Lékař Havlíček (vpravo) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za smrt školáka po lyžařském kurzu dostal lékař podmínku a nesmí léčit

  • 97
Zlá nemoc a lyžařský výcvik se staly osudnými čtrnáctiletému Patrikovi Wiszovi z Brna. V lednu 2003 se ho už nepodařilo zachránit ani v nemocnici. Soud nyní uznal vinným lékaře Vlastimila Havlíčka, který na kurzu působil jako zdravotník. Dostal čtyřletou podmínku. Poruší-li ji, stráví dva roky za mřížemi.

Podle soudkyně brněnského městského soudu Šárky Schinzelové je Havlíček vinen, že Patrikovi Wiszovi neposkytl odpovídající péči a že nedostál základním povinnostem lékaře.

Dodnes ale pracuje v nemocnici a jezdí jako zdravotník na kurzy s dětmi. Za ublížení na zdraví mu tak soud  vyměřil také zákaz zdravotnické činnosti na čtyři roky. Na kurzy už tak jezdit nesmí.

"Po celou dobu zůstal nečinný až lhostejný. A to přesto, že ho na Patrikův stav upozorňovali spolužáci i hoch sám," uvedla soudkyně v rozsudku.

Dodala ale také, že nikdo netvrdí, že lékař přímo způsobil hochovu smrt. "Je zde ovšem přímá úměra mezi jeho nejednáním a chlapcovou smrtí. Kdyby konal, mohly být Patrikovy vyhlídky lepší," řekla.

Obžaloba Havlíčkovi vytýkala, že u chlapce podcenil příznaky nemoci. V předcházejících líčeních se lékař hájil tím, že na horách se Patrikovo onemocnění projevovalo jako obyčejná viróza. Rovněž zástupci školy se dušovali, že nic nezanedbali.

V procesu podle obžaloby existovaly dvě svědecké verze - jednu mají studenti a rodiče žáka, druhou lékař a pedagogové. Státní zástupce tvrdí, že posudky potvrdily, že pravděpodobnější je svědectví studentů.

"Nevidím žádný důvod, proč by měli studenti jeho zdravotní problémy zveličovat. Naopak ze strany dozoru je to zřejmé, neboť byli také prověřováni ze spáchání trestného činu," uvedl žalobce Jan Lata.

Šlo o raritní toxický šok, tvrdil obhájce
Wiszovo onemocnění, jak dokazují znalci, nebylo v prostředí horské chaty možné léčit. "Měl být okamžitě převezen do nemocnice," dodal Lata.

"Zanedbání lékařské péče bylo v přímé souvislosti se smrtí postiženého a jeho šance na uzdravení by byly po okamžitém převozu do nemocnice výrazně vyšší," popsal Lata.

Podle Havlíčkova obhájce Lukáše Prudila mohl být příčinou smrti velmi raritní toxický šok, s nímž se většina lékařů nikdy nesetkala. "Ale to můj klient nemohl v té době odhalit," konstatoval Prudil.

Přesnou příčinu úmrtí nestanovila ani pitva, na žádost Patrikových rodičů totiž provedena nebyla.

Studentovi rodiče nechtějí žádné finanční odškodnění. Myslí si však, že přístup zodpovědných lidí i školy nebyl správný. Chtějí dosáhnout toho, aby kauza posloužila jako prevence před podobnými pochybeními.

"Jsem ráda,že to tak dopadlo, byť je trest naprosto neadekvátní. Aspoň je ale konečně řečeno, kdo je vinen," uvedla po vynesení rozsudku matka Jaroslava Wiszová.

A dodala, že dodnes se jí nikdo ani ze školy ani z nemocnice neomluvil.

Školní inspekce chybu neshledala
"Pan Havlíček byl zařazen do kurzu jako lékař a současně instruktor. Asi dvacet dětí měli na starost tři dospělí, což plně odpovídá metodickému pokynu. Žádné pochybení neshledala ani Česká školní inspekce," uvedla před časem tehdejší ředitelka brněnského německého gymnázia Lucie Holková.

Školák třináct dnů bojoval na ARO Dětské nemocnice v Brně o život. Zemřel na selhání orgánů způsobené bakteriální infekcí.

Několik spolužáků se shodlo, že už den před odjezdem domů z kurzu byl Patrik schvácený. Do autobusu ho musel jeho kamarád nést na zádech, byl bledý, zvracel a neudržel stolici.

V brněnské nemocnici mu hned nasadili antibiotika, ale septickému šoku už se nepodařilo zabránit. "Když mě zavolali k neurologickému konziliu, byl už v hlubokém bezvědomí, způsobeném otokem mozku," popsala lékařka Jana Kučerová.

,