Strážník a záchranář z Břeclavi Stanislav Hrdlička pomáhal místním obyvatelům...

Strážník a záchranář z Břeclavi Stanislav Hrdlička pomáhal místním obyvatelům při nedávných záplavách v Srbsku. | foto: archiv Stanislava Hrdličky

S technikou jako z muzea... Záchranář vypráví, jak pomáhal v Srbsku

  • 0
Záchranářem je Stanislav Hrdlička z Břeclavi přes deset let. Byl v Pákistánu i na Srí Lance, nejnověji pomáhal v zaplaveném Srbsku.

Před necelým měsícem pomáhal v Srbsku zasaženém povodněmi. Na vyčištění jedné vesnice dostal pět litrů dezinfekčního prostředku. "A zdejší hasičská technika patřila spíše do muzea než do terénu," vzpomíná velitel břeclavských strážníků a dobrovolný vodní záchranář Stanislav Hrdlička.

Pomáhání lidem v nouzi vnímá jako své životní poslání. Na jih Evropy vyrazil s devítičlenným týmem složeným z vodních záchranářů z Nových Mlýnů a Brna-střed. Pomáhali týden.

"Na jeden okres je k dispozici pouze jedno kalové čerpadlo, se kterým lze čerpat voda ze studny. Přitom právě na této vodě jsou obyvatelé vesnic závislí," nastínil zdejší podmínky vodní záchranář.

Technikou ale zdejší utopie nekončí. "Zatímco v České republice je normální, že má každá vesnice jednotku dobrovolných hasičů, v Srbsku ani náhodou. Jedna jednotka na celý okres. Pohotovost mají dva lidé. Krizové štáby v Srbsku neexistují. Lidi koordinuje starosta, který nemá ani potřebné znalosti," popisuje Hrdlička.

Celou dobu bydlel v autě, kterým přijeli. Je vybavené toaletou i teplou sprchou. Hrdličkovi kolegové ve stanech nebo místní myslivně.

"Srbsko bych terénem srovnal s naší Vysočinou. Průměrná denní teplota byla rozhodně o desítku stupňů vyšší, průměrný plat je 300 eur na měsíc, takže kdo má vhodné podmínky, živí se chovem dobytka, domácího zvířectva a zemědělstvím. Vodu berou ze studny," srovnal.

Kromě Srbska zasáhly povodně také Bosnu a Hercegovinu. Stovky tisíc domácností zůstaly bez elektřiny a pitné vody. Pro oba státy jsou to nejhorší záplavy za posledních sto let.

Škoda se počítá v řádech desítek milionů eur, desítky lidí přišly o život. Jihomoravský kraj už poslal do postižených oblastí 200 tisíc korun a zastupitelstvo na nejbližší schůzi projedná uvolnění dalších peněz. Tentokrát až milion korun.

Srí Lanka po tsunami

Jak vypadá skutečné životní neštěstí, viděl Hrdlička také před deseti lety na Srí Lance, kterou zasáhla ničivá vlna tsunami. Desítky tisíc lidí zemřelo a mnohá těla se nikdy nenašla. Hrdlička tam zůstal devět měsíců s polní nemocnicí.

Zasahoval také v Pákistánu po zemětřesení. K vodním záchranářům se dostal skrze policii, kam nastoupil v devadesátých letech.

"Zkoušeli jsme jízdu na vodním člunu a zalíbilo se mi to. Počátkem milénia vznikla vodní záchranná služba na Nových Mlýnech a já se tomu začal věnovat naplno a doufám, že ještě dlouhou dobu mi to fyzická kondice a zdravotní stav umožní," věří.