Na začal nový školní rok. Ve středu se na něho ve školách připravovali.

Na začal nový školní rok. Ve středu se na něho ve školách připravovali. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znovu do lavic. Nový školní rok bude ve znamení papírování

  • 0
Do jihomoravských krajských škol nastoupilo třináct tisíc prvňáčků. Ještě než se začnou učit, musí je učitelé seznámit se školním řádem. Letos se ke všem poučením o tom, že nemají vyrušovat v hodinách a běhat po chodbách, přidají ještě doporučení týkající se žloutenky.

Ačkoli dětem do patnácti let se šířící se epidemie vyhýbá a nejvíce nakažených je ve věkové skupině od 20 do 44 let, hygienici rozeslali do jihomoravských škol pokyny, jež by měli jejich žáci dodržovat.

„Vyřešíme to tak, že pro ně uděláme besedu. Budeme hlídat, aby si o přestávce před svačinkou umyli ruce, a zvažujeme nákup dezinfekčních mýdel,“ popsala Marcela Nečasová, zástupkyně pro první stupeň na Základní škole Husova v Brně.

Právě dohled na pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků jsou jedněmi z doporučení, která krajská hygienická stanice školám poslala. K tomu ještě přidává zákaz pití z jedné lahve, zejména otírání jejího hrdla rukou. A také ukusování svačin spolužákům nebo sdílení cigaret.

„Učitelé musí uvést všechny hygienické instrukce, pak už je to ale na každém dítěti. My s nimi na záchod ruce umývat chodit nebudeme,“ okomentoval novou povinnost ředitel brněnské Základní školy Vejrostova Zdeněk Černošek.

K výuce potřebují speciální atlas

Poučeni by měli být také rodiče. To některé školy plánují vyřešit třídními schůzkami.

Co ale dělá ředitelům mnohem větší vrásky, je novela školského zákona týkající se inkluze, která stanovuje nová pravidla společného vzdělávání žáků s handicapem v běžných školách.

„Úprk ze speciálních škol nečekáme, horší to bude po administrativní stránce. Naše škola už podporu žákům se speciálními potřebami poskytuje, teď ale budeme muset úplně vše evidovat a čeká nás kvantum byrokratického papírování,“ objasnil zástupce ředitele na Základní škole Gajdošova Rostislav Novotný.

Na jejich škole teď mají čtrnáct integrovaných žáků s individuálním plánem výuky. Z toho šest potřebuje asistenta. Papír na to, že vyžadují speciální přístup, u nich však má skoro každé páté dítě.

„V jedné ze tříd máme například chlapce s dyslexií. Potřebuje speciální atlas, protože z toho klasického se učit nedokáže. Podobných dětí tu máme 145 a každou takovou pomůcku, kterou jim pořídíme, budeme muset evidovat,“ postěžoval si Novotný.

Další novinkou je to, že než pošlou děti do pedagogicko-psychologických poraden, musejí se školy pokusit problém vyřešit samy. Například na Základní škole Gajdošova proto přibrali na plný úvazek etopeda, jenž pomůže dětem, které se vymykají společenským normám chování.

Na děti na přechodech dají pozor strážníci

Do lavic základních škol na jižní Moravě letos zamíří dohromady 98 400 žáků. Z toho 62 tisíc jich bude na prvním stupni, zbytek na druhém. Do prvních tříd jich podle odhadu ministerstva školství půjde 12 900. Přesné číslo bude známo až v listopadu.

V loňském roce šlo do škol prvňáčků 13 tisíc. Naplnění kapacit prvních tříd tak ředitelé opravdu řešit nemusejí. Ke školám dnes ráno vyrazí také tři stovky brněnských strážníků. Budou hlídkovat na přechodech před padesáti z nich.

„Dnes pohlídají strážníci nejen klíčovou dobu před začátkem vyučování, ale také časy, kdy bude na jednotlivých školách končit vyučování žákům prvního stupně. V pátek a v následujícím týdnu se hlídky na přechody dostaví každý den přinejmenším v ranních hodinách,“ ujistil rodiče mluvčí strážníků Jakub Ghanem.