Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za jednu pokutu od revizorů v Brně platilo mnoho lidí dvakrát

  18:33aktualizováno  18:33
Jednu uloženou pokutu Dopravního podniku v Brně vymáhají dvě firmy. Lidem se tak může stát, že za jednu chybu zaplatí dvakrát. Redakci MF DNES se po uveřejnění problému ozvalo několik lidí, jejichž jména a údaje dal dopravce advokátní kanceláři Ludmily Lejnarové a firmě CFS.
Revizor - ilustrační foto

Revizor - ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Obě firmy po provinilcích dlužnou částku chtěly. A například jednadvacetiletá Agáta, která si nepřeje zveřejnit své příjmení, oběma zaplatila.

"Když jsem šla zpytovat svědomí a zaplatit na dopravní podnik pokutu, dali mi jen vizitku paní Lejnarové. Volala jsem tam a hned druhý den jí pokutu zaplatila převodem z účtu. Za půl roku mi přišel platební rozkaz firmy CFS. Vyděsilo mě to," líčí žena.

Nenapadlo ji, že by CFS vymáhala stejnou pohledávku. "A tak jsem si půjčila od rodičů a zaplatila osm tisíc. Aby nám domů nepřišli exekutoři," vzpomíná na nedávný šok Brňanka.

Dopravce své pohledávky prodává
Až po medializaci problému zjistila, že zaplatila dvakrát za jednu chybu. Zkontrolovala totiž datum dne, kdy ji chytili revizoři, a obě data se shodovala.

"Po CFS teď budu peníze chtít zpátky, ale mám obavu, že to nepůjde jinak než soudně. Pořád ale nechápu, jak je možné, že na stejnou pohledávku mají právo dvě různé firmy. Nebo si to alespoň myslí a jednají podle toho," dodává Agáta.

Tím, že brněnský Dopravní podnik dluhy svých pasažérů "prodává", se dlužná suma v rukou vymahačských firem může vyšplhat na desítky tisíc korun.

Problémy zdvojených platebních rozkazů se týkají až deseti tisíců lidí. A obě firmy jsou přesvědčeny, že právě jim pohledávky v řádu desítek milionů patří.

Dvě jízdy načerno za 21 tisíc
Brňan Michal Doležal také řešil problém s dluhem u dopravního podniku. "O tom, že pokutu mám zaplatit i s velkou přirážkou firmě CFS, mi nikdo neřekl. Až na mě najednou začali tlačit jejich právníci. Volali, psali mi a nakonec přišli až ke mně domů a hrozili exekucí," vykládá Doležal.

Dvě jízdy "načerno" ho vyšly na 21 tisíc korun. "Rád bych věděl, jestli to po mně bude teď vymáhat i ta druhá kancelář, nebo jestli je to celé za mnou," říká Doležal.

Ludmila Lejnarová je přesvědčena, že pohledávky patří její kanceláři. A vyčítá Dopravnímu podniku Brno, že dal stejná data firmě CFS. Dopravní podnik se brání, že zástupci CFS měli dokumenty, které dokazovaly, že pokuty patří jim. Dál to podnik řešit nechce, od problému se distancuje. Argumentuje tím, že s pokutami už nemá nic společného.

"Lidem, kteří se setkali s nekorektností při vymáhání jejich dluhu, poradí naše právní oddělení," vzkázala lidem mluvčí podniku Hana Pohanová.

Firmy tvrdí opak
Lejnarová nakupovala pohledávky za peníze firmy CFS a měla s nimi podepsanou komisionářskou smlouvu. Tvrdí ale, že firmě pohledávky nikdy nepředala.

"Mohu s čistým svědomím prohlásit, že mezi mnou a oběma výše jmenovanými společnostmi CFS k uzavření smlouvy o postoupení pohledávek nedošlo," řekla advokátka.

Firma se jí totiž zdála nedůvěryhodná. "Co se týká mé důvěry ke společnosti CFS, nemůže po mně nikdo spravedlivě požadovat, abych měla důvěru k firmě, která nemá půl roku žádný statutární orgán, nevedla účetnictví a podle mého názoru porušuje zákony," uvedla Lejnarová.

Své tvrzení opírá o posudek plzeňské právnické fakulty, který jí dal za pravdu.

Právník firmy CFS Jan Válek tvrdí něco jiného. "Moji klienti mají za to, že vlastníkem příslušných pohledávek, které byly původně odkupovány od Dopravního podniku prostřednictvím komisionáře paní Lejnarové, náleží společnosti CFS," uvedl Válek.

Odkazuje na rozsudek pražského soudu, podle kterého je firma CFS vlastníkem přesně určených pohledávek. "Je jich řádově několik tisíc," dodal Válek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

Najdete na iDNES.cz