Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno reviduje zákazy. Přibudou zimní zahrádky u kaváren a kola v centru

  8:29aktualizováno  8:29
Režim v centru Brna se mění. Za pár dní do něj legálně vjedou cyklisté, nově by také přes zimu měly zůstávat zahrádky u kaváren a restaurací. A radnice Brna-střed zvažuje i to, že zruší zákaz popíjení alkoholu na ulici.

Ilustrační snímek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Většina zahrádek restaurací v centru Brnu už je rozebraná, sbalená a odvezená pryč. Smlouvy na zábor totiž platí od začátku dubna do konce října, delší se dosud v městské části Brno-střed neuzavíraly.

Teď však z radnice letí k restauratérům a kavárníkům nečekaná zpráva – zahrádky mohou mít v centru klidně i přes zimu. Netýká se to tedy těch s pevnou podsadou, stolky musí být možné večer sklidit, i o ně však mají provozovatelé podniků zájem. Jen svorně tvrdí, že o této možnosti neměli ani tušení.

Po tom, aby mohly v Brně zůstávat zahrádky i mimo obvyklé letní termíny, volali jak podnikatelé, tak obyvatelé města. Jasná pravidla nastaví manuál, který se chystá schválit Brno-střed. Ten určí kritéria pro letní zahrádky a také odstraní zmatky ohledně těch zimních. Bude obsahovat instrukce, v jaké podobě mohou předzahrádky od listopadu do března zůstávat.

Restauratéři o možnostech ponechání zahrádek nevěděli

„Už letos tak mohou v centru města zůstat předzahrádky ve formě stolečků a židliček, které se na noc budou uklízet,“ tvrdí místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (SZ). Radnice je na tom dohodnutá i s památkáři, kterým vadí především podesty. Že však nejde o úplnou novinku, potvrzuje i starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). „Technicky to bylo možné i v předchozích letech, proč této možnosti restauratéři nevyužívali, nevím,“ uvedl Landa.

Oslovení restauratéři o možnosti ponechání předzahrádek nevěděli. „O tom nic nevím, povolení bylo vždy na půl roku,“ podivoval se Kamil Novotný, majitel restaurací Cattani.

„Nikdy jsem omezení nechápal, nikdo nevylučuje, že v únoru bude vhodné počasí k tomu, abychom si venku sedli,“ dodal Novotný.

Eva Bosáková z kavárny Café Teevee na Jakubském náměstí uvažuje o tom, že možnosti už letos využije. „Je to pro mě novinka. Vzhledem k tomu, že jsme nekuřácká kavárna, myslím, že by nebylo špatné nechat pár stolečků venku i přes zimu, kde by si mohli třeba se svařeným vínem posedět i kuřáci,“ řekla Bosáková.

Cyklistům vjezd povolen

Nový manuál by pak měl i přes léto předzahrádky více sjednotit. Například reklamu na přístřešcích omezí jen na jejich krempu.

„Příští rok by měl mít manuál pouze doporučovací charakter, v budoucnu bude závazný,“ uvedla Flamiková. Rada by ho měla schválit příští týden.

Vedení městské části chce také celkově snížit množství předzahrádek na podestě. Pro ně bude potřeba speciální povolení.

Už jen poslední dny zbývají do velké změny pro cyklisty – ti budou smět vjíždět na kole i na pěší zóny v centru města. Jedinou výjimkou zůstane Česká ulice, která je příliš frekventovaná.

Od kterého dne začne změna platit, úředníci magistrátního odboru dopravy nevědí. Potvrzují jen, že to bude na přelomu října a listopadu. Cyklisté proto musejí pozorně sledovat, kdy se změní značení.

„Chválabohu, že to je. I když o několik let později, než mělo. Teď ještě aby tam přidali i více stojanů na kola,“ komentuje změnu Martin Špaček ze sdružení Brno na kole. To totiž začínalo být k vidině projetí Masarykovou ulicí či náměstím Svobody skeptické. Žádost o přezkoumání zákazu z 80. let podalo už minulému vedení města, jenže to ji zamítlo. Současné vedení loni na podzim ještě před volbami povolení vjezdu přislíbilo a v únoru odhlasovalo. Nakonec se jej dočkali až teď.

Podle statistik odboru dopravy denně pěší zónou projelo na kole ještě před zrušením zákazu skoro 150 lidí. Riskovali tak pokutu až dva tisíce korun. Nicméně strážníci sami přiznávají, že většinou dotyčné jen upozornili, aby z kola sesedli.

Zrušení zákazu pití alkoholu

Radnice Brna-střed podle nedávných informací deníku Rovnost zvažuje i zrušení vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. V současné době i ve spolupráci s městskou policií analyzuje to, jak byla, či nebyla účinná, a vyhodnocuje její pozitiva a negativa.

Měla cílit především na opilé bezdomovce, kteří obtěžují kolemjdoucí. Ty však ani pokuty neodradí, postihy pak navíc hrozí i těm, kteří si plechovkou alkoholu zpříjemní piknik v parku s přáteli. „Pokud se vyhláška ukáže jako neúčinná, budu pro její zrušení,“ řekl včera starosta Landa.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz