U soudu se zodpovídá osm radních městské části Brna-sever. Obžalovanými jsou...

U soudu se zodpovídá osm radních městské části Brna-sever. Obžalovanými jsou Josef Dokoupil, Karel Horák, Pavel Jirák, František Juren, Jan Musil, Ivan Svoboda, Milan Venclík a Dominik Šulc. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Politici schválili nevýhodné smlouvy s Bytasenem. Hrozí jim až deset let

  • 7
Celé někdejší nejvyšší vedení radnice Brna-sever ve středu poprvé stanulo před brněnským městským soudem. Státní zástupce je viní, že schválením smluv s firmou Bytasen připravili městskou část o desítky milionů korun. Osmi radním tak hrozí až desetileté vězení.

"Radní souhlasili za městskou část s nápadně nevýhodnými dodatky smlouvy o zajištění správy, údržby a provozu bytového fondu. Sjednaná odměna převyšovala cenu, za kterou v tu dobu stejnou činnost Bytasen vykonával v jiných městských částech, více než dvojnásobně," konstatoval státní zástupce Jakub Jiruška.

Osmici obžalovaných, která měla ve středu potíže vměstnat se se svými právníky i do největší síně městského soudu, rozdělil do několika skupin. Podle toho, co před lety odhlasovali. Nejvyšší způsobená škoda zaviněná částí z nich podle něj šplhá až k sedmdesáti milionům korun.

Kdo stanul před soudem

  • Josef Dokoupil (ODS)
  • Karel Horák (ČSSD)
  • Pavel Jirák (ÚS)
  • František Juren (ČSSD)
  • Dominik Šulc (ČSSD)
  • Jan Musil (ČSSD)
  • Milan Venclík (ODS)
  • Ivan Svoboda (ODS)

Neúčastní se soudu:

  • Pavel Lukl (ODS)

Mezi tím zemřeli:

  • Marta Hartlová (ODS)
  • Josef Prokeš (ODS)

Paradoxní je, že trestní oznámení na Bytasen podala městská část. Jenže vyšetřování udělalo úplnou otočku. Trvalo tři roky, než policie a státní zastupitelství zjistily, že k soudu poputuje místo soukromé firmy právě kompletní vedení radnice Brna-sever z let 1998 až 2002 (o kauze jsme informovali již v roce 2010).

Ve volené funkci přitom přečkal jen Ivan Svoboda (ODS). I toho kvůli kauze z postu místostarosty Brno-sever na konci loňského roku odvolali. Někdejší starostka Marta Hartlová (ODS) a bývalý radní Josef Prokeš (ODS) už zemřeli. A další někdejší radní Pavel Lukl (ODS) je v natolik špatném zdravotním stavu, že se procesu neúčastní.

Jejich kolegové ale ve středu dávali najevo hluboké rozhořčení. "Tvrzení obžaloby obsahuje velké množství nepravd a zcestných závěrů. Vůbec nechápu, proč jsem tu. Právem jsem se domníval, že je vše podle zákona. Bytovou problematikou jsem se nezabýval, nemám právnické ani ekonomické vzdělání. Zda je vše v souladu se zákonem, kontrolovali úředníci před předložením do rady. Proto tam těch sto úředníků stát platil," uvedl u soudu jeden z radních Milan Venclík.

On i jeho kolegové tvrdí, že dodatek, který odsouhlasili, měl naopak správu městských bytů zlevnit.

Peníze chodily na speciální účty. Bytasen si mohl vzít, kolik chtěl

Příběh, který vyvrcholil středečním soudem, začal už po revoluci. Firma Bytasen tehdy získala lukrativní zakázku na správu bytů městské části Brno-sever. Smlouvy prodlužované od roku 1994 jí zaručovaly stamilionové příjmy.

V roce 2010 však ale tehdejší vedení radnice podalo na firmu žalobu. Podle auditu, který předložil tehdejší starosta Leo Venclík (ODS), paradoxně bratr souzeného Milana Venclíka, totiž městská část například za úklid domů zaplatila firmě Bytasen hned dvakrát. Údajná škoda jen za sledované roky 2001-2007 šplhala až ke 100 milionům korun.

Jak je to možné? Při policejním vyšetřování se ukázalo, že peníze za nájmy od obyvatel městských bytů chodily na speciální účty. Bytasen si z nich mohl odčerpat, kolik chtěl. Představitele firmy ale - na rozdíl od radních - policie dodnes z ničeho neobvinila.

"Je to účelové hledání obětního beránka kvůli neschopnosti policie a státního zástupce najít skutečného viníka neutěšeného hospodářství," hřímal u soudu někdejší místostarosta František Juren (ČSSD).

Státní zastupitelství má ale jasno. "Můžete potkat ve dveřích kanceláře uklízečku s počítačem v podpaží a podezřívat ji z krádeže. Ale pokud se ukáže, že má smlouvu na to, že si ho mohla odnést, budete stíhat toho, kdo jí to umožnil," přirovnal zvrat ve vyšetřování už dříve mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

Prokáže-li se vinna, majetek Bytasenu by mohl získat stát

A aby toho nebylo málo - někdejší jednatelka Bytasenu Sabina Tomíšková byla ještě do konce roku starostkou Brna-sever za ODS. I když se soudu vyhnula, výsledek líčení také musí vyhlížet s nervozitou.

Její firma New BTS, do níž převedla drtivou většinu majetku Bytasenu, má totiž obstavené nemovitosti. A ve středu vyšlo najevo, že je to kvůli takzvanému zajištění výnosů z trestné činnosti - v tomto případě souzených radních.

"Je to jakási morální facka, která má zajistit, že díky trestné činnosti nikdo neprávem nenabude majetek," vysvětlil předseda soudního senátu Michal Kabelík.

Pokud budou radní uznáni vinnými, státní zástupce požaduje propadnutí majetku Bytasenu státu.

"Byl zajištěn majetek v hodnotě sedmdesáti milionů korun. Považujeme to za nesmyslné. Majetek nebyl převedený kvůli snaze skrýt ho před úřady, ale kvůli jednání s obchodním partnerem, který měl zájem koupit Bytasen bez majetku. Radní se navíc podle našeho názoru ničeho nedopustili," popsal právník Bytasenu a New BTS Michal Kincl.