Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za „zabijáckou“ jízdu autem jde na pět let do vězení

  16:39aktualizováno  16:39
Patnáct let ve vězení, ale i doživotní trest hrozil pětadvacetiletému Lukáši Langerovi z Jihlavy za to, že chtěl loni v září najet do policisty více než stokilometrovou rychlostí. Navíc v autě, které nesměl řídit. Dvakrát mu totiž jízdu zakázal soud, řidičský průkaz si Langer ke všemu nikdy neudělal.

Lukáš Langer u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

I přes to, že mladík s bohatou trestní minulostí podle soudu policistu nepřejel jen díky tomu, že muž zákona na poslední chvíli uskočil, odsoudil krajský soud Langera jen k pětiletému trestu.
 
Na rozdíl od státního zástupce totiž tříčlenný senát Langerovu divokou jízdu ohodnotil ne jako pokus o vraždu, ale jako útok na veřejného činitele. A za ten lze uložit maximálně pět let odnětí svobody.

Přímo na policistu a bez řidičáku

"Není pochyb o tom, že obžalovaný jel na policistu velmi vysokou rychlostí, těsně před ním ještě podřadil, přidal rychlost a nasměroval na něho. Toto učinil nikoliv ve snaze jej usmrtit, ale vyhnout se kontrole," vysvětlila předsedkyně senátu Halina Černá, proč soud skutek překvalifikoval.
 
Zbytek obžaloby vzal i senát za prokázaný. Langer řídil vozidlo Volkswagen Golf, i když nikdy neměl řidičský průkaz, navíc tím mařil výkon úředního rozhodnutí, neboť mu jízdu autem před tím soud už poněkolikáté zakázal.
 
Podpraporčík Libor Hájek, který chtěl auto zastavit, si i podle verdiktu zachránil život jen tím, že uskočil.

Langera policisté zatkli až po dvou měsících, když v Jihlavě znovu řídil automobil. "Obžalovaný tak spáchal celkem pět trestných činů, v minulosti byl 14krát řešen v přestupkovém řízení. Předchozí výchovné tresty se u něj úplně minuly účinkem, jeho jednání má vysokou společenskou nebezpečnost. Proto mu soud uložil trest na horní hranici trestní sazby," dodala Černá.

S rozhodnutím soudu je Langer spokojen

A Langer, který je od března v brněnské vazební věznici, byl spokojený. Ještě ráno mu totiž hrozilo, že minimální trest, který dostane, bude znít: 12 let. To také navrhoval státní zástupce.

"Jsem přesvědčen, že je na místě jednání obžalovaného hodnotit jako pokus vraždy. Musel si být vědom, že když při rychlosti přes 120 kilometrů v hodině narazí do člověka, ten zemře. Obžalovaný s tím byl srozuměn," uvedl Ivan Hrazdira.
 
Soud mu však nevyhověl. Neuvěřil ovšem ani obhajobě Langera a jeho advokáta. Ti tvrdili, že mladík policistu neviděl a na místo, kde stál, najel ve chvíli, kdy předjížděl auto před sebou.

"Přiznávám, že jsem to auto řídil, ale do nikoho jsem nenajížděl. Kdybych ho viděl, tak bych někde odbočil, anebo zastavil a pak ujel, což jsem už několikrát udělal," tvrdil Langer v závěrečné řeči.

Ani tomu ovšem tříčlenný senát neuvěřil.

Na benzince ukradl rukavice

Loni v září na silnici mezi Dušejovem a Jihlavou přitom nešlo o náhodnou kontrolu. Policisté se snažili automobil zastavit poté, co Langer spolu s kamarády na nedaleké Benzině ukradli rukavice a pak se tam vrátili a hádali se s čerpadlářem.

"Když přijeli podruhé, zakázal jsem jim přístup do obchodu, začali mi vyhrožovat, byli agresivní, zdálo se mi, že jsou pod vlivem drog. Bál jsem se, že se vrátí, proto jsem nakonec zavolal policii," popisoval při vyšetřování zaměstnanec čerpací stanice.
 
Pětadvacetiletý otec ročního dítěte však kontrole ujel, nezastavily ho ani varovné výstřely. Namířil si to přes zahrádkářskou kolonii na jihlavské sídliště, kde auto po čase našli policisté. I s injekčními stříkačkami uvnitř.

Že by řídil pod vlivem drog, ovšem Langer i jeho kamarádi, kteří s ním jeli, popřeli. Langerův advokát drogovou minulost klienta přesto použil.

Chtěli se zbavit feťáka

"Policie vykonstruovala celou událost, aby zakryla nepřiměřený zásah a omluvila neoprávněnou střelbu. Chtěli se také zbavit feťáka, který je štval," zlobil se obhájce Vojtěch Hroza a odmítal, že by jeho klient mohl být potrestán za pokus vraždy nebo útok na veřejného činitele.

Trest pět let ve věznici s ostrahou ho přesto příjemně překvapil. "Klient je spokojený, budeme zvažovat, zda si vůbec podáme odvolání," uzavřel Hroza.

Zato státní zástupce má jasno, i když si i on ponechal lhůtu pro podání odvolání. S tak mírným trestem pro Langera nesouhlasí, trvá na tom, že muž chtěl policistu zabít. Žalobce si proto odvolání zřejmě podá a věc se přesune k Vrchnímu soudu v Olomouci.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Najdete na iDNES.cz