Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. dubna 2010)

Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. dubna 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Začali s postřikem proti komárům, kalamitní druhy se líhnou na Břeclavsku

  • 1
Ještě před týdnem se zdálo, že od krvelačných komárů budou mít Břeclavané letos klid. Příjemně teplé počasí a zvýšený odtok vody z novomlýnských nádrží ale vše změnily. Voda zaplavila velké plochy a ve sluncem prohřáté vodě se začaly líhnout kalamitní druhy komárů.

V Břeclavi ve středu začali s postřikem líhnišť. Ani ten ale nemusí vylétnutí komárů zabránit. Proto by už nyní měli lidé v blízkosti lužních lesů používat repelenty.

Do poloviny dubna byly zprávy celkem pozitivní. "Po jarních záplavách došlo k zatopení četných líhnišť, ve kterých se objevily larvy jarních druhů komárů," popsal situaci Oldřich Šebesta, odborný pracovník z Krajské hygienické stanice v Brně.

Nešlo však o kalamitní druhy. A i přes velké množství tůní v lesích na Podluží i kolem samotné Břeclavi se zdálo, že výskyt komárů bude běžný jako v jiných letech.

Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. 4. 2010).

Druhá polovina dubna ale vše změnila. Když první voda ustoupila, postaraly se vydatné deště a vyšší hladina v řece Dyji o nové záplavy. Vodohospodáři museli z novomlýnských nádrží odpouštět přibližně 140 kubíků, které se rozlily do ploch v lužních lesích.

Vodu teplé počasí příjemně ohřálo a změnilo v komáří ráj. "V tuto chvíli vedle sebe existují tůně, které jsou pozůstatkem prvních záplav a tůně nové," uvedl Šebesta.

V prvních už se líhnou komáři, je jich poměrně dost, ne však mimořádně. Nejvážnější je situace v rezervaci Křivé jezero, kde je jejich množství výrazně vyšší. Naštěstí jde převážně o druhy, které způsobují lokální kalamity spíše jen v blízkosti líhnišť. Do obytné zóny zaletují minimálně.

Postřik se musí provést neprodleně

Problematičtější jsou nově zaplavené plochy. "Nacházejí se tu larvy třetího stádia hlavních kalamitních druhů. Jejich množství je značně proměnlivé. Ve starších tůních je jich málo, v nových i několik desítek jedinců na decimetr krychlový," popsal Oldřich Šebesta situaci. Zachránit ji ještě může postřik. "Musel by však být proveden neprodleně," upozornil.

Proto už ve středu pracovníci Lesů České republiky poprvé použili postřik proti larvám komárů v Kančí oboře za břeclavským zimním stadionem a pokračují v něm ještě dnes. Postřiky zasáhnou zhruba šedesát hektarů plochy. Ani tak si ale v Břeclavi nejsou jisti, zda to zvýšenému výskytu komárů zabrání.

Komáři se totiž líhnou velmi rychle. "Budeme zasahovat až proti třetímu a čtvrtému vývojovému stádiu larev. To znamená, že část komárů v bezprostředním okolí Břeclavi určitě vyletí," řekl vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. 4. 2010).

V takovém případě budou muset Břeclavští použít přípravek nikoliv proti larvám, ale již proti létajícím komárům. "V případě nutnosti ho budeme používat na citlivých místech, jako jsou areály dětských hřišť, školek a škol. Stejně tak případně ošetříme parky a hřbitovy a postřik provedeme i před hromadnými sportovními a kulturními akcemi," vyjmenovává Vilém Vyhnálek.

Takový postřik už ale nemusí mít perfektní účinnost. "Ideální je zásah proti larvám. Bohužel jsme z obcí a měst asi jediní, kteří k zásahům proti larvám přistupují," posteskl si.

Pro kalamitní druhy totiž není problém přeletět až deset kilometrů. "Takže my sice ošetříme bezprostřední okolí Břeclavi, ale pokud se k nám nepřidají sousední obce, stejně se budeme s problémy s komáry potýkat," dodal.

Očekávají se lokální kalamity

Komplikovaná situace je i v polesí Valtice v části Horní les. K zaplavení nových líhnišť došlo v polesí Tvrdonice i v rezervaci Soutok u Lanžhota. Právě tam je situace nejvážnější.

"Zejména na Soutoku se začaly vyskytovat larvy kalamitních druhů komárů. Bez zásahu proti larvám lze v některých oblastech očekávat lokální kalamitu," uvedl Vyhnálek.

S komáry musejí lidé na Břeclavsku počítat, i kdyby nenastala kalamitní situace, a kdo se chystá v létě na jižní Moravě tábořit, měl by se vybavit dostatečným množstvím repelentů. V kempech poblíž vody se s určitostí nikdo otravnému hmyzu nevyhne.

"Dlouho si sice nepamatuju kalamitní stav, ale návštěvníci se musejí na komáry připravit. My místní jsme na ně už zvyklí, ale když sem přijede třeba někdo ze severních Čech, může být nepříjemně překvapen," řekla vedoucí autocampu Apollo Irena Sadílková.