Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zábranský: chci vyhrát s Kometou titul

  16:30aktualizováno  5. září 12:59
S fanoušky hokejové Komety cloumá s blížícím se startem extraligy čím dál větší nervozita. Zato majitel brněnského klubu Libor Zábranský zůstává nad věcí. "Hrozně se těším, ale nervózní nejsem. Našemu mančaftu věřím, takže jsem klidný," oznamuje pětatřicetiletý bývalý hokejista, který v létě pro Brno po třinácti letech koupil nejvyšší soutěž.

Libor Zábranský - šéf hokejového klubu Kometa Brno. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Povězte: co se pro Kometu posunem do extraligy změnilo?
Lhal bych, kdybych řekl, že se toho nezměnilo hodně. Hlavně všeobecné povědomí. I když mediálně to bylo hodně nahoře už předtím, až teď jsme konečně na "top metě". A všichni budou čekat, jak si v extralize povedeme. Takže tlak bude nejen na hráče a trenéry, ale i na vedení. Zájem fanoušků je obrovský, takže naše zodpovědnost bude ještě větší než dřív.

Přinesl posun do extraligy i nějaké starosti? Je rozdíl připravovat klub na extraligu než na první ligu.
Rozdíl v tom samozřejmě je, obrovsky se navýšil rozpočet na 93 milionů korun. Požadavky prvoligových hráčů na všechno nejsou takové jako extraligových. Ale na druhou stranu chování extraligových hráčů je na daleko profesionálnější úrovni než u prvoligových. V tomto směru se toho změnilo strašně moc.

Museli jste zvýšit počet zaměstnanců klubu?
Rozšířili jsme marketing, projektů je hodně. Ať už na zviditelnění značky Komety, charitativní akce nebo vyjádření vděku našim fanouškům. Přibrali jsme lidi na marketing. Co se týče sportovního vedení a dalších obchodních záležitostí, tak to zůstalo stejné.

Funguje už Kometa tak, jak si představujete?
Fungujeme daleko líp než dřív.

Kam vás rozpočet 93 milionů staví mezi extraligovými kluby?
Kvůli krizi, která bohužel zasahuje všechny, mohou být nyní tato čísla zavádějící. Stačí, aby odpadl jeden sponzor, a najednou máte v rozpočtu díru. Navíc ostatní mužstva nesleduju.

Kvůli krizi spousta týmů musela šetřit a rozpočty snižovat. Bylo pro vás náročné sehnat víc peněz než dosud?
My jsme k tomu samozřejmě byli nuceni, protože nemůžete hrát extraligu s prvoligovým rozpočtem. Na druhou stranu jsme asi jedni z mála, kdo nesáhl hráčům na platy, byť jsme smlouvy podepisovali ještě v době, kdy krize nebyla. Nedělám si iluze, že krize nezasáhne i nás. Ale nemyslím si, že to bude v této sezoně. Zatím nemáme žádné signály, že by někdo nebyl schopen plnit smlouvu, kterou s klubem uzavřel.

Libor Zábranský

Shánění sponzorů vám šlo obtížně, nebo snadno? Hlásili se vám třeba noví sponzoři sami?
Musím říct, že zájem byl obrovský nejen ze strany diváků o permanentky, ale i o prezentaci drobnějších partnerů, kterých si samozřejmě vážíme. Čím víc jich bude, tím líp, protože potom je portfolio reklamních partnerů stabilní a nebudeme závislí na tom, jestli jeden vypadne. Takže je pravda, že se nám noví partneři hlásili i sami.

Mohou se Komety dotknout problémy Brněnských veletrhů, které nově vede prezident vašeho klubu Egbert Zündorf?
Budu upřímný: s panem Zündorfem jsem měsíc a půl pořádně nemluvil, protože mají tolik práce, že doufám, že ho potkám na prvním zápase. Ale nemáme signály, že by naše výborná spolupráce s Veletrhy měla skončit nebo se nějak měnit.

Do vedení Komety přibyl i Jaroslav Vlasák, který dlouho úspěšně řídil Znojemské orly. Jak velká to je posila?
Významně nám pomůže především v Praze, a to svými zkušenostmi a pozicí, co si vybudoval za x let v extralize. Proto jsem rád, že se rozhodl nám pomoct a je v představenstvu Komety. Jarda Vlasák je předsedou APK (Asociace profesionálních klubů - pozn. aut.), což samo o sobě má velkou váhu a sílu. Jde samozřejmě o papírové záležitosti, komunikaci se svazem a tak dále. On je na tom se svým postavením určitě líp, než kdybych tam teď šel já. Já bych si určitě takové postavení, co má on, musel budovat pár let. V tomto říkám zcela upřímně, že jsem rád, že bude Kometu reprezentovat on.

"Do role nováčků se paradoxně nejvíc pasujeme sami. Protože co sleduju, tak u ostatních mančaftů máme respekt."

Cítíte mezi zástupci ostatních extraligových klubů, že už Kometu berou mezi sebe?
Myslím si, že do role nováčků se paradoxně nejvíc pasujeme sami. Protože co sleduju, tak u ostatních mančaftů máme respekt. Určitě se na nás pohlíží jinak než dřív na Ústí nebo Boleslav, kteří neudělali tak velkou obměnu kádrů jako my, dali šanci prvoligovým hráčům a pak horko těžko honili body. My jsme si řekli, že takovou cestou nepůjdeme. A jména jako Dopita, Bičánek, Trvaj, Kántor, Brabenec jsou v extralize velmi respektovaná.

Co podle vás Kometa extralize přinese?
Myslím, že hodně velkou atraktivitu. Také zvýší respekt k celému regionu a městu Brnu, protože naši fanoušci jsou fantastičtí a troufnu si říct, že vůbec nejlepší v republice. U našich zápasů se určitě zvedne sledovanost přenosů, což přinese zajímavé momenty i pro televizi. Na zápasy venku bude určitě jezdit velké množství fanoušků z Brna, takže kluby budou mít radost, že naši fanoušci přijedou a utratí u nich peníze.

Jaké starosti vám nadělala oprava haly Rondo, do níž se tým dostal až těsně před začátkem sezony? Nebyl jste nervózní, zda se rekonstrukce stihne?
Mně dal pan primátor slovo a to dodržel, takže v tomto směru jsem nervózní nebyl. Samozřejmě nám to přineslo starosti, ale nebylo tady pořádně řečeno, že kdyby město nespravilo Rondo, tak bych extraligu vůbec koupit nemohl. Nebylo by kde ji hrát, protože bychom nesplňovali požadavky. Primátorovi a celé radnici by měli být hokejoví fanoušci, kteří to myslí srdcem, za opravu Ronda vděční. Jenom doufám, že smluvní vztahy v něm budou do budoucna na úplně jiné úrovni a opravdu tomu budeme moct říkat domovský stánek. A ne stánek toho, kdo je tam nechtěný, protože kvůli nám musí někdo pracovat.

Jiří Dopita, Libor Zábranský

Setkal jste se před extraligou s něčím, co vás rozladilo?
Mrzí mě některé reakce na naši akci Království Komety. Někteří škarohlídi začali oponovat tím, že jsme nabubřelí a hrajeme si na krále. To je samozřejmě nesmysl. Ta myšlenka vznikla tak, že díky nové evidenci permanentek jsme si všimli strašně moc permanentkářů po celé jižní Moravě a hledali jsme způsob, jak jim vyjít vstříc. S trochou nadsázky jsme to nazvali Jižní Morava - Království Komety. Je naší povinností se chovat nadstandardně k fanouškům, kteří dojíždějí z dálky a nemají možnost s klubem tolik komunikovat. Touto akcí jim chceme ukázat, že si jich vážíme.

Přejděme k vašemu mužstvu. Jak bylo těžké po loňském vyřazení v první lize vybudovat tým, který by obstál v extralize?
Prioritou bylo domluvit se s Dopim (Jiřím Dopitou), Eratem a Selingrem, abychom měli první útok. Spousta kluků je samozřejmě ze Znojma, které hrálo extraligu. Spousta extraligových kluků z Brna přišla už dřív pomoct k vysněnému postupu a byli tu i další dobří hráči. Takže jsme to nevařili z vody a nešili horkou jehlou. Spíš šlo o to, aby trenéři všechno dobře sladili nejen po hokejové stránce, ale i po psychologické. A zárukou, že to bude v tomto směru fungovat, je pro mě Jirka Dopita.

Posily vybíráte vy osobně, nebo to přenecháváte trenérům?
S tím prvním momentem většinou přijdu já s panem Medlíkem (sportovní manažer). S trenéry se samozřejmě denně bavíme o tom, co tým potřebuje. Ale co se týče skladby mužstva, tak to děláme sami s panem Medlíkem. Jednak známe filozofii trenérů a jednak máme svou představu, jak má tým vypadat. Řekli jsme si jasně, že poskládáme mančaft ze zkušených kluků, kteří unesou tlak se vstupem do extraligy. Nechceme mít sestupové starosti.

Kometa se fotila před novou sezónou.Kometa se fotila před novou sezónou.Kometa se fotila před novou sezónou.

Takže jste na zkušené hráče vsadili ne z nouze, ale záměrně? Spoustě fandů se totiž zdá, že je tým příliš starý.
Těm bych jen vzkázal, že hokeji nerozumí. My máme takovou zodpovědnost udržet v Brně extraligu, že by bylo neodpustitelnou chybou nastoupit s pětkou juniorů. A nejsem přesvědčen, že to dělají třeba Vítkovice nebo Slavia. Mladí hráči, kteří na to mají, stejně šanci dostanou. To je příklad třeba Ondřeje Švaňhala. Ale druhá věc je taková, že dnes mladí kluci z Česka utíkají do zámoří a vracejí se zdevastovaní. A o ty dobré, kteří tu zůstanou, je takový zájem a je jich tak málo, že už stejně extraligu někde hrají. I proto chceme angažovat dva tři skauty, kteří by nám mapovali mladé kluky. A chceme, aby každý rok aspoň jeden nebo dva mladí hráči dostali šanci. Vedle nich ovšem stejně musí nastupovat zkušení hráči.

Takže vašemu týmu nehrozí kvůli vysokému věkovému průměru přílišná únava?
Když dnes pošleme mladé na testy, tak budou mít horší fyzičku než Zubíček s Dopitou. Tihle kluci jsou zvyklí pracovat a dřít, zatímco mladí dnes mají každý agenta, jsou chytří jak rádio a chtějí do NHL. Ale neví, jak mají pracovat. Dnešní hokej v Česku začínají ovládat špatní agenti a u mládeže rodiče, kteří si myslí, že do toho můžou mluvit. Ale takhle to nefunguje.

Váš útok se zdá celkem nabitý, ale nevidíte rezervy v obraně?
Myslím si, že šest špičkových obránců z toho trenéři vyberou. Spousta mužstev hraje jen na šest beků. Samozřejmě záleží na klucích, jakou budou mít formu, ale já mám v tomto ohledu čisté svědomí. Kdo byl na trhu a byl pro nás finančně dostupný, ten je tady. A jak jsem řekl na začátku, tomuto mužstvu věřím a stojím za ním.

Kometa Brno, logo

Zůstane tým v současném složení? Nebo jej plánujete doplňovat i v průběhu sezony?
Teď už je to složitější, protože mužstvo je delší dobu pohromadě, trenéři mají nějaký systém a snaží se mu vtisknout určitou tvář. Sahat do toho v průběhu soutěže není ideální, to už by musel být špičkový hráč, jako třeba Petr Sýkora.

Jeho příchod je reálný, nebo je to spíš jen zbožné přání?
Nenazval bych to zbožným přáním, ta šance tu je. Pokud nebude mít podepsanou NHL, tak budeme jednat o tom, aby začal soutěž tady. Jeho prioritou je samozřejmě NHL, ale já jsem hrdý na to, že vůbec uvažuje o tom, že by hrál za Kometu. - čtěte Ke Kometě se možná přidá vítěz Stanley cupu

S jakým výsledkem byste byl na konci sezony spokojený? Po koupi extraligy jste vyhlásil jako cíl postup do play-off.
Myslím si, že když nás nepostihne nějaké dlouhodobé zranění, tak na to mužstvo má. V tomto směru jsem skromný a rád bych, abychom skončili do desátého místa. Ale mužstvo máme kvalitní a můžeme být i překvapením.

Jakou máte vizi do budoucna? Předpokládám, že byste Kometu rád přivedl mezi nejsilnější české kluby.
Na tom se nic nezměnilo, tohle jsem řekl už několikrát. Mým snem je, aby Kometa vyhrála titul. Nevím, jestli u toho třeba ještě za patnáct let budu. Ale když se to nepodaří mně, tak chci, aby to přání mělo aspoň reálné základy. Aby se klub koncepčně budoval a aby neměl v regionu význam jen sportovní, ale i společenský.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Kotlářské ulici v centru Brno prasklo potrubí a voda zaplavila silnici. Jezdí...
Prasklé potrubí stále omezuje provoz v Brně, nový asfalt položí v úterý

Následky prasklého vodovodního potrubí budou Brňané pociťovat ještě několik dní. V ulici Kotlářské, kterou se v pátek brzy ráno proudem valila voda, v sobotu...  celý článek

Jana Krutáková, volební lídr STAN v Jihomoravském kraji
Hrozilo jí vězení, teď je z exstarostky Krutákové poslankyně STAN

Přestože se na jižní Moravě Starostům a nezávislým (STAN) příliš nedařilo – získali tu jen 3,63 procenta hlasů – díky výsledkům ve zbytku země se do Sněmovny...  celý článek

Doogee Mix
Hledaný mladík se lekl oznámení v ukradeném mobilu a sám šel na policii

Celostátně hledaný mladík zpanikařil, když na mobilní telefon, který ukradl v Letovicích na Blanensku, přišlo oznámení o zablokování přístroje policií. Zloděj...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.