Za peníze z výhry vylepší v Tišnově město

  8:00aktualizováno  8:00
V jedné z kategorií soutěže Obec přátelská rodině zvítězil loni Tišnov. Kromě ocenění si odnese také dotaci ve výši 670 tisíc. A Tišnovští už vědí, na co peníze použijí.

Tišnov | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

"Obyvatelé měli možnost sami rozhodnout, co za dotaci pořídíme. Svoje náměty nám mohli posílat," popsal tamní místostarosta Jan Schneider.

Radnice tak dostala směsici nápadů, jejichž autoři byli různí: od maminek až po občanská sdružení. Do konce února musí město svůj návrh předložit na ministerstvo práce a sociálních věcí. Posoudí ho komise, která dotaci schvaluje.

Vybrali dva projekty

"Sešly se nám především návrhy na úpravy veřejných ploch, občané si přáli více laviček či herních prvků na dětských hřištích," vyjmenoval místostarosta. Hodně lidí také navrhovalo, aby byly zřízeny bezbariérové přístupy, které by mohly využívat jak maminky s kočárky, tak senioři.

"Dlouho jsme vybírali, které projekty podpoříme. Nakonec jsme zvolili dva," uvedl místostarosta. Společně s tamním mateřským centrem uspořádá Tišnov dvacet nejrůznějších akcí v průběhu roku. Chystají sportovní den pro všechny generace, módní přehlídky, ale i ekologické výlety.

Kolem základní školy vznikne místo k odpočinku "V plánu máme rodinný ples, měl by se uskutečnit až koncem roku. Máme představu, že by se prezentovaly všechny tišnovské organizace, možná i školy," sdělila koordinátorka mateřského centra Lenka Křehlíková.

Spraví základní školu

Kromě tohoto projektu padne dotace i na opravu prostorů u základních škol. "Máme v plánu osadit zelení nevyužívané školní pozemky, do kterých nainstalujeme lavičky, odpadkové koše a herní prvky," upřesnil místostarosta.

Prostory tak budou moci využívat jak senioři, tak děti a jejich rodiče. Jelikož však celková dotace nepokryje výdaje, město Tišnov přispěje dalšími 320 tisíci korun.

Obec přátelská rodině je celostátní a každoročně pořádaná soutěž. Jejím cílem je podpora rozvoje prorodinných aktivit a propagace rodinné politiky. Vyhlašuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí, stálá komise pro rodinu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve spolupráci s Asociací center pro rodinu a Sítí mateřských center. Tišnov se soutěže účastnil už předloni. (více o letošních vítězích soutěže na jihu Moravy)

"Obce se hodnotí podle toho, jaké mají zařízení a služby pro rodiny. Jak jsou přímo podporovány nebo třeba jak v obci funguje prorodinná osvěta," uvedla Lýdie Keprová z odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Pod břeclavským zámkem našli archeologové zbytky velké dřevěné stavby

Zámek v Břeclavi

Pod základy zámku v Břeclavi v hloubce čtyř metrů našli archeologové pozůstatky dřevěné stavby, jejíž stěny jsou...

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Najdete na iDNES.cz