Morava a Rakousko chtějí zkvalitnit předpověď v oblasti soutoku Moravy s Dyjí a potom dále po toku směrem k Dunaji. Ilustrační foto

Morava a Rakousko chtějí zkvalitnit předpověď v oblasti soutoku Moravy s Dyjí a potom dále po toku směrem k Dunaji. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Za milion eur bude varování před vodou už dva dny předem

  • 4
Nedávné povodně ani státní hranice nezastavila. Představitelé jihomoravského kraje a dolnorakouské vlády představili společný projekt varovného systému proti rozbouřené vodě. V budoucnu by obyvatele ohrožených oblastí varovali už dva dny s předstihem.

"Projekt by měl zkvalitnit předpovědní povodňovou službu v oblasti soutoku Moravy s Dyjí a potom dále po toku směrem k Dunaji," popsal vedoucí útvaru provozu Povodí Moravy Vlastimil Krejčí.

Na obou řekách a v jejich přítocích tak v nejbližších měsících vznikne devět nových měřících stanic, které jsou důležité pro provedení další výpočtů.

Podobné stanice zatím fungovaly na toku Moravy pouze ke Strážnici. Dyje je pak monitorována jen k Novým Mlýnům. "V současnosti je už systém dobudován až po oblast rakouského Honhenau a Svätý Ján na Slovensku," popsal Krejčí.

Hejtman Michal Hašek a dolnorakouská radní Johanna Mikl-Leitnerová na jednání v Mikulově Hejtman Michal Hašek a dolnorakouská radní Johanna Mikl-Leitnerová na jednání v Mikulově

Systém by měl být přínosem především lidem na Břeclavsku a obcím na toku Moravy za Hodonínem, dále pak obyvatelům rakouského a slovenského příhraniční (podívejte se na letecké snímky zatopených oblastí).

Informace o kulminaci a objemu vody jim budou k dispozici s osmačtyřicetihodinovým předstihem. "Následně bude testováno rozšíření předpovědí až na pět dnů," dodal Krejčí.

Náklady na vybudování projektu činí téměř milion eur, teď asi 26 milionů korun. Velkou většinu z prostředků se podařilo získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Hejtman Michal Hašek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek označil projekt za jeden z nejdůležitějších, které mezi dolnorakouským a jihomoravským regionem probíhají. "Projekt navazuje na povodňovou katastrofu v roce 2006 a podílí se na něm především Povodí Moravy spolu se zástupci dolnorakouské vlády," vysvětlil Hašek.

"Přeshraniční spolupráce je důležitá proto, že přírodní katastrofy hranice neznají. Už poslední povodně ukázaly, že česko rakouská spolupráce funguje," pochvalovala dolnorakouská radní Johanna Mikl-Leitner.