Dražba historických zbraní brněnské Zbrojovky

Dražba historických zbraní brněnské Zbrojovky | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za tři minuty byly historické zbraně Zbrojovky za milion fuč

  • 1
Dvě stovky zbraní převážně ze druhé poloviny 20. století, ale i těch předválečných, získal nový majitel v dražbě za milion a třicet tisíc korun. Jde o poslední majetek brněnské zbrojařské firmy, která před šesti lety skončila v konkurzu.

Salonek v brněnském hotelu Slovan, kde se dražba konala, zel prázdnotou. Na místě byli pouze zástupci dražební kanceláře a dva zájemci. Samotný prodej trval asi tři minuty. Když licitátor odklepl nejvyšší nabídku, vítěz dražby Pavel Kupec nevypadal příliš nadšeně.

Na gratulace odpovídal slovy: "Díky, ale není k čemu gratulovat," uvedl majitel pardubické společnosti PPK, která se zabývá výrobou zbraní.

Vítězem dražby byl totiž především správce konkurzní podstaty Martin Kopčil, který za bezcenný soubor zbraní získal dvojnásobek vyvolávací ceny.

Muzeum souboj prohrálo

V souboji dvou dražitelů byl tím poraženým Vojenský historický ústav, který spravuje největší sbírku historických zbraní v republice. Na dražbě ho zastupoval ředitel odboru muzeí Michal Burian.

Zbrojovka Brno

Bývalý gigant a největší výrobce zbraní v Česku v dobách své slávy zaměstnával i deset tisíc lidí. S výrobou definitivně skončil v létě 2006, v konkurzu byl od roku 2003. Věřitelé zkrachovalého podniku se přihlásili o pohledávky za více než 480 milionů korun, část jejich nároků však konkurzní správce Martin Kopčil neuznal.

Dvaadvacetihektarový areál podniku, v němž zůstala ještě část strojů, skladových zásob zbraní, vydražila v největší dražbě v historii země finanční skupina JT. Ta ovládá například Pražskou energetiku, fotbalovou Spartu Praha nebo třeba ČKD Blansko Strojírny. - čtěte Zbrojovku Brno vydražila J&T za rekordních 707 milionů

"Aukce pro nás byla zajímavým způsobem, jak naši sbírku doplnit o řadu unikátních exponátů," vysvětlil Burian. Na nákup měli limit milion korun. Hodnota dražených zbraní je podle Buriana relativní. "Vždy má takovou hodnotu, jakou je kupec ochoten zaplatit," dodal.

Vedení muzea se zajímalo o prototypy sportovních a loveckých zbraní z přelomu padesátých a šedesátých let, ale i o několik vojenských zbraní z první republiky.

"Jsou to unikáty, které se jinde sehnat nedají, protože se jedná o slepou vývojovou větev. Vůbec se nedostaly do výroby," popsal význam zbraní pro muzeum Burian.

Bude část sbírky patřit veřejnosti?

Muzeum však "střeleckou techniku" nakonec asi přece jen získá. Ukázalo se totiž, že výherce dražby má zájem jen o malou část sbírky.

"Do klína nám spadlo úplně všechno, ale využijeme asi tak patnáct procent sbírky. Prototypy loveckých zbraní," řekl Pavel Kupec.

Zbraně, které podnikatel vydražil za více než milion korun, jsou podle něho jinak neprodejné. "Kdyby nám nešlo o pár vývojových typů, bez kterých se dál nepohneme, tak je celá sbírka k ničemu," dodal Kupec a doufá, že se mu investice vrátí.

Podnikatel totiž před několika lety koupil malou továrničku na výrobu pušek, ve které zaměstnává 25 lidí. Zabývá se i výrobou sportovních a loveckých zbraní.

Dražba historických zbraní brněnské Zbrojovky