Žabovřesky přitahují nejen obří projekty, ale i korupční prostředí

  7:00aktualizováno  7:00
Někdy nemají ani dvacet pater, místní však těmto budovám přesto říkají mrakodrapy. Ve světových metropolích by takové stavby budily pousmání. Projektů, ať už uskutečněných nebo jen na papíře, je v Brně-Žabovřeskách víc než dost. Jsou jednou z nejžádanějších a nejatraktivnějších lokalit ve městě.

Výškový dům Perla, Brno-Žabovřesky - Stavby svým tvarem i polohou zakončuje městskou část s vyššími budovami. Na střechách je umístěna vzrostlá zeleň. | foto: Fránek Architects

"Žabiny" ovšem podle posledních událostí zároveň i vytvářejí korupční prostředí. Pro podezření z úplatkářství skončili ve vazbě dva vlivní představitelé brněnské ODS Radovan Novotný a žabovřeský starosta Aleš Kvapil.

Policie je podezírá, že si řekli o milionový úplatek firmě Sono Records, která v proluce na ulici Veveří chce stavět multifunkční Sonocentrum. - čtěte Za zatčením brněnských politiků ODS je nejspíš žádost o milionový úplatek

Proč je čtvrť tak lukrativní? Žabovřesky nabízejí dobré dopravní spojení, dostatek zeleně i služeb, a to vše v těsném sousedství s centrem města. "Dobrá poloha je klíčová. Kolem ní se točí veškeré investice," potvrdil děkan fakulty architektury VUT Vladimír Šlapeta.

Kozák by vybočoval

Emoce však budí nejen projekt Sonocentra. Hned vedle žabovřeské radnice stojí v Horově ulici hotel Kozák. Na jeho přestavbu nyní investoři shánějí potřebná povolení. Podniku se stoletou historií by společnost Kozák Inn ráda vtiskla novou tvář, kterou by si každý zapamatoval na první pohled.

Vizualizace plánovaného domu

Z okolní, relativně nízké zástavby, by trčel patnáctipatrový bytový komplex s hotelem a dalšími službami. Nelíbí se to některým lidem, kteří v okolí bydlí.

Už v roce 2008 začali sbírat podpisy pod petici a nelíbí se ani odborníkům. Architekt Petr Hrůša si myslí, že stavební úřady by se při rozhodování neměly řídit jen danými omezeními například na výšku staveb, ale také zdravým rozumem.

Zákon jim to podle něho umožňuje. "Obecně by se mělo přihlížet k okolí a jeho historickému kontextu. Není rozumné, aby nějaká stavba extrémně vybočovala," myslí si Hrůša.

Vzhled však není jediným problémem "nového" Kozáka. "Všechny domy kolem jsou sto let staré a stojí na nestabilním podloží. Všude je voda a základy výškové budovy by se hloubily do jedenácti metrů pod zem," upozornil již dříve Bronislav Zachoval. Jeden z místních, kteří by čtyřicetimetrový kolos ve svém sousedství měli neradi. - čtěte Minská ulice v Brně se může kdykoli propadnout

Perla názvem i vzhledem

Ještě o šest pater vyšší má být dům, který developeři plánují na místě obchodního střediska Perla na náměstí Svornosti.

Podle tvůrců z kanceláře Fránek architects, z jejíhož pera návrh pochází, je plánovaná stavba sice vysoká, ale ke svému okolí velmi citlivá. Stavbu se 128 byty otočili tak, aby nezakrývala výhled z již stojících domů, na střechy umístili vzrostlou zeleň a aby dostála Perla svého jména, dali jí perleťovou fasádu. Pošta, která je v objektu dnes, by mohla fungovat i dál. Nově by vzniklo 225 parkovacích míst.

Výškový dům Perla, Brno-Žabovřesky

Ani zde však nejsou všichni místní z příprav nadšení. Několik desítek metrů dělí jejich domy od rozestavěného městského okruhu a bojí se, že obří stavba přivede ještě více aut a zhorší tak životní prostředí. Také zde shání firma Goodwill International potřebná razítka.

Mocné Sonocentrum

Jako brána do Žabovřesk bývá označován projekt Sonocentra, který nyní přitáhl pozornost. Právě zde začala korupční kauza starosty Aleše Kvapila.

Představitelé studia Sono Records, které chce centrum postavit, zalarmovali státní zastupitelství s tím, že po nich starosta Kvapil opakovaně požadoval úplatek.

Extravagantní dům Sonocentrum.

Víceúčelový komplex za stovky milionů má stát v proluce vedle administrativního centra Platinium na ulici Veveří. Nabídnout má především byty, restauraci a v bílé kouli uprostřed i kongresový sál. Stavět by se mohlo už v polovině roku.

Podle Hrůši je Sonocentrum k okolí necitlivé. "Velký Špalíček je proti němu kultivovaný a konzervativní," zkritizoval projekt architekt.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Pod břeclavským zámkem našli archeologové zbytky velké dřevěné stavby

Zámek v Břeclavi

Pod základy zámku v Břeclavi v hloubce čtyř metrů našli archeologové pozůstatky dřevěné stavby, jejíž stěny jsou...

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Najdete na iDNES.cz