Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahramem Abdullahem Zadehem...

Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahramem Abdullahem Zadehem okradla podle vyšetřovatelů stát o 2,3 miliardy korun. Obžalovaní stanuli před soudem. (19. ledna 2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Íránec Zadeh zůstává za mřížemi. Žalobce podal návrh na vzetí do vazby

  • 35
Shahram Abdullah Zadeh možná znovu poputuje do vazby. Krajské státní zastupitelství v Brně podalo ve středu dopoledne návrh na jeho uvěznění kvůli zatykači vydanému v íránském Teheránu. Krajský soud musí o vzetí do vazby rozhodnout do čtyřiadvaceti hodin.

Zadeh čeká na rozhodnutí soudu v policejní cele, kam ho převezli policisté v pondělí po třetí hodině odpoledne (více o pondělním dění zde). A to poté, co ho propustili z vazby v Brně-Bohunicích. Čechoíránec totiž figuruje v případu obřího daňového podvodu, kdy patnáctičlenná skupina podle spisu okradla stát o 2,3 miliardy korun.

„Krajské státní zastupitelství v Brně v této věci postupuje striktně dle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních,“ zdůraznil mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Mluvčí krajského soudu v Brně Simona Tesařová řekla, že návrh na vzetí do Zadeha do vazby byl předán soudci, který se věcí bude zabývat. O žádosti rozhodne v neveřejném jednání. Kdy se tak stane, to podle Tesařové nelze odhadnout. Termín jednání ještě není stanovený.

Za propuštění z vazby zaplatil Zadeh nejvyšší kauci v historii České republiky 150 milionů korun. Teď hrozí, že ho umístí do takzvané vydávací vazby. „Návrh jsme podali kvůli žádosti Státního zastupitelství v Teheránu o vydání této osoby do Iránské islámské republiky k trestnímu řízení,“ informoval tiskový mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Zadehův obhájce Pavel Čapčuch hodnotí jednání justičních orgánů za šikanu a umístění do vazby za nesmyslné. „Nemůže být vydán do Íránu, protože je českým občanem. Nemá ani íránský pas a vůbec s vydáním nesouhlasí,“ říká Čapčuch.

Vydání do Íránu není možné, shodují se právníci

Podle něj na Zadeha podal jeho bývalý obchodní partner trestní oznámení zcela účelově. „Jejich spor se dostal až k soudu, ten rozhodl, že dotyčný má mému klientovi vyplatit odškodné v řádech stovek milionů. Teď na něj podal trestní oznámení,“ tvrdí Čapčuch.

Podobný názor na zadržení Zadeha má také právník Radek Ondruš, který v minulosti pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství. Ten navíc tvrdí, že Zadeh může být do Íránu případně vydán až ve chvíli, kdy v České republice řádně proběhne soudní proces a odpyká si trest.

„Teoreticky by si ho mohl odsedět v Íránu. A ten by se musel zavázat k tomu, že odsouzený si trest řádně splní,“ nastínil Ondruš možnosti české justice.

Že je vydání do cizího státu pozdrženo po dobu trestního řízení v České republice, potvrdilo pro MF DNES také ministerstvo spravedlnosti. „Česká republika s Íránem dohodu o vydávání osob nemá. V daném případě by se zřejmě postupovalo na základě ujištění o vzájemnosti, které by poskytly příslušné íránské orgány,“ uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.