Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Václava Havla vrátil za normalizace na divadelní prkna Petr Oslzlý

  13:30aktualizováno  13:30
Když se Václava Havla snažil komunistický režim umlčet, těžko hledal cestu k publiku. To se změnilo, když slavného dramatika přivedl do Brna Petr Oslzlý, umělecký šéf i dramaturg legendárního Divadla na provázku. Provázek se stal jedinou oficiální scénou, která s Havlem za normalizace spolupracovala.

Tryzna za Václava Havla a podepisování kondolenčních listin v brněnském Divadle Husa na provázku | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Tato scéna byla prvním a jediným divadlem, které už za totalitního režimu hrálo text Václava Havla. Samozřejmě jej nesmělo uvádět pod jeho jménem, k tomu sloužili takzvaní "pokrývači", tedy lidé, kteří vůči oficiálním kruhům vystupovali coby autoři díla.

V Divadle na provázku byl tehdy dramaturgem Havlův pozdější poradce a dnešní ředitel Centra experimentálního divadla v Brně Petr Oslzlý. Ten Václava Havla v 80. letech do Brna přivedl. "Byl jsem to já, protože to přece byla moje povinnost coby divadelního dramaturga," prozradil Oslzlý.

Plánovaný festival Divadelní svět bude ve znamení Václava Havla. Na snímku Monika Šimková, Stanislav Moša, Petr Oslzlý a Sylvie Pospíšilová.

Brněnský festival Divadelní svět se v roce 2010 odehrál ve znamení Václava Havla. Na snímku Monika Šimková, Stanislav Moša, Petr Oslzlý a Sylvie Pospíšilová.

Jejich společné seznámení a pozdější přátelství ovšem začalo mnohem dřív. "Ještě v době, kdy jsem byl studentem. Tehdy jsem si napsal deset jmen lidí světového divadla, se kterými jsem se potřeboval v životě setkat," vysvětlil dramaturg.

Oslzlý se s mladým dramatikem Václavem Havlem seznámil v Praze. "V roce 1969 jsem zajel do divadla Rubín na Václavském náměstí a tam jsem viděl stát u baru takového mladého muže v džínovém obleku. Při pozornějším pohledu jsem zjistil, že je to právě Václav Havel," poznamenal Oslzlý.

"Představil jsem se mu a on zareagoval naprosto příkladně. Tehdy už byl světovým autorem, měl už jednu cenu OBIE, kterou za zvláště pozoruhodný experiment v divadle uděluje porota v New Yorku. Je to vlastně takový malý divadelní Oscar," řekl dramaturg.

Slzy pro Havla

Cenu tehdy Havel dostal za svůj debut Zahradní slavnost. "Pak ji dostal ještě dvakrát, nakonec i za celoživotní dílo. Zkrátka to už tehdy byl celosvětově uznávaný autor. A on se mnou pak dvě hodiny mluvil. Kladl jsem mu otázky a on na ně trpělivě odpovídal," popsal Oslzlý.

Osmdesátá léta a konspirační schůzky

Intenzivnější spolupráce mezi oběma divadelníky se rozhořela zkraje 80. let, když se Václav Havel vrátil ze svého nejdelšího pobytu ve vězení. Oslzlý tehdy působil jako dramaturg Divadla na provázku.

"S Václavem Havlem jsem byl v pravidelném písemném kontaktu. A pak jsem ho pozval na naše představení. On pak jezdil pravidelně a vždy zdůrazňoval, že to bylo vůbec první pozvání od oficiálně hrajícího divadla, kterého se mu za normalizace dostalo," připomněl Oslzlý.

Oba umělci se setkávali na konspiračních schůzkách v jednom pražském hotelu. "Byl to hotel Ostaš. Byl totiž místem setkání Němců z východního a západního Německa. Takže tam sice bylo hodně fízlů, ale ti byli specialisty na úplně jinou oblast. Scházeli jsme se tedy v jakési tmě pod svícnem," naznačil dramaturg.

V polovině roku 1987 začali brněnští divadelníci připravovat první scénický časopis Rozrazil.

"Rozhodli jsme se, že bude o demokracii. Havel okamžitě souhlasil s účastí a nakonec jsme se rozhodli, že zpracuje dramatický text Zítra to spustíme o Aloisi Rašínovi a jeho noci z 27. na 28. října, kdy připravoval vznik svobodného československého státu. Tak se Havel stal naším tajným spolupracovníkem a autorem," řekl Oslzlý.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz