Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za postřelení Pepička v kauze romských klanů padly tresty v řádu měsíců

  8:29aktualizováno  12:02
U Krajského soudu v Brně zazněly rozsudky v kauze postřeleného brněnského Olacha Josefa Lakatoše alias Pepička. Hlavní podezřelý Ladislav Daniš měl po vynesení rozsudku důvod k úsměvu. Půjde totiž z vězení ven. Ani ostatní podezřelí nedostali několikaleté tresty.

Jeden z potrestaných olašských Romů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nepodařilo se totiž prokázat, kdo střílel, a soud překvalifikoval pokus o vraždu na pokus o újmu na zdraví. Přitom obžalovaní i jejich advokáti ví, kdo na Pepička střílel.

"Zato soud nemá tušení, kdo byl střelcem. Na místo přijela dvě auta, tedy až 12 lidí, střílet mohl kdokoli z nich," uvedl předseda soudního senátu Jiří Stýblo. Podle jeho slov je také z telefonického rozhovoru jasné, že ani žena, která tvrdila, že Ladislav Daniš střílel, neví, kdo střelcem byl.

"Informace o tom, že střílel Ladislav Daniš, pocházejí pouze z jednoho zdroje - od Heleny Lakatošové," dodal Stýblo. Lakatošová tvrdila, že ví, kdo vystřelil. Podle expertů ale nemusela  vůbec střelce vidět.

Kvůli tmě nemohla Lakatošová střelce vidět, rozhodli experti

Když zkoušeli v daném bytě, kolik světla z kuchyně dopadalo do pokoje, kde v posteli ležel Lakatoš s manželkou, byla podle nich takřka neproniknutelná tma. "Proto soud nevěří výpovědi Heleny Lakatošové. Nemohla rozeznat, kdo střílel," dodal Stýblo.

Podle něj zavládl v komunitě Olachů strach označit střelce. Proto nikdo z těch, kdo dnes před soudem stáli a věděli, kdo vystřelil, nechtěl pravdu sdělit. "I já vím, kdo střílel, ale neřeknu vám to," prohlásil obhájce Ladislava Daniše.

Ladislavu Danišovi tak nebyl prokázán pokus o vraždu, za který mu hrozilo 10 až 15 let vězení. Soud ho potrestal odnětím svobody na 15 měsíců.

"Protože doba trvání vazby pokrývá tuto dobu, půjde můj klient z vězení už teď ven," uvedl obhájce Daniše Petr Dítě.

Richard Rafael by měl za mřížemi strávit 14 měsíců. Ladislav Grulo dostal 400 hodin veřejně prospěšných prací. "On jediný nebyl nikdy souzen, takový trest pro něj bude výchovnější. 400 hodin práce nelze odpracovat za měsíc. Bude muset chodit do práce 6 až 7 měsíců," zdůvodnil předseda soudního senátu.

Čtyřletý trest Luciána Daniše, který dostal za unesení Mercedes Lakatošové, je podle brněnského soudu dostačující a nenavýší ho za pokus o újmu na zdraví na Josefu Lakatošovi.

Jiří Daniš trest nedostal, má cirhózu jater

Jiřího Daniše soud nepotrestal, protože lékaři nedoporučili kvůli jeho pokročilé cirhóze jater, aby šel do vězení.

Na vyhlášení rozsudku se přišlo podívat několik desítek Romů. Soud se proto konal za účasti desítek příslušníků justiční stráže a ozbrojenců z řad brněnských strážníků i policie. Na vyhlášení však nepřijeli zástupci brněnských Olachů, takže se žádné potyčky nekonaly.

Richardu Rafaelovi a Luciánu Danišovi hrozilo podle zákona 2 až 8 let vězení. Rafaelovi navrhl státní zástupce Ivan Hrazdíra trest nad polovinu této sazby, Danišovi nad dvě třetiny sazby. Jiřímu Danišovi kvůli dalším četným odsouzením navrhl maximální možný trest 8 let vězení, Ladislavu Grulovi pod polovinu sazby.

Ladislavu Danišovi, který je obviněn z toho, že na Josefa Lakatoše vystřelil, hrozilo podle zákona za pokus o vraždu 10 až 15 let vězení. Státní zástupce mu navrhl trest v třetině možné sazby.

Útočníci způsobili holemi a tyčemi jen povrchová zranění, uvedl Stýblo

Soud nakonec překvalifikoval pokus o vraždu na pokus o újmu na zdraví. "Zranění Josefa Lakatoše, která mu čtyři obžalovaní způsobili holemi a tyčeni, nevyžadovala lékařské ošetření, byla pouze povrchová," uvedl Stýblo. U Ladislava Daniše nebylo prokázáno, že střílel, ani to, že u sebe měl zbraň.

Proti dnešním rozsudkům se zatím odvolal jen státní zástupce.

jak to začalo?

Počátek znepřátelení olašských Romů začal v polovině července loňského roku. Když dcera Josefa Lakatoše odešla od svého manžela - syna Ladislava Daniše - chtěli Danišovi vrátit 70 tisíc, které zaplatili za nevěstu. Lhůta měla trvat 1 měsíc.

Za 14 dní už ale vyjeli ostravští Olaši do Prostějova, kde Lakatoš z Brna se svou rodinou zrovna přebýval. Tam ho krátce po třetí hodině ráno v posteli napadli.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz