Z hrdla se mi dral jen zvířecí křik, líčí bruslařka šok z prolomení ledu

  12:37aktualizováno  12:37
Promočené oblečení ji táhlo do mrazivé vody, s bruslemi na nohou se nedokázala sama vyškrábat na led. Žena, která se na konci února propadla do Brněnské přehrady a za záchranu vděčí strážníkům, se rozhodla vylíčit událost, ze které má dosud trauma.

Strážníci Zuzana Coufalová a Pavel Vrtěna, kteří na konci února zachránili bruslařku z Brněnské přehrady. Vděčná žena jim přinesla dárky a rozhodla se podělit o svůj příběh. | foto: Instagram Městské policie Brno

„Doufám, že pomůžu ostatním, a že si z mého špatného příkladu vezmou ponaučení,“ uvedla žena v otevřeném dopise, který poslala brněnským městským policistům.

Právě ti ji na konci února z Brněnské přehrady vytáhli a podchlazenou nechali odvézt do nemocnice.

„Celé tělo mi vibrovalo. Až do nemocnice to nešlo zastavit. Plakala jsem a všem okolo jsem se omlouvala. V sanitce, po několika minutách od vytažení, mi naměřili teplotu 35,1 stupně,“ popsala nyní žena, která si nepřeje zveřejnit své jméno ani podobu.

Na bruslařský výlet se vydala poté, co přehradu pokryl led a s ním také bruslaři. Komentáře na sociální síti zvěstovaly, že se není čeho bát.

„U přístaviště jsem potkala staršího pána. Neměla jsem úplně dobrý pocit, ale obavy se začaly rozplývat, když mě ujistil, že led už by měl být stabilní. Téměř ve stejnou chvíli se ke břehu vrátil mladý muž, zouval si brusle a liboval si, že takhle perfektní bruslení ještě nezažil,“ líčí žena.

„Mokrý led mi klouzal a ulamoval se pod rukama“

Poté, co se chvíli klouzala u břehu, se vydala trasou, kterou jí doporučil jiný bruslař. „Sám tamtudy projel,“ podotkla žena.

Ona však takové štěstí neměla.

„Vždycky jsem si myslela, že led se prolamuje tak, jak to znám z filmů. Že se postupně za hlasitého praskání tříští, že se šíří pukliny a je šance utéct. Proto první, co jsem cítila, byl obrovský šok. Jste po krk v ledové vodě a nevěříte tomu. Nic a nikdo vás nevaruje,“ upozorňuje žena.

Fotogalerie

Vlastními silami se z prekérní situace dostat nedokázala. „Zoufale jsem chtěla ven, ale mokrý led mi klouzal a ulamoval se pod rukama. Oblečení ztěžklo snad o dvacet kilo a táhlo mě dolů, na nohou brusle. Pravidelně sportuji, mám dobrou kondici, ale vyšvihnout nohy nad led jsem nedokázala. Z krku se mi dral jen zoufalý hrdelní, zvířecí, instinktivní křik o pomoc,“ sděluje.

Její volání naštěstí zaslechla jiná žena, která informovala projíždějící hlídku strážníků.

„Zatímco já jsem utíkala ke břehu, kolega z hlídky vytahoval z kufru auta záchranné vybavení,“ přibližuje strážnice z bystrcké služebny Zuzana Coufalová.

„Slyšela jsem zoufalý křik a viděla člověka, který byl opravdu hodně daleko a držel se jen rukama nad ledem. Ani jsem nedokázala rozpoznat, jestli je to muž, nebo žena,“ doplňuje.

Žena už se loučila se svou rodinou

Coufalová si okamžitě sundala bundu i opasek a se záchranným vybavením se vydala na zamrzlou hladinu.

„Plazila jsem se k otvoru v ledu. Zamrzlá hladina už byla okolo křehká, popraskaná a stála na ní voda. Cítila jsem, že mé oblečení začíná vsakovat vodu. Vytáhla jsem paní přes okraj a spolu jsme se plazily pryč,“ popisuje strážnice, které nakonec pomohl i kolega z poříční jednotky.

Zachráněná žena podle svých vzpomínek strávila ve vodě pět až deset minut. „Říkala jsem si, že tohle přece nemůže být konec, a v totální beznaději jsem se loučila se svojí rodinou,“ svěřila se.

Na břehu zjistila, že má na nohou fialové a černé skvrny, podlitiny a krystaly ledu. „Kdo to nezažil, neuvěří, jak vás takový zážitek poznamená. Je to přežití vlastní smrti,“ uvedla.

Minulý týden žena přišla navštívit své zachránce, které obdarovala. „Příjemně nás překvapilo, že se s námi paní chce setkat a cítí takovou vděčnost,“ kvitovala to strážnice Coufalová.

Doteď se bojí vycházet sama z domu

„S odstupem času mám za to, že nade mnou někdo musel držet ochrannou ruku. Bylo obrovské štěstí, že strážníci na celé obrovské přehradě kontrolovali právě místo, kde jsem se zrovna topila,“ míní zachráněná.

Prožitek z přehrady v ní stále vyvolává úzkost. „Doteď mám strach vycházet sama z domu. Při zmínce o ledu jsem si zacpávala uši. Dodnes se na zamrzlou plochu nemůžu podívat, přestože jsem zimu vždycky milovala,“ tvrdí žena.

„Kompletně jsem přehodnotila svůj život. Těším se z maličkostí, víc si všeho vážím a vnímám svět kolem sebe. Zpomalila jsem. A přitom se stydím a obviňuji se,“ líčí žena, která věří, že sdílením svého zážitku pomůže jiným se podobné příhody vyvarovat.

„Člověk si uvědomí, jak moc vzácný je život na takový zbytečný hazard,“ uzavírá svůj dopis.

Záběry ze dne, kdy se bruslařka propadla do Brněnské přehrady:

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: Pro obchodníky s kilogramy drog si přišlo policejní komando

Muž pěstoval a prodával kilogramy marihuany.

S marihuanou, extází i kokainem obchodovali muži, které na začátku listopadu zadrželi policisté ze speciálního Útvaru...

V roce 1918 u nás nešlo o revoluci, ale výměnu elit, říká historik

Učitel dějepisu Zbyněk Sturz se snaží, aby jeho studenti přemýšleli o historii...

Historik a učitel dějepisu Zbyněk Sturz popisuje jihomoravská specifika vzniku Československa před 100 lety. Upozorňuje...

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz