Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žabovřeskou ODS trápí černé duše

  8:40aktualizováno  8:40
Žabovřeská ODS, kterou "proslavilo" zatčení bývalého starosty Aleše Kvapila, čelí dalším problémům. Část zastupitelů tvrdí, že sdružení s pomocí takzvaných černých duší ovládl radní Igor Fučík. Sami však tyto členy, když se jim to hodilo, přijali.

Po korupčním skandálu trápí žabovřeskou ODS černé duše. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Devětadvacetiletý Igor Fučík je ředitel hotelu Kozák, žabovřeský radní a vášnivý golfista. A také člověk, jehož nyní část žabovřeských zastupitelů obviňuje z náboru "černých duší".

Podle nich Fučík v březnu loňského roku na pokyn tehdejšího starosty Kvapila přivedl do strany v jeden den dvaadvacet nových členů. A vedení buňky je přijalo.

Černé duše měly zastupitelům pomoci

Nově zvolený starosta Žabovřesk Jiří Helán (ODS)"Prezentovali to tehdy tak, že musíme posílit členskou základnu, abychom byli schopní odvolat krajského předsedu Milana Venclíka. To jsme považovali za důležité, a proto jsme byli ochotní je přijmout. Jen nám bylo divné, že všichni ti noví hrají golf," popsal současný starosta Žabovřesk Jiří Helán (ODS).

Podle něj se Fučík už tehdy chystal na ovládnutí žabovřeské ODS a následně také kandidátky do letošních komunálních voleb. Když pak došlo k odvolání předsedy Kvapila, chopil se Fučík ve sdružení iniciativy.

V dubnu si na sněm přivedl svých dvaadvacet pomocníků z golfového prostředí a namísto volby nového předsedy prosadil zvolit rovnou celou novou radu. Přijetí černých duší, které měly původně zastupitelům pomoci, se jim vymstilo.

"Na sněmu nám spadla brada, když jsme viděli, co se stalo. Teď jsou v radě sdružení lidé, kteří ani v Žabovřeskách nebydlí, a ovlivňují, kdo bude kandidovat do zastupitelstva městské části," povzdechl si zastupitel za žabovřeskou ODS Miroslav Vykoupil.

Igor Fučík nyní figuruje na druhém místě žabovřeské kandidátky, většina odvolaných radních na listině není.

Podle Fučíka je to však výsledkem demokratické volby, a nikoliv zákulisních triků. "Rozhodně odmítám, že bych nějakým způsobem zmanipuloval dubnový sněm nebo podobu kandidátky. To jsou pomluvy lidí, kteří nezískali, co chtěli," popřel všechna obvinění Fučík.

Podle něj starosta Helán nekandiduje, protože se tak sám kvůli vysokému věku rozhodl. A ostatní odvolaní radní se mezi ostatními jednoduše neprosadili.

Helán však jeho slova potvrzuje jen napůl. "Na starostu už jsem nechtěl kandidovat, ale na zastupitele ano," uvedl Helán.

Jsou to jen vnitrostranické spory, říká Blažek

Miroslav Vykoupil pak dvakrát napsal výzvu svým spolustraníkům na webové stránky ODS, ve které žádá nápravu. Další z odvolaných radních, Simona Klenovská, o situaci referovala všem lídrům ODS od městské úrovně až po celostátní. "Ale bylo nám jasné, že se nic nestane," řekla Klenovská.

Předseda brněnské ODS Pavel BlažekPředseda brněnské ODS Pavel Blažek se snaží zklidnit situaci. Podle jeho mínění se v Žabovřeskách neděje nic špatného. "My jsme řekli, ať udělají sněm znovu, když ohledně něj panují pochybnosti. A když to dopadlo stejně a oni si pořád stěžovali, posoudil spor smírčí výbor. Výsledek byl, že sněm proběhl v pořádku," popsal Blažek.

On sám ve stížnostech vidí jen klasický vnitrostranický spor o moc. "Rozhodně to není boj hodných proti zlým," dodal.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Najdete na iDNES.cz