Za peníze z výhry vylepší v Tišnově město

  8:00aktualizováno  8:00
V jedné z kategorií soutěže Obec přátelská rodině zvítězil loni Tišnov. Kromě ocenění si odnese také dotaci ve výši 670 tisíc. A Tišnovští už vědí, na co peníze použijí.

Tišnov | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

"Obyvatelé měli možnost sami rozhodnout, co za dotaci pořídíme. Svoje náměty nám mohli posílat," popsal tamní místostarosta Jan Schneider.

Radnice tak dostala směsici nápadů, jejichž autoři byli různí: od maminek až po občanská sdružení. Do konce února musí město svůj návrh předložit na ministerstvo práce a sociálních věcí. Posoudí ho komise, která dotaci schvaluje.

Vybrali dva projekty

"Sešly se nám především návrhy na úpravy veřejných ploch, občané si přáli více laviček či herních prvků na dětských hřištích," vyjmenoval místostarosta. Hodně lidí také navrhovalo, aby byly zřízeny bezbariérové přístupy, které by mohly využívat jak maminky s kočárky, tak senioři.

"Dlouho jsme vybírali, které projekty podpoříme. Nakonec jsme zvolili dva," uvedl místostarosta. Společně s tamním mateřským centrem uspořádá Tišnov dvacet nejrůznějších akcí v průběhu roku. Chystají sportovní den pro všechny generace, módní přehlídky, ale i ekologické výlety.

Kolem základní školy vznikne místo k odpočinku "V plánu máme rodinný ples, měl by se uskutečnit až koncem roku. Máme představu, že by se prezentovaly všechny tišnovské organizace, možná i školy," sdělila koordinátorka mateřského centra Lenka Křehlíková.

Spraví základní školu

Kromě tohoto projektu padne dotace i na opravu prostorů u základních škol. "Máme v plánu osadit zelení nevyužívané školní pozemky, do kterých nainstalujeme lavičky, odpadkové koše a herní prvky," upřesnil místostarosta.

Prostory tak budou moci využívat jak senioři, tak děti a jejich rodiče. Jelikož však celková dotace nepokryje výdaje, město Tišnov přispěje dalšími 320 tisíci korun.

Obec přátelská rodině je celostátní a každoročně pořádaná soutěž. Jejím cílem je podpora rozvoje prorodinných aktivit a propagace rodinné politiky. Vyhlašuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí, stálá komise pro rodinu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve spolupráci s Asociací center pro rodinu a Sítí mateřských center. Tišnov se soutěže účastnil už předloni. (více o letošních vítězích soutěže na jihu Moravy)

"Obce se hodnotí podle toho, jaké mají zařízení a služby pro rodiny. Jak jsou přímo podporovány nebo třeba jak v obci funguje prorodinná osvěta," uvedla Lýdie Keprová z odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Soud snížil trest ženě, která vymámila z norského seniora 53 milionů

Policie viní osm lidí a pět firem z krácení DPH o 70 milionů Kč (28. 8. 2018)

Odvolací Vrchní soud v Olomouci snížil na sedm let vězení trest Barboře Havířové, která vylákala přes 53 milionů korun...

VIDEO: Naháč lovil v kašně drobné, postaral se o něj kamarád ze záchytky

Naháč hledal v kašně peníze

Přilepšit si o pár drobných chtěl ve středu dopoledne přiopilý muž, který vlezl nahý do kašny v samém centru Brna....

Najdete na iDNES.cz