Aleš Kvapil, starosta Žabovřesk

Aleš Kvapil, starosta Žabovřesk | foto: MF DNES

Zadržený starosta mohl být poslancem. Že morálně selhal, musí prokázat policie

  • 15
Aleš Kvapil šplhá po politickém žebříčku osmým rokem. Párkrát už dostal od lidí nad sebou kopanec, který ho srazil o pár příček níž. A od některých hned několikrát. Jestli se potvrdí, že byl starosta zadržen a bude obviněn, čeká ho "sjezd" z nejvyšší příčky, na kterou se za svou politickou kariéru vyšplhal.

Není vyloučené, že ho z "vrcholu" strhli lidé, které dřív pomáhal tahat za nohavici on sám.- více o zadržení čtěte Starostu brněnských Žabovřesk si kvůli úplatku odvedla policie

Nepřátel, kteří mu včerejší zadržení přejí, má totiž v brněnské ODS hned několik.

Kdo je nepřítel?

Odvolání krajského radního Milana Venclíka. Tím největším je Milan Venclík, dlouholetý stranický boss, který vedl jihomoravskou organizaci strany a brněnskou oblast nepřímo ovládal skrze nastrčené spřízněné politiky.

Na mapě brněnské ODS kolem sebe Venclík dlouhodobě sdružoval silné místní organizace domáckého Brna-severu, extrémně důležitého Brna-středu a množství organizací z menších městských částí – například Řečkovic nebo Líšně.

Proti němu vystupovalo především Královo Pole a právě Kvapilovy Žabovřesky a pár menších organizací.

Kvapila nahradil Hovorka

Jak chutná kopanec do hlavy, dal Venclík Kvapilovi pocítit v roce 2007. Strana tehdy po vyhraných komunálních volbách nedokázala vyjednat koalici a skončila v opozici.

Řada straníků to přičítala neobratnému a povýšenému vyjednávání Milana Venclíka, který – byť nekandidoval – vedl vyjednávací tým.

Ředitel brněnské zoo Martin HovorkaNa oblastním sněmu, kde měl být Kvapil podle dohody o "zasypávání příkopů" ve straně zvolen do oblastní rady, dokázal Venclík obratným politikařením jeho místo obsadit jiným členem žabovřeské ODS – šéfem zoo Martinem Hovorkou.

Kvapil to tehdy těžce nesl a bral to jako podraz. Nicméně připravil protitah – Hovorku na základě zapřeného členství v komunistické straně z ODS nechal vyloučit.

Venclík padl, Kvapil mohl být poslancem

Venclíka strana odstavila až loni na podzim, oficiálně to zdůvodnila tím, že hromadil funkce. Krajský radní totiž hodlal usilovat o poslanecký mandát. Strana Venclíka bleskurychle eliminovala ze všech funkcí a "atentát", jak akci pojmenoval Venclík, korunovala i sesazením jeho mladšího bratra z postu šéfa klubu zastupitelů ODS.

Kvapil se vzápětí dostal na volitelné šesté místo kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Mohl tedy na Kvapila policii, byť naprosto legálně, nasměrovat Venclík? Podobným směrem teď vedou úvahy i členové ODS. Ti, které redakce MF DNES oslovila, připustili, že za Kvapilovou kauzou může být vnitrostranický boj.

Nicméně jedním dechem připouštějí, že pokud se policejní podezření prokáže, tak i kdyby na Kvapila někdo policii poštval, nic to nemění na tom, že starosta morálně selhal.

Milan Venclík včera nebral mobilní telefon, jeho mladší bratr Leo, starosta Brna-sever a bývalý předseda klubu zastupitelů ODS, ještě několik hodin po zveřejnění informace o starostově zatčení tvrdil, že o ničem neví.

"Jistě víte, v jaké jsem situaci. V brněnské ODS se nacházím, abych tak řekl, v informačním útlumu. Většinou se všechno dozvídám jako poslední," konstatoval Leo Venclík.

Chtěli ho odstranit?

Nicméně na Kvapila mohli mít políčeno i další. A ani to nemuseli být politici. V Žabovřeskách se rozjíždělo několik velkých developerských projektů na bytové domy a kanceláře a starosta platil za vlivného hráče, který má rozhodování rady městské části pod palcem.

"Dokážu si představit projekty, kvůli kterým by ho někdo chtěl eliminovat," připustil jeden z vysoce postavených členů ODS.

Fakt je, že jestli může skvrna na nové "čisté" tváři brněnské ODS někomu prospět, pak Milanu Venclíkovi. Porevoluční vedení, které ho svrhlo, si totiž zakládalo na tom, že se odstřihlo od praktik spojených se starou ODS, Venclíkem a kauzami typu nahrávky o úplatcích mezi senátorem ODS Vlastimilem Sehnalem a stavařem Přemyslem Veselým.

,