Za útok sekerou na otce jde žena na pět a půl roku do vězení

  11:53aktualizováno  11:53
Na pět a půl roku do vězení poslal v pondělí brněnský krajský soud čtyřiačtyřicetiletou ženu z Brna za to, že se letos v červenci pokusila zavraždit otce sekerou. Žena tak chtěla řešit dlouhodobé problémy v rodině. V době útoku byla pod vlivem alkoholu a léků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Napadení se odehrálo v rodinném domě v Brně, ve kterém žena bydlela s přítelem, dvěma dětmi a nemocným otcem, o něhož se dlouhodobě starala, zároveň s ním ale měla spory. Otec se prý projevoval jako despota a nutil všechny kolem, aby jej poslouchali.

Zoufalá žena se nakonec rozhodla tíživou rodinnou situaci vyřešit jednou provždy. Osudného dne si na dvoře vzala sekeru, v koupelně ji obalila do ručníku a vypravila se s ní do pokoje, ve kterém seděl otec u počítače.

Na otce zaútočila zezadu a zasadila mu ránu do hlavy. Napadený muž utrpěl otevřenou zlomeninu lebky. Jeho křik přivolal do pokoje další členy rodiny, kteří ženě sekeru vzali a zavolali pomoc.

Žena, která podle znalců trpěla úzkostně-depresivní poruchou, před činem vyhledala odbornou pomoc. Odborníkům se svěřila, že má nutkání otci ublížit a vyřešit tak své trápení. Kdyby nebyla v době útoku pod vlivem alkoholu a léků, k činu by se podle lékařů vůbec neodhodlala.

Snažila se najít pomoc, činu lituje a omluvila se

Čtyřiačtyřicetileté ženě hrozil za pokus vraždy až dvacetiletý trest vězení. Trestní senát v čele s Danou Kancírovou ale přihlédl k výpovědi znalců a zejména k dlouhodobým poměrům v rodině obžalované a uložil jí trest pod spodní hranicí trestní sazby.

V mírnějším typu vězení s dohledem tak žena stráví pět a půl roku. "Nápravy lze v tomto případě dosáhnout trestem kratšího trvání," řekla Kancírová s tím, že žena činu litovala, omluvila se a snažila se mu zabránit i tím, že vyhledala pomoc.

Podle advokátky Lydie Lamáčkové mohl být trest ještě nižší, dlouhodobý pobyt ve vězení její totiž klientce nepomůže. "Potřebuje léky, dobrého psychiatra a psychologa a potřebuje se dostat z toho prostředí, ve kterém byla celoživotně využívána a které mělo podstatný vliv na to, k čemu to dospělo," konstatovala.

U soudu se podle svých slov snažila dokázat, že její klientka jednala v afektu. To by soudu umožnilo uložit trest ještě nižší než pět let. Podle státní zástupkyně i soudkyně Kancírové však žena jednala s rozmyslem a 5,5 roku je na místě.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupkyně i advokátka obžalované si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. "Otázka, jestli se dá s trestem jít ještě níž, je opravdu těžká," dodala Lamáčková.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Při zavřeném nádraží se nudě v Brně nedaří. Obří výlukou provázejí verše

Davy lidí na dolním nádraží v Brně kvůli výluce hlavní železniční stanice.

Nedáváme šanci nudě, té se v Brně nedaří, uzavřeno totiž bude: Brno, hlavní nádraží. Těmito verši začíná básnička,...

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Najdete na iDNES.cz