Peněženky zůstávají zavřené hlavně na Jižní Moravě. Ilustační foto

Peněženky zůstávají zavřené hlavně na Jižní Moravě. Ilustační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Za leasing, mobil či internet neplatí každý desátý Jihomoravan

  • 4
Jižní Morava je co do počtu dlužníků v krajích na třetím místě. Více zadlužených lidí je už jen v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Za leasing, internet či mobilní telefon dluží nejvíce Brňané. A půjčují si dál, hlavně teď před Vánocemi, kdy nemají na drahé dárky.

Když otevřel poštovní schránku, zase tam byla. Výzvy k vyzvednutí doporučené zásilky mu teď přicházejí častěji než reklamní letáky. Jan Hotový vězí po uši v dluzích a pohledávkové firmy jej zasypávají varovnými dopisy. "Při každém zazvonění se leknu, že to jsou už exekutoři," říká devětadvacetiletý muž.

Podobně to cítí každý pětadvacátý Brňan. Podle inkasní společnosti M. B. A. Finance, která ovládá třetinu trhu se spotřebitelskými pohledávkami, Brno vévodí jihomoravskému žebříčku dlužníků. Následují obyvatelé Brna-venkova a Hodonína. Podle nejnovější statistiky jsou na tom nejlépe Blanenští. Přesto je co do počtu dlužníků v krajích jižní Morava na třetím místě.

Dluhy rostou po tisících

"Dluhy Jihomoravanů rostou kontinuálně. Například před třemi lety byla u úvěrové společnosti průměrná výše dluhu kolem 12 tisíc korun, dnes už je to kolem dvaceti tisíc," říká Jana Tatýrková z M. B. A. Finance. Za internetové a mobilní služby se dluh pohybuje těsně pod hranicí pěti tisíc korun.

Počty dlužníků v krajích

Čísla udávají, kolik procent z českých dlužníků žije v daném kraji.

1. Moravskoslezský 18,74 %
2. Ústecký 10,95 %
3. Jihomoravský 10,21 %
4. Středočeský 9,87 %
5. Hlavní město Praha 9,62 %
6. Jihočeský 5,55 %
7. Liberecký 4,98 %
8. Plzeňský 4,83 %
9. Královéhradecký 4,79 %
10. Olomoucký 4,26 %
11. Karlovarský 4,19 %
12. Pardubický 4,16 %
13. Vysočina 4,08 %
14. Zlínský 3,77 %

(Zdroj: M.B.A. Finance)

Zatímco dříve se do problémů dostávali lidé, kteří neměli práci nebo ji náhle ztratili, nyní se ve finanční pasti ocitají stále častěji lidé, kteří řádně pracují. "Jsou ale předlužení a nezvládají své závazky splácet," vysvětluje Tatýrková.

Co vydělá, dá Jan Hotový na dluhy. Leasing na auto, půjčka na kuchyňskou linku a tržní nájem mu seberou i to málo na živobytí. "Podcenil jsem to. Myslel jsem si, že to nějak za pomoci přesčasů a prémií zvládnu. Nejhorší je, že já nesplácím ani ty dluhy, ale poplatky vymahačům," říká. Kvůli tomu dlužná částka povyskočila zhruba o čtvrtinu.

Když například zákazník dluží tisíc korun, po vyúčtování pohledávkové firmy, soudu a exekutora vyroste částka až těsně pod hranici dvaceti tisíc. "Za dlužné čtyři tisíce si pak můžete na konci zaplatit i pětadvacet tisíc," vypočítává Tatýrková.

Příliš drahý ježíšek

Podle ní věřitelé svěřují dluhy pohledávkovým společnostem už od několika stovek korun. "Pohledávky se k nám dostávají až s půlročním zpožděním, ale jsme schopni identifikovat, kdy k největším zadlužením dochází. Jsou to nesplacené účty, které vznikly před Vánocemi a také před dovolenými," říká Tatýrková.

Před vánočními svátky se pravidelně zadlužuje i šestašedesátiletá důchodkyně Eva. "Mám čtyři malé vnuky. I když si odkládám už od srpna, často mi peníze na dárky nestačí. Něco málo chci dát také mladým, takže nakonec mi nezbývá než si několik tisíc půjčit. Loni to bylo pět tisíc," vysvětluje důchodkyně. Letos se vydá za někým, kdo nabízí nebankovní půjčky, už potřetí.

Vánoční dárky tak šestašedesátiletá žena splácí ještě dlouho poté, co roztaje sníh. "Utrácení za dovolené a dárky, které si nemohou dovolit, se týká stovek lidí," říká Kamil Kavka z inkasní společnosti. Podle něj udělá chybu každý, kdo na výzvy o zaplacení pohledávky nereaguje a hraje takzvaného "mrtvého brouka".

Podle psychologů jde o takzvané "čekání na zázrak". "Doufáme, že se něco stane, někdo nám pomůže a zase bude dobře," upřesňuje psycholog Jiří Brančík.

Na první výzvu reaguje přibližně čtvrtina dlužníků

Ke shovívavosti ale bankéře nic nenutí. Právě naopak. "Banky, úvěrové a leasingové společnosti i pojišťovny začaly postupovat více systematicky, zpřísnily dohled na své klienty, soustřeďují se na vymáhání pohledávek již od raného stadia," upozornil právník Peter Beňo.

Přesto průzkum inkasní společnosti ukázal, že na první výzvu k úhradě reaguje pouze čtvrtina dlužníků. "Z praxe mohu potvrdit, že pokud lidé zareagují na první výzvu, 90 procent případů se úspěšně vyřeší a zabrání se i dalšímu zvyšování dluhu," uvedl Kavka.

A rada pro ty, kteří pomýšlejí na finanční výpomoc před Vánocemi? "Nemám-li na drahé dárky, tak je prostě nekoupím. Potom nemůže nastat situace, že ještě někdo nestihl splatit dovolenou a už mu naskakuje dluh i za vánoční nákupy," varuje Kavka.