(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Za zboření domku hrozí Brnu pokuta, magistrát ji zaplatí sám sobě

  • 9
Déle než měsíc hyzdí konec jedné z uliček brněnské Kamenné kolonie ruiny domu. V květnu totiž nařídila městská část Brno-střed dům v památkově chráněné oblasti zbourat. Zastavenou demolici nyní prošetřují památkáři, výsledkem správního řízení může být až dvoumilionová pokuta.

"V současnosti shromažďujeme podklady a brzy nejspíš zahájíme s magistrátem, respektive odborem správy majetku, správní řízení," popisuje vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Na konci správního řízení může být až dvoumilionová pokuta. Situace je ale zamotaná. Jedni úředníci magistrátu totiž domek patřící městu spravovali, jejich kolegové z památkové péče nyní vyšetřují jeho zchátrání. Pokutu by tak magistrát udělil a zaplatil sám sobě.

Kamenná kolonie

Osada vznikla nelegálně roku 1926 jako nouzová kolonie chudých dělníků na svahu Červeného kopce. 

V současnosti čítá asi 130 jednopodlažních domků. Celé území a také průčelí některých domků jsou od roku 1958 chráněnou památkou.

Jinými slovy: Částka se z jedné položky městského rozpočtu přesune do položky jiné. "Za svou pětiletou praxi ve funkci jsem to nezažil, ale teoreticky by to tak opravdu mělo fungovat," potvrdil Oliver Pospíšil, náměstek primátora pro správu majetku.

Město by mohlo domek i znovu postavit

Jakoukoli pokutu už dříve kritizoval architekt Petr Hurník, který v Kamence sám bydlí. "Pokuta, navíc takováto, je volovina. To by za chvíli jakékoli město mohlo bořit, co se mu zachce. Jediným opravdovým řešením je nařízení uvedení památky do původního stavu, tedy znovu domek na náklady města postavit," říká Hurník.

I toto řešení je ve hře. "Kromě magistrátu, který nechal domek zchátrat, fatálně pochybil i Stavební úřad Brna-střed. Ten totiž nařídil demolici chráněné stavby, aniž by si vyžádal vyjádření památkářů. To nesmí," vysvětluje památkář Zedníček.

Kvůli nelegální demolici domu už památkový odbor zaslal podnět na odbor územního a stavebního řízení. Možné jsou nyní dva scénáře: Buď se rozhodnutí o demolici zruší, nebo potvrdí.

V případě zrušení tak může nadřazený odbor stavebnímu úřadu i nařídit, aby domek uvedl do původního stavu. Tedy postavil znovu. "Ještě jsme žádný dokument neobdrželi, nechceme se k tomu vyjadřovat," reagoval mluvčí Brna-střed Roman Burian.

Dokončit demolici se ale podle podle mluvčího Pavla Žáry pokouší brněnský magistrát. "Na ministerstvo kultury jsme podali žádost o odpamátnění zbořeného domku. Doufáme, že nám ministerstvo vyhoví," osvětluje postup magistrátu Žára. Tím by odpadly překážky k dokončení demolice, která je zatím zastavená. Fakticky už teď ale zůstaly z domku jen zbytky.