Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zahrádkáři ve Znojmě se zlobí na ŘSD. Pustili k nám zloděje, tvrdí

  9:43aktualizováno  9:43
Ředitelství silnic a dálnic kvůli archeologickému průzkumu v místě chystaného obchvatu Znojma strhlo ploty u zahrádek, na kterých pak začali krást zloději. A místní si stěžují, že státní organizace neplní sliby.

Pozemky oplocujeme, říká Ředitelství silnic a dálnic. Nedodává ale, jak rychle. Zatím je oploceno jen někde, což dokládá fotografie ze soboty. Někteří si mezitím zahradu oplotili sami. | foto: Bohumil Kašpárek

Část svých pozemků odprodali lidé v zahrádkářské kolonii u Suchohrdelské ulice ve Znojmě ve prospěch městského obchvatu. Dnes už tam vyrostly haldy hlíny, jsou však bez slíbeného plotu, čehož pohodlně využívají zloději.

Mezi chybějícím oplocením a krádežemi není souvislost, reaguje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Za škody odmítá přijmout zodpovědnost, oplocení sice doplňuje, ale jen pomalu.

Zahrádku za suchohrdelským mostem má i rodina Bohumila Kašpárka. Hospodaří na polovině někdejšího pozemku, na odprodanou druhou část vjel před pár týdny bagr připravující půdu pro archeologický výzkum. Kašpárek si pak na ŘSD stěžoval přímo na jednání zastupitelstva.

Ještě v sobotu plot u některých zahrad chyběl

„V některých zahradách byl volný průjezd, zloději přijeli autem a ukradli, co se dalo. Komunikovali jsme s ŘSD, potom se dvě zahrady, kde toho bylo ukradeno nejvíce, plotu dočkaly. Ostatní zůstávají nezajištěné dál,“ popisoval Kašpárek.

Starosta si vyžádal informace v písemné podobě.

„Poté mohu s ŘSD o tomto jeho závazku jednat, do této doby si nikdo nestěžoval,“ odpovídal Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Do jednání se nakonec vložil místostarosta Jan Blaha (ANO).

„ŘSD může místo oplotit až ve chvíli, kdy získá stavební povolení. V současné době tady probíhají přípravné práce, které nepodléhají vydání územního rozhodnutí nebo stavebního povolení. Přesto ŘSD vyslechlo přání občanů a provizorní plot umístilo,“ vzkázal v pátek ústy mluvčí radnice Zuzany Pastrňákové.

Jenže ještě v sobotu u některých zahrad plot scházel. V „pohotovosti“ přitom byli zahrádkáři už před osmi lety, kdy obdrželi dopis, že mají umožnit vstup na pozemek.

„Narychlo jsme věci vyklidili do sněhu, přišli jsme o veškerý nábytek. Až loni v listopadu se objevil bagr kvůli přeložce vody. V únoru začali kácet stromy, všude spoušť, kopce hlíny, plot pryč,“ popisuje zahrádkářka Anna Králíková. Jeden den jí zmizely ze zahrady kohouty od vodovodu, druhý den vyloupili kůlnu opatřenou zámkem a řetězem.

ŘSD: O odškodnění neuvažujeme

Krádeží na volně přístupných pozemcích se lze dopátrat i v policejní svodce, konkrétně nářadí, žebříku a benzinové sekačky.

„Policie případ vyšetřuje pro podezření z krádeže a porušování domovní svobody,“ informovala už 7. dubna na webu policejní mluvčí Kamila Haraštová.

„Volala jsem na ŘSD, že nám snad za chvíli rozeberou i chatu z palubek. Druhý den jsme jako jediní plot měli,“ kroutí hlavou Králíková. ŘSD nezastírá, že o krádežích při přípravách první stavby obchvatu ví.

„Evidujeme, že v březnu a dubnu došlo na pozemcích zahrádkářské kolonie ke krádežím,“ potvrdil mluvčí Jan Studecký s tím, že všechny dotčené pozemky provizorně oplocují. Jde zhruba o pět set metrů.

Zahrádkáři před lety podepsali dohodu, že souhlasí se vstupem na zahradu za účelem přípravných prací za předpokladu, že jim budou kompenzovány škody. Teď jim ŘSD vzkazuje: „O odškodnění není uvažováno. Není evidována příčinná souvislost mezi naší činností a vykradením zahrádek.“

„Pro nás je důkazem, že ke krádežím nedošlo, dokud nezmizel plot a nebyl volný přístup na naše pozemky. A tomu nezabrání dvě malé cedulky Vstup zakázán,“ oponuje Kašpárek.

Obchvat Znojma má být hotový v roce 2022

Zahrádkářům na náladě nepřidává ani fakt, že jsou od února bez vody, i když měla být přistavena cisterna. Situaci za katastrofální označuje i další zahrádkář, František Mikš. „Nejen, že shodili ploty a přetrhli vodu, ale na zahradu není ani pořádný přístup. Přitom nám slíbili obslužnou cestu i s vodou a elektrikou tak, aby tu bylo všechno, o co nás připravili,“ zlobí se a zvažuje i podání trestního oznámení.

Celý jedenáctikilometrový obchvat Znojma včetně napojení na rakouské hranice přes Hatě má být hotový v roce 2022. Dopravu z centra odvede východně od města.

„Průtahem města projíždí zhruba 25 tisíc aut denně. Obchvat jich odvede až 10 tisíc,“ sdělil již dříve starosta Gabrhel. Stavba dosud rostla velmi pomalu – jen 1,3 km za 14 let.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz