Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za komunistické represe rodina po letech vysoudila půl milionu a omluvu

  6:39aktualizováno  14:22
Před třiceti šesti lety poznamenal osud rodiny Kořínkových totalitní systém tehdejší republiky. Od roku 1992 se děti soudily s českým státem o odškodné za perzekuci. Nyní brněnský krajský soud přiznal rodině odškodné půl milionu korun. Ministerstvo spravedlnosti se jim zároveň musí za způsobená příkoří omluvit.

Marek Kořínek (7. 8. 2009) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"I tak jsem mile překvapen. Po těch letech, kdy nám nikdo nedával za pravdu, je to pro mě útěcha. Co jsme si prožili, se penězi vůbec nedá měřit, hlavní je pro mě omluva," prohlásil hned po jednání Marek Kořínek, jediný ze čtyř sourozenců, který k soudu přišel. Zastupoval však sourozence Hanuše, Aleše a Renátu. Každý z nich požadoval od státu 2,2 milionu korun.

Rodina Kořínkových žalovala Českou republiku za problémy způsobené totalitním režimem. Děti perzekvovaných rodičů Jiřiny a Karla chtěly od státu necelých devět milionů za to, co jim socialistický stát způsobil.

Marek Kořínek se k brněnskému soudu dostavil jako jediný za žalující stranu. (7. srpna 2009)Marek Kořínek (7. 8. 2009)

"Neprokázalo se zcela politické pozadí perzekuce rodiny. Naopak to, že manželé Kořínkovi zanedbávali rodičovské povinnosti vůči dětem, je zřejmé. Přesto totalitní soudy neměly právo vůči rodině zasáhnout tak, jak to udělaly," řekl soudce Michal Ryška při vyhlášení rozsudku.

Státní zástupkyně: Děti poškozeny nebyly

Kořínek praktiky režimu vypočítával. "Domovní prohlídky, zatýkání, šikanování na pracovišti, neustálé sledování, to všechno jsme si prožili. Rodiče byli předními chartisty, já Chartu taky podepsal. Ale probíhalo to přes několik institucí. Takže naše podpisy se mohly ztratit třeba při domovních prohlídkách. Vše bylo jednoznačně politicky motivované," tvrdil před vynesením rozsudku.

Státní zástupkyně však o politickém pozadí perzekuce rodiny pochybovala. "Neprokázalo se, že by odebráním od rodičů byly děti nějak perzekvovány. Naopak je dokázáno, že rodiče péči o děti zanedbávali. A pak, pokud svému životnímu příběhu dávají nějaký politický podtext, rovněž není dokázano, že byli členy Charty. Jsou jen dopisy, že se přihlašují," řekla obhájkyně státu Miluše Pospíšilová.

Syn: Jsou to staré lži

Přestože dal soud tehdejší justici za pravdu, že se rodiče o děti málo starali, Kořínek to odmítá. "Opakovaly se tu staré lži a nepravdy v odůvodnění rozsudku. Ty se táhly už v předchozích letech diktatury a nás neustále pomlouvaly a šikanovaly. Když vyhodíte živitele rodiny z práce, jak potom nemají být ostatní v nouzi? Žili jsme si docela normálně," zvyšoval hlas Marek Kořínek.

Soud ovšem čtyřem pozůstalým rodiny Kořínkových přiznal odškodné po 125 tisících korun.

Marek Kořínek (7. 8. 2009)

"Vodítkem při určení této náhrady byla skutečnost, že soudy v České republice přiznaly v minulosti odškodné 100 000 korun studentům, jimž režim odepřel možnost studovat," vysvětlil Ryška.

Před vyhlášením rozsudku se Marek Kořínek obořil na Miluši Pospíšilovou, která obhajovala stát: "Koho to vlastně zastupujete, jaká je ta vaše svobodná republika?" Pospíšilová totiž při jednání popírala politickou motivovanost případu.

Odebrání dětí a blázinec

Pronásledování rodiny začalo v roce 1967, kdy soudy zbavily Kořínkovy způsobilosti jednat s úřady. Roku 1973 rozhodl soud i o odebrání dětí. Rodiče pak byli vláčeni psychiatrickými léčebnami. - více o kauze Kořínkových čtěte zde

Ačkoli porevoluční justice v roce 1992 přiznala, že na to stát neměl právo, odškodné zatím rodina nedostala. Pozůstalí zatím dostali jen několik tisíc euro od soudu ve Štrasburku za průtahy.

"Zdůrazňuji, že to, co tu teď řešíme, není rozpad rodiny. Řešíme, zda nátlak vůči rodině byl motivován politicky," podotkl při posledním jednání u Krajského soudu v Brně soudce Michal Ryška.

Obhájce pozůstalých dětí tvrdil, že o tom má mnohé důkazy. Manželé Kořínkovi prý byli předními chartisty.

Při posledním jednání v půli července ovšem obhájce žádné důkazy nepředložil, právě proto byl případ odročen na tento pátek. "Je to naprosto ostudná a vleklá kauza. Už to chci vyřešit," prohlásil soudce Ryška.

Čtěte v SOBOTNÍ MF DNES

Další podrobnosti z pátečního soudu se dozvíte v regionálních přílohách Brno a Jižní Morava.

.
Autoři:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz