Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znovu do lavic. Nový školní rok bude ve znamení papírování

  13:13aktualizováno  13:13
Do jihomoravských krajských škol nastoupilo třináct tisíc prvňáčků. Ještě než se začnou učit, musí je učitelé seznámit se školním řádem. Letos se ke všem poučením o tom, že nemají vyrušovat v hodinách a běhat po chodbách, přidají ještě doporučení týkající se žloutenky.

Na začal nový školní rok. Ve středu se na něho ve školách připravovali. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ačkoli dětem do patnácti let se šířící se epidemie vyhýbá a nejvíce nakažených je ve věkové skupině od 20 do 44 let, hygienici rozeslali do jihomoravských škol pokyny, jež by měli jejich žáci dodržovat.

„Vyřešíme to tak, že pro ně uděláme besedu. Budeme hlídat, aby si o přestávce před svačinkou umyli ruce, a zvažujeme nákup dezinfekčních mýdel,“ popsala Marcela Nečasová, zástupkyně pro první stupeň na Základní škole Husova v Brně.

Právě dohled na pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků jsou jedněmi z doporučení, která krajská hygienická stanice školám poslala. K tomu ještě přidává zákaz pití z jedné lahve, zejména otírání jejího hrdla rukou. A také ukusování svačin spolužákům nebo sdílení cigaret.

„Učitelé musí uvést všechny hygienické instrukce, pak už je to ale na každém dítěti. My s nimi na záchod ruce umývat chodit nebudeme,“ okomentoval novou povinnost ředitel brněnské Základní školy Vejrostova Zdeněk Černošek.

K výuce potřebují speciální atlas

Poučeni by měli být také rodiče. To některé školy plánují vyřešit třídními schůzkami.

Co ale dělá ředitelům mnohem větší vrásky, je novela školského zákona týkající se inkluze, která stanovuje nová pravidla společného vzdělávání žáků s handicapem v běžných školách.

„Úprk ze speciálních škol nečekáme, horší to bude po administrativní stránce. Naše škola už podporu žákům se speciálními potřebami poskytuje, teď ale budeme muset úplně vše evidovat a čeká nás kvantum byrokratického papírování,“ objasnil zástupce ředitele na Základní škole Gajdošova Rostislav Novotný.

Na jejich škole teď mají čtrnáct integrovaných žáků s individuálním plánem výuky. Z toho šest potřebuje asistenta. Papír na to, že vyžadují speciální přístup, u nich však má skoro každé páté dítě.

„V jedné ze tříd máme například chlapce s dyslexií. Potřebuje speciální atlas, protože z toho klasického se učit nedokáže. Podobných dětí tu máme 145 a každou takovou pomůcku, kterou jim pořídíme, budeme muset evidovat,“ postěžoval si Novotný.

Další novinkou je to, že než pošlou děti do pedagogicko-psychologických poraden, musejí se školy pokusit problém vyřešit samy. Například na Základní škole Gajdošova proto přibrali na plný úvazek etopeda, jenž pomůže dětem, které se vymykají společenským normám chování.

Na děti na přechodech dají pozor strážníci

Do lavic základních škol na jižní Moravě letos zamíří dohromady 98 400 žáků. Z toho 62 tisíc jich bude na prvním stupni, zbytek na druhém. Do prvních tříd jich podle odhadu ministerstva školství půjde 12 900. Přesné číslo bude známo až v listopadu.

V loňském roce šlo do škol prvňáčků 13 tisíc. Naplnění kapacit prvních tříd tak ředitelé opravdu řešit nemusejí. Ke školám dnes ráno vyrazí také tři stovky brněnských strážníků. Budou hlídkovat na přechodech před padesáti z nich.

„Dnes pohlídají strážníci nejen klíčovou dobu před začátkem vyučování, ale také časy, kdy bude na jednotlivých školách končit vyučování žákům prvního stupně. V pátek a v následujícím týdnu se hlídky na přechody dostaví každý den přinejmenším v ranních hodinách,“ ujistil rodiče mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz