Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za „zabijáckou“ jízdu autem jde na pět let do vězení

  16:39aktualizováno  16:39
Patnáct let ve vězení, ale i doživotní trest hrozil pětadvacetiletému Lukáši Langerovi z Jihlavy za to, že chtěl loni v září najet do policisty více než stokilometrovou rychlostí. Navíc v autě, které nesměl řídit. Dvakrát mu totiž jízdu zakázal soud, řidičský průkaz si Langer ke všemu nikdy neudělal.

Lukáš Langer u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

I přes to, že mladík s bohatou trestní minulostí podle soudu policistu nepřejel jen díky tomu, že muž zákona na poslední chvíli uskočil, odsoudil krajský soud Langera jen k pětiletému trestu.
 
Na rozdíl od státního zástupce totiž tříčlenný senát Langerovu divokou jízdu ohodnotil ne jako pokus o vraždu, ale jako útok na veřejného činitele. A za ten lze uložit maximálně pět let odnětí svobody.

Přímo na policistu a bez řidičáku

"Není pochyb o tom, že obžalovaný jel na policistu velmi vysokou rychlostí, těsně před ním ještě podřadil, přidal rychlost a nasměroval na něho. Toto učinil nikoliv ve snaze jej usmrtit, ale vyhnout se kontrole," vysvětlila předsedkyně senátu Halina Černá, proč soud skutek překvalifikoval.
 
Zbytek obžaloby vzal i senát za prokázaný. Langer řídil vozidlo Volkswagen Golf, i když nikdy neměl řidičský průkaz, navíc tím mařil výkon úředního rozhodnutí, neboť mu jízdu autem před tím soud už poněkolikáté zakázal.
 
Podpraporčík Libor Hájek, který chtěl auto zastavit, si i podle verdiktu zachránil život jen tím, že uskočil.

Langera policisté zatkli až po dvou měsících, když v Jihlavě znovu řídil automobil. "Obžalovaný tak spáchal celkem pět trestných činů, v minulosti byl 14krát řešen v přestupkovém řízení. Předchozí výchovné tresty se u něj úplně minuly účinkem, jeho jednání má vysokou společenskou nebezpečnost. Proto mu soud uložil trest na horní hranici trestní sazby," dodala Černá.

S rozhodnutím soudu je Langer spokojen

A Langer, který je od března v brněnské vazební věznici, byl spokojený. Ještě ráno mu totiž hrozilo, že minimální trest, který dostane, bude znít: 12 let. To také navrhoval státní zástupce.

"Jsem přesvědčen, že je na místě jednání obžalovaného hodnotit jako pokus vraždy. Musel si být vědom, že když při rychlosti přes 120 kilometrů v hodině narazí do člověka, ten zemře. Obžalovaný s tím byl srozuměn," uvedl Ivan Hrazdira.
 
Soud mu však nevyhověl. Neuvěřil ovšem ani obhajobě Langera a jeho advokáta. Ti tvrdili, že mladík policistu neviděl a na místo, kde stál, najel ve chvíli, kdy předjížděl auto před sebou.

"Přiznávám, že jsem to auto řídil, ale do nikoho jsem nenajížděl. Kdybych ho viděl, tak bych někde odbočil, anebo zastavil a pak ujel, což jsem už několikrát udělal," tvrdil Langer v závěrečné řeči.

Ani tomu ovšem tříčlenný senát neuvěřil.

Na benzince ukradl rukavice

Loni v září na silnici mezi Dušejovem a Jihlavou přitom nešlo o náhodnou kontrolu. Policisté se snažili automobil zastavit poté, co Langer spolu s kamarády na nedaleké Benzině ukradli rukavice a pak se tam vrátili a hádali se s čerpadlářem.

"Když přijeli podruhé, zakázal jsem jim přístup do obchodu, začali mi vyhrožovat, byli agresivní, zdálo se mi, že jsou pod vlivem drog. Bál jsem se, že se vrátí, proto jsem nakonec zavolal policii," popisoval při vyšetřování zaměstnanec čerpací stanice.
 
Pětadvacetiletý otec ročního dítěte však kontrole ujel, nezastavily ho ani varovné výstřely. Namířil si to přes zahrádkářskou kolonii na jihlavské sídliště, kde auto po čase našli policisté. I s injekčními stříkačkami uvnitř.

Že by řídil pod vlivem drog, ovšem Langer i jeho kamarádi, kteří s ním jeli, popřeli. Langerův advokát drogovou minulost klienta přesto použil.

Chtěli se zbavit feťáka

"Policie vykonstruovala celou událost, aby zakryla nepřiměřený zásah a omluvila neoprávněnou střelbu. Chtěli se také zbavit feťáka, který je štval," zlobil se obhájce Vojtěch Hroza a odmítal, že by jeho klient mohl být potrestán za pokus vraždy nebo útok na veřejného činitele.

Trest pět let ve věznici s ostrahou ho přesto příjemně překvapil. "Klient je spokojený, budeme zvažovat, zda si vůbec podáme odvolání," uzavřel Hroza.

Zato státní zástupce má jasno, i když si i on ponechal lhůtu pro podání odvolání. S tak mírným trestem pro Langera nesouhlasí, trvá na tom, že muž chtěl policistu zabít. Žalobce si proto odvolání zřejmě podá a věc se přesune k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz