Lejnarové, náleží společnosti CFS," uvedl Válek.

Odkazuje na rozsudek pražského soudu, podle kterého je firma CFS vlastníkem přesně určených pohledávek. "Je jich řádově několik tisíc," dodal Válek.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz