Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za týrání Dominika může stát a sociální pracovníci, Drábek chystá změny

  • 28
Týrání osmiletého Dominika z Brna zavinil především stát a sociální pracovníci, zjistila expertiza ministerstva práce a sociálních věcí. I kvůli tomuto případu šéf resortu Jaromír Drábek připravil změny systému péče o ohrožené děti. Sociální pracovníci se zaměří více na prevenci, dětí v ústavech by mělo ubývat.

Expertní tým, který tvořili odborníci na sociální práci, právo či psychologii a pediatrii, postup sociálních pracovníků v případě Dominika a jeho rodiny výrazně kritizoval. Jedna z pracovnic například nebrala vážně opakované upozorňování o možném týrání, na které upozorňovali příbuzní chlapce nebo jeho dětská lékařka.

"Sociální pracovníci rodinu nepodpořili. Zjišťovali, zda je uklizeno a navařeno a nezkoumali vztah rodičů k dětem. Na rok a půl se navíc dohled zcela zastavil," říká ředitel odboru rodiny a dávkových systémů MPSV Miloslav Macela.

Kdyby podle něj pracovníci situaci v sociálně slabé rodině lépe a v předstihu vyhodnotili, nemuselo k týrání dojít.

Sociální péče by měla více spolupracovat se školami či lékaři

Ministerstvo zjištění expertů začlenilo do dokončované novely zákona na sociálně-právní ochranu dětí. Upraví se především činnost sociálních pracovníků. Ti by se měli více zaměřovat na prevenci a podporu rodiny a také více spolupracovat se školami či lékaři.

Česko čelí kritice

Výbor pro práva dítěte OSN v úterý na svém zasedání kritizoval Česko kvůli nedostatečnému plnění Úmluvy o právech dítěte, informovala Liga lidských práv. Hlavní výtky se týkaly chybějícího národního akčního plánu pro dodržování dětských práv, přetrvávající segregace ve školství a vysokého počtu dětí v ústavní péči. Českou delegaci v Ženevě vedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

"Pracují na základě intuice a mají v rukou obrovskou moc ovlivnit život dítěte a rodiny. Budou mít povinnost vyhodnocovat situaci na základě jasného postupu, zavedou se standardy," tvrdí Macela.

Všech 1 800 sociálních pracovníků proto čeká školení, se zvýšením jejich počtu se zatím nepočítá. Podle plánů resortu také přibude podpůrných a preventivních služeb, které pomůžou například s rozvojem rodičovských kompetencí. Počítá se i s rozvojem pěstounské péče.

Změny by měly ministerstvo vyjít na stovky milionů korun. "Peníze v systému jsou, jen je musíme najít," uvádí ministr Drábek. Vláda má dostat zákon v nejbližších týdnech, začít by měl platit v příštím roce.

Ministerstvo připravuje také Národní strategii péče o ohrožené děti, kterou chce letos předložit Nečasovu kabinetu. Jedním z cílů je výrazné snížení počtu dětí v ústavní péči. V současnosti jich je v ústavech 11 tisíc.

Více upozornit veřejnost na problematiku péče o ohrožené děti má iniciativa Právo na dětství.

Dominikův stav se v Klokánku zlepšil

Chlapec je i se svou sestrou od března v Klokánku. Jeho zdravotní i psychický stav se prý výrazně zlepšil. "Ze začátku používal vulgární výrazy, byl na ně zřejmě zvyklý," řekla České televizi ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Dominika rodiče bili řemenem a nedávali mu jídlo, takže vážil jen 13,5 kilogramu, což je hmotnost asi tříletého dítěte. Brněnský městský soud je poslal do vězení dohromady na 12,5 roku, státní zástupkyně se ale odvolala.