Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za sexuální turistikou míří cizinci do Znojma, ve městě přibývá nemocí

  18:00aktualizováno  18:00
Nočních klubů ve Znojmě sice ubylo, prostituce ale z příhraničí nezmizela. Sociální pracovníci i policie upozorňují, že do města směřují sexuální turisté především z Rakouska. Opatrnost radí i dívkám na diskotékách, kterým při styku s cizincem hrozí, že se nakazí pohlavní chorobou.
Nočních klubů ve Znojmě sice ubylo, ale nejstaršímu řemeslu se v příhraničí daří dobře i v době hospodářské krize (ilustrační snímek).

Nočních klubů ve Znojmě sice ubylo, ale nejstaršímu řemeslu se v příhraničí daří dobře i v době hospodářské krize (ilustrační snímek). | foto: Martin Adamec, MAFRA

Slogan "Connecting people", čili spojujeme lidi, patřící známému výrobci mobilních telefonů, vídávají na velkém billboardu řidiči mířící ze Znojma do Rakouska. Plakát na konci města však nenabízí mobily, ale služby blízkého nočního klubu.

Jihomoravská města a obce poblíž rakouských hranic mají takových podniků stále dost a radnicím se zatím nedaří dostat prostituci do patřičných mezí. Nejstarší řemeslo na světě tak prosperuje i v době hospodářské krize.

"Může to vypadat, že se tyto kluby stáhly v poslední době do pozadí. Některé zdejší menší kluby sice opravdu zanikly, v těch větších je ale mnohdy zaznamenána velká fluktuace žen živících se prostitucí," popsala Radka Jahodová z projektu znojemské charity Magdala, který pomáhá prostitutkám v návratu do běžného života.

Pozvání na skleničku může skončit pohlavní chorobou

Dříve nočních podniků ve Znojmě a okolí evidovali policisté a sociální pracovníci něco přes třicet, nyní jich je zhruba o desítku méně. Jejich návštěvníky tvoří hlavně cizinci z Rakouska, nezřídka jde o arabské přistěhovalce žijící ve Vídni. Zejména o víkendech jich do tamních nočních klubů přijíždějí celé zástupy.

Policisté situaci okolo "vykřičených" domů pravidelně monitorují. "Každý týden kontrolujeme všechny podniky. Pár stovek cizinců se v těch nočních podnicích během víkendu pohybuje. Ta návštěvnost je již takových sedm osm let stále stejná," konstatovala mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Situace však může být nepříjemná pro dívky a mladé ženy, které vyrážejí na běžné diskotéky ve městě. S takovými cizinci se tam totiž o víkendech nezřídka setkávají a některé se i rády seznamují.

Nová známost přitom nemusí skončit jen pozváním na skleničku. "Množí se nám tak tady v poslední době drobné pohlavní choroby," popsal současnou situaci znojemský starosta Zbyšek Kaššai (ČSSD), který je zároveň gynekologem.

Ten proto již požádal starosty z příhraničního Rakouska, aby Znojmu pomohli nelichotivou situaci řešit. Jakým způsobem, ale není žádné ze stran příliš jasné. "Zatím chceme tuto věc více zmapovat," dodal Kaššai.

O rizicích pohlavních chorob vědí své zdejší prostitutky. Znojemská charita nechává zájemkyním bezplatně provést i testy na HIV či žloutenku.

Ubývá podniků v Mikulově

Nejen Znojmo a jeho příhraniční okolí je známo množstvím nočních klubů. S prostitutkami mají roky své zkušenosti třeba i v Mikulově. Množství nočních podniků i tam však již kleslo, alespoň podle odhadu tamního starosty Rostislava Koštiala (ODS).

"Přímo ve městě jsou tuším dva takové domy. Prakticky se dá říct, že s tímto nešvarem nemá naše město větší problém," komentoval mikulovský starosta.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

Ukázali jsme, že lze zaútočit na bezpečnost čipů, říká brněnský expert

Sedmatřicetiletý Petr Švenda je výzkumník a pedagog na Fakultě informatiky...

Brněnský expert na bezpečnost IT systémů Petr Švenda bude dávat svým nejbližším pod stromeček zařízení proti...

Dominikánské náměstí v Brně opraví a auta se na něj možná už nevrátí

Kvůli adventním trhům řidiči na Dominikánském náměstí nezaparkují až do 6....

Po letech odkladů se bude brzy opravovat Dominikánské náměstí v Brně. Zmizí z něj na 70 parkovacích míst, včetně těch...

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...Najdete na iDNES.cz