Lékárnice Sylva Kolleová u Krajského soudu v Brně (28. srpna 2012).

Lékárnice Sylva Kolleová u Krajského soudu v Brně (28. srpna 2012). | foto: Martin Bořil, iDNES.cz

Lékárnice, která zásobovala pervitinové varny, si odsedí čtyři roky

  • 1
Pohořelická lékárna prodávala přes dva roky několikanásobně víc modafenu a nurofenu, než je celostátní průměr. Léky proti chřipce však nesměřovaly k nemocným lidem, ale přímo do varen pervitinu. Soud za to majitelku lékárny Sylvu Kolleovou potrestal čtyřmi roky vězení, její kolegyni Blanku Grycovou podmínkou.

Trest nad oběma lékárnicemi vynesl v polovině června břeclavský okresní soud. Kolleové uložil čtyřletý nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou a šestiletý zákaz činnosti. Grycové pak vyměřil tři roky vězení s odkladem na pět let a zákaz činnosti na stejně dlouhou dobu.

Obžalované ženy i státní zástupce se tehdy proti verdiktu odvolali. Žalobce požadoval přísnější tresty, obhajoba zase zproštění obžaloby.

Krajský soud v Brně, který se případem v úterý v odvolacím řízení zabýval, však odvolání obou stran zamítl a potvrdil původní verdikt. "Odvolání se zamítají jako nedůvodná," uvedl soudce Jiří Šoukal.

Soud: Věděly, že se z léků bude vyrábět pervitin

Pohořelické lékárnice prodávaly léky proti nachlazení od roku 2009 až do začátku letošního roku. Celkem prodaly přes 70 tisíc balení nurofenu a modafenu, což představuje pět procent celorepublikového obratu. Z takového množství by se dalo vyrobit 28 kilogramů drogy za bezmála třicet milionů korun. 

Léky, z nichž je možné vyrobit pervitin, lze přitom prodávat podle předpisů jen tak, že příchozí dostane po předložení občanského průkazu pouze jednu krabičku. V Pohořelicích se ale toto pravidlo obcházelo.

Výrobci drog do lékárny posílali své nákupčí, kterým byla obvykle mladá dívka. Ta přinesla deset i více občanských průkazů, na každý z nich si koupila jeden balíček léčiv. Lékárnice si data z průkazů pouze zapsaly.

Lékárnice Blanka Grycová u Krajského soudu v Brně (28. srpna 2012).

Ženy se hájily tím, že nemohly vědět, k čemu kupující léky používají, a formálně navíc dodržely předpisy. Soud byl ale jiného názoru. "Věděly, že léky budou zneužity k výrobě pervitinu," uvedl soudce Adam Kafka s tím, že v takovém případě léky prodávat neměly.

Jak Kafka dodal, lékárnice navíc v prodeji modafenu a nurofenu pokračovaly i poté, co policie zahájila jejich trestní stíhání. U Kolleové doma byly také nalezeny léky připravené v igelitových taškách a občanské průkazy, na něž se prodej prováděl.

Podle odvolacího soudu jsou na místě i tresty, které lékárnicím uložil břeclavský soud. Oběma ženám hrozilo až deset let za mřížemi. Kolleové, která vše řídila, pomohlo k nižšímu trestu, že dosud nebyla trestaná. "Grycová byla zaměstnankyní a nebylo prokázáno, že by ze zisku z prodeje léků měla profit," dodal Kafka.

Rozhodnutí brněnského krajského soudu je pravomocné, ženy se proti němu nemohou odvolat. Advokát Sylvy Kolleové Jan Schöber však nevyloučil, že si podají dovolání k Nejvyššímu soudu.