Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevím, co dál, říká šéf hokejové Komety k odchodu hlavního sponzora

  12:20aktualizováno  12:20
Hazardní společnost Kajot ve středu oznámila, že na konci sezony skončí s podporou brněnského hokeje. Šéf Komety Libor Zábranský přiznává, že teď neví, kde peníze na provoz klubu i arény sehnat.

Šéf hokejové Komety přemítá, co odchodu velkého sponzora dál dělat. Kromě extraligového týmu v Kometě vyrůstá i čtyři sta malých hokejistů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno zakázalo herny (více čtěte zde). Na podporu zdejšího hokeje nám tak nezbývají peníze, vzkázala firma Kajot. Kolik peněz Kometa od Kajotu dostávala, nechce ani jedna strana prozradit.

Podle majitele klubu Libora Zábranského se teď Kometa ocitla na křižovatce a on sám netuší, jakou cestou jít. Doufá v pomoc města, o penězích na záchranu Komety chtějí zastupitelé jednat.

Je pro vás konec spolupráce s Kajotem likvidační?
Vztah Komety a firmy Kajot je nadstandardní. Kajot podporoval Kometu ve všech aktivitách už v době, kdy jsme hráli první ligu. Jejich rozhodnutí chápu. Když nemohou ve městě podnikat, nemohou ani vydělávat peníze, tudíž tu ani nikoho podporovat. Spolupráce je zastavena, nikdy ale neříkej nikdy. Možná se situace změní a ukáže se, že totální zákaz hazardu je špatně. Ale teď nevíme.

O kolik peněz jste tedy ztrátou sponzoringu od Kajotu přišli?
V každé smlouvě je uvedeno, že smluvní strany zachovávají mlčení. Ztratili jsme jednoduše jednoho z nejvýznamnějších dlouhodobých partnerů. Klubu končí nájemní smlouva na arénu se společností Starez (akciová společnost města Brna - pozn. red.) v červnu. Kajot dosud v podstatě platil městu Brnu pronájem za arénu, abychom tu mohli fungovat. Tento režim tedy končí.

Pomůže hokejistům město? Nebráníme se, říkají politici

Sáhli by zastupitelé Brna do městských rezerv a zvedli ruku pro záchranu Komety? "Město by mělo udělat vše pro to, aby tu Kometa zůstala. Pro Brno jde o reklamu, pokud budou v rozpočtu peníze, určitě budu pro, abychom Kometě pomohli," reagoval šéf zastupitelů ODS Libor Šťástka. 
Pomoci plánuje i primátor Roman Onderka (ČSSD). "Rozhodnutí Kajotu se dalo očekávat. I proto jsme navýšili letošní rozpočet o 40 milionů na sport," uvedl už minulý týden. 
Křesťanští demokraté chtějí vyjít vstříc především hokejové mládeži. "Město nemůže převzít závazky celého hokejového klubu. Na druhou stranu musíme podpořit výchovu mládeže," reagoval Jiří Mihola (KDU-ČSL). 
Brněnští zelení požadují především průhledné finance. "Nebránila bych se, kdyby město Kometě pomohlo. Je ale obecně špatně, že byl sport na penězích z hazardu závislý," říká Jana Drápalová (SZ). 
A komunisté chtějí nejprve vědět, kolik peněz z hazardu přicházelo a jak s nimi Kometa nakládala. "Nebráním se pak tomu, abychom sportu pomohli," dodal Ladislav Býček (KSČM). 

A vám nevadilo, že dosud byly trénující děti vlastně závislé na penězích, které gambleři naházeli do hracích automatů?
Tohle je velký omyl. Nejsou závislé na ničem, pouze na možnostech, které je jim klub schopen zajistit. Ale my se bavíme o výrobci strojů, které někdo kupuje stejně jako třeba auto. Když se někdo zabije v autě, řeknete, že za to může výrobce? Nespojujme to s dětmi. Prostě někdo něco vyrábí a prodává, a pokud má produkt odbyt, tak proč by to nedělal. To bychom mohli zakazovat Jelínka, protože vyrábí slivovici, a my tu máme spoustu alkoholiků.

Jak to teď chcete řešit? Už jste přemýšleli o jiných sponzorech?
Hrozba už tu byla dlouho. Ptalo se mě na to hodně lidí. Alternativu za tak významného partnera, jakým byl Kajot, se přiznám, teď žádnou nevidím. Kometa je na velké křižovatce a netroufám si zatím odhadnout, kterým směrem půjde.

Jak se k celé věci staví město Brno?
Jednám na tohle téma už asi tři čtvrtě roku. Mluvil jsem s polovinou zastupitelů Brna. Všichni ví, že Kometa dostane velkou finanční podporu z města, patnáct milionů korun. Málokdo z veřejnosti však ví, že všechny peníze použijeme na pronájem arény. Navíc to nestačí, zbytek peněz na pronájem ještě přidávají další partneři. Nájem je hodně vysoký. I samotný provoz je hodně nákladný.

Zápasy Komety ale bývají vyprodané. Není možné provoz arény pokrýt alespoň částečně z prodaných lístků?
Nemůžete jednotlivé rozpočtové položky příjmů vypíchnout a určovat, nač půjdou. Nechceme peníze od fanoušků používat na úhradu nájemného městské haly. Myslím, že naši skvělí fanoušci si kupují lístky, protože chtějí podporovat svůj klub, ne proto, aby dotovali ztráty městské firmy. V rozpočtu peníze z Kajotu prostě budou chybět. Možností je, že Kometa bude v aréně fungovat v režimu, který je pro českou extraligu obvyklý. Tedy, že nebudeme hradit až tak vysoké nájemné a až takové provozní náklady. Ale to je otázka jednání následujících dní a především vůle města. Paradox je ten, že to musíme řešit rychle kvůli prodeji permanentek.

Primátor Roman Onderka minulý týden tvrdil, že s ukončením spolupráce počítal a v rozpočtu města vyčlenil 40 milionů navíc pro tyto účely...
S panem primátorem mám schůzku příští týden a doufám, že se dozvím pozitivní informace.

Spoléháte tedy na pomoc města?
Určitě to není tak, že by teď Kometa házela zodpovědnost na město. Prostě nastala situace, kterou musíme, a věřím, že i chceme, společně řešit. Pro zajímavost 70 procent všech ploch na hale využívá mládež. Tam je možnost hodně pomoci. Potřebujeme sehnat prostředky na celý klub, abychom mohli fungovat, vést děti ke sportu. Byl bych nerad, kdybychom na programu pro děti šetřili.

Kolika dětí se to týká?
Je to asi čtyři sta dětí. Trénují je licencovaní trenéři, kteří musí být za svou práci také zaplaceni. V Brně bruslí a hraje hokej odhadem přes tisícovku dětí.

Říkáte, že jste na křižovatce, jaké cesty se před vámi otevírají?
Variant je několik. Od katastrofálních až po ty nejpozitivnější. A ani od jednoho z brněnských komunálních politiků, se kterými jsem jednal, jsem neslyšel, že by si neuvědomoval důležitost Komety pro Brno, jak její historické hodnoty, tak i do budoucna. Nevěřím, že bychom nenašli rozumný způsob, jak by tu mohla Kometa fungovat dál.

Není řešením najít klubu podobně silného sponzora, jako byla společnost Kajot?
Samozřejmě řešení to je. Denně na něm pracujeme, bohužel doba je hrozně těžká. Nemyslím si, že by měl do budoucna management jakéhokoliv sportovního klubu sanovat ztráty na městských sportovištích. Na to kluby nebudou mít finance.

Je současná situace vzniklá s odchodem Kajotu nejkritičtější, co jste s Kometou zažil?
Kritický je každý březen, duben, kdy se modlím, aby u toho stávající partneři zůstali dál. Díky tomu, že pracujeme pořád na nových, tak to zatím není až taková katastrofa a věřím, že to zvládneme. Mělo by nám ale vadit, že by klenoty města jako Kometa či Zbrojovka byly závislé na tom, jestli jeden partner odejde, nebo ne.

Například třinečtí hokejisté mají za sponzory místní železárny. Nejedná se o tak riskantní obor podnikání, i podpora pro klub je pak jistější. Co hledat v takových vodách?
Samozřejmě to je problém našeho regionu. Sportovní kluby a kultura tu nemají takové možnosti podpory. Nejsou tu hutě či něco podobného. Pro nás je každý partner důležitý, hýčkaný.

Rozčarovalo vás rozhodnutí Brna regulovat hazard v takové míře?
Politiku sleduji, protože se nás všech dotýká. Ale myslím si, že nikdo není schopen vysvětlit, proč v Řečkovicích automat být může a v Králově Poli ne (více o dohadech, kde v Brně herny zůstanou, čtěte zde). Nejen já tomuto nerozumím. V Olympii vedle východu z kina velký nápis Kajot nikomu nevadí. Pochopil bych, kdyby bylo rozhodnuto celorepublikově, ale tomuhle nerozumím. Tvrdím, že něco zakazovat Čechům a hlavně Brňákům je katastrofa, vždycky si způsob najdou. Myslím, že lepší varianta je hazard regulovat. Mít věci pod kontrolou je vždycky lepší, než něco zakázat... Ještě ve chvíli, kdy z toho čerpá výraznou částku rozpočet města.

Jak obecně je v této době náročné sehnat pro Kometu peníze, už je krize pryč?
Není, je to složité.

Člověk by si přitom řekl, že klub s dlouhou tradicí, ve velkém městě a s takovou fanouškovskou základnou by tak velký problém mít neměl.
Paradoxně platí, že čím větší město je, tím je náročnější peníze získat. V Brně je mnoho jiných sportovních aktivit a výborných klubů. Ekonomická situace dopadá na všechny, třeba i ve stavebnictví, v dopravě a v jiných oborech, zakázek ubývá a peníze nejsou. Je omyl, pokud si někdo myslí, že Praha či Brno je zlatý důl. V obou městech je hodně sportovních klubů, které se musí o peníze podělit.

Setkal jste se s tím, že by chtěl někdo Kometu koupit, projevil o klub zájem?
Vím, kam směřujete. Po Brně koluje fáma, že jsem prodal Kometu Aloisovi Hadamczikovi. Zatím mám chuť pracovat dál. V říjnu to bude deset let, co jsem tu a nevzdal jsem to. Určitě by ale nebylo vůbec od věci, kdyby do klubu vstoupil třeba někdo další a s novými nápady posunul Kometu dál.

S Hadamczikem je to úplná fáma?
Nevím, jak to vzniklo, jen jsem to slyšel. Jsme v kontaktu a logicky mě s ním někdo viděl a vyvodil z toho takový závěr.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tomáš Jablonský z Brna (v červeném) hlavičkuje míč před libereckým Radkem...
Další marnost brněnských fotbalistů. A do hlav se vkrádá strach

Chlácholí se, že se liga teprve rozjíždí. Jenže jejich psychika je už notně zhuntovaná. Chcete důkaz? Domácí prohra 1:2 s Libercem, po níž se fotbalisté...  celý článek

Olomoucký Michal Ordoš kryje míč, brání ho Matúš Lacko ze Znojma.
Na kuráž jsme si dávali slivovici, vzpomíná Lacko na duely se Spartou

Před zápasem byli tak nervózní, že šatnou kolovala láhev slivovice. „Nalévali jsme si jen na dno. Na kuráž,“ vysvětluje Matúš Lacko. „Chtěli jsme, aby to z nás...  celý článek

Brněnské hráčky Nikola Vaňková a Anna Suchá zdvojili přihrávku.
Brněnské volejbalistky se sehrávají. A hledí na emotivní Brazilku

První dny na ni nové spoluhráčky trochu zíraly. „V našem regionu x let fungovalo to, že člověk dostal úlohu, splnil ji a šel dál. Jenže ona není studený...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.