Bledule jarní

Bledule jarní | foto: shutterstock.com

Zachraňoval bledule, dostal cenu

  • 1
Když před lety měla třetí novomlýnskou nádrž definitivně zalít voda, Antonín Buček zachraňoval bledule, které by zůstaly na jejím dně. Za to a ještě spoustu dalších věcí, které udělal pro to, aby krajina byla hezčí a hlavně zdravější, včera dostal prestižní ekologickou Cena Josefa Vavrouška.

"Je o něm také známo, že se rád toulá přírodou a je milovníkem lidové kultury, hlavně Horňácka," říká o něm jeho přítel a ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Potíž je ovšem v tom, že docent Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se zatoulal i v této době, a tak pro něj cenu v rezidenci pražského primátora včera vyzvedl jeho dlouholetý přítel Jan Lacina.

Antonín Buček měl totiž údajně již dlouho zaplacenou dovolenou v zahraničí. O tom, co pro životní prostředí ve svém životě udělal, se však alespoň mezi ekology všeobecně ví.

Bojoval za chráněné oblasti

Když se připravovalo závodiště pro brněnskou Velkou cenu, naléhal prý tak dlouho, až se vykácelo méně lesa, než bylo původně v plánu.

Zásluhu má mimo jiné i na vyhlášení chráněných krajinných oblastí Pálava, Žďárských vrchů i na přípravě Národního parku Podyjí.

"Pracoval jsem s ním kdysi v geografickém ústavu, a i když se v sedmdesátých a osmdesátých letech o znečištěném prostředí raději nemluvilo, byl jeden z prvních, který upozorňoval, že souvisí se zdravím lidí a například v severních Čechách a na Ostravsku se kvůli němu obyvatelé dožívají nižšího věku," říká Miroslav Kundrata.

Cenu Josefa Vavrouška, někdejšího ministra životního prostředí, který tragicky zemřel i se svojí dcerou ve Vysokých Tatrách, získala i Miroslava Knotková, ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje.