Zadržený starosta mohl být poslancem. Že morálně selhal, musí prokázat policie

  8:00aktualizováno  8:00
Aleš Kvapil šplhá po politickém žebříčku osmým rokem. Párkrát už dostal od lidí nad sebou kopanec, který ho srazil o pár příček níž. A od některých hned několikrát. Jestli se potvrdí, že byl starosta zadržen a bude obviněn, čeká ho "sjezd" z nejvyšší příčky, na kterou se za svou politickou kariéru vyšplhal.

Aleš Kvapil, starosta Žabovřesk | foto: MF DNES

Není vyloučené, že ho z "vrcholu" strhli lidé, které dřív pomáhal tahat za nohavici on sám.- více o zadržení čtěte Starostu brněnských Žabovřesk si kvůli úplatku odvedla policie

Nepřátel, kteří mu včerejší zadržení přejí, má totiž v brněnské ODS hned několik.

Kdo je nepřítel?

Odvolání krajského radního Milana Venclíka. Tím největším je Milan Venclík, dlouholetý stranický boss, který vedl jihomoravskou organizaci strany a brněnskou oblast nepřímo ovládal skrze nastrčené spřízněné politiky.

Na mapě brněnské ODS kolem sebe Venclík dlouhodobě sdružoval silné místní organizace domáckého Brna-severu, extrémně důležitého Brna-středu a množství organizací z menších městských částí – například Řečkovic nebo Líšně.

Proti němu vystupovalo především Královo Pole a právě Kvapilovy Žabovřesky a pár menších organizací.

Kvapila nahradil Hovorka

Jak chutná kopanec do hlavy, dal Venclík Kvapilovi pocítit v roce 2007. Strana tehdy po vyhraných komunálních volbách nedokázala vyjednat koalici a skončila v opozici.

Řada straníků to přičítala neobratnému a povýšenému vyjednávání Milana Venclíka, který – byť nekandidoval – vedl vyjednávací tým.

Ředitel brněnské zoo Martin HovorkaNa oblastním sněmu, kde měl být Kvapil podle dohody o "zasypávání příkopů" ve straně zvolen do oblastní rady, dokázal Venclík obratným politikařením jeho místo obsadit jiným členem žabovřeské ODS – šéfem zoo Martinem Hovorkou.

Kvapil to tehdy těžce nesl a bral to jako podraz. Nicméně připravil protitah – Hovorku na základě zapřeného členství v komunistické straně z ODS nechal vyloučit.

Venclík padl, Kvapil mohl být poslancem

Venclíka strana odstavila až loni na podzim, oficiálně to zdůvodnila tím, že hromadil funkce. Krajský radní totiž hodlal usilovat o poslanecký mandát. Strana Venclíka bleskurychle eliminovala ze všech funkcí a "atentát", jak akci pojmenoval Venclík, korunovala i sesazením jeho mladšího bratra z postu šéfa klubu zastupitelů ODS.

Kvapil se vzápětí dostal na volitelné šesté místo kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Mohl tedy na Kvapila policii, byť naprosto legálně, nasměrovat Venclík? Podobným směrem teď vedou úvahy i členové ODS. Ti, které redakce MF DNES oslovila, připustili, že za Kvapilovou kauzou může být vnitrostranický boj.

Nicméně jedním dechem připouštějí, že pokud se policejní podezření prokáže, tak i kdyby na Kvapila někdo policii poštval, nic to nemění na tom, že starosta morálně selhal.

Milan Venclík včera nebral mobilní telefon, jeho mladší bratr Leo, starosta Brna-sever a bývalý předseda klubu zastupitelů ODS, ještě několik hodin po zveřejnění informace o starostově zatčení tvrdil, že o ničem neví.

"Jistě víte, v jaké jsem situaci. V brněnské ODS se nacházím, abych tak řekl, v informačním útlumu. Většinou se všechno dozvídám jako poslední," konstatoval Leo Venclík.

Chtěli ho odstranit?

Nicméně na Kvapila mohli mít políčeno i další. A ani to nemuseli být politici. V Žabovřeskách se rozjíždělo několik velkých developerských projektů na bytové domy a kanceláře a starosta platil za vlivného hráče, který má rozhodování rady městské části pod palcem.

"Dokážu si představit projekty, kvůli kterým by ho někdo chtěl eliminovat," připustil jeden z vysoce postavených členů ODS.

Fakt je, že jestli může skvrna na nové "čisté" tváři brněnské ODS někomu prospět, pak Milanu Venclíkovi. Porevoluční vedení, které ho svrhlo, si totiž zakládalo na tom, že se odstřihlo od praktik spojených se starou ODS, Venclíkem a kauzami typu nahrávky o úplatcích mezi senátorem ODS Vlastimilem Sehnalem a stavařem Přemyslem Veselým.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Najdete na iDNES.cz