Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Zájezd z ciziny? Vemte si prosím vlastního tlumočníka“

  13:21aktualizováno  13:21
Správci jihomoravských památek se chystají na hlavní turistickou sezónu. Ta na řadě z nich začne už za několik dní. Mnohde přitom jen s obtížemi sháněli dostatek jazykově vybavených průvodců. Třeba hrady Pernštejn a Špilberk mají málo průvodců s ruštinou, ve Slavkově by zase rádi přivítali víc němčinářů.

Věstonická venuše | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Cizinci přitom na většině památek tvoří zhruba třetinu celkového počtu návštěvníků. "Uvítali bychom zájemce s ruštinou a italštinou," informovala Jana Krabičková z Muzea města Brna, pod které spadá hrad Špilberk. Podobné je to na Pernštejně: "Byli bychom za ruštináře rádi," řekl tamní kastelán Jakub Zdeněk Škrabal.

V jazycích, jimiž průvodci na Pernštejně nevládnou, dostávají zahraniční turisté tištěné průvodce. "To je u méně častých jazyků běžné i v zahraničí. Přesto je dobré, když naši průvodci dokáží v těchto jazycích podat nějakou doplňující informaci, případně umí málo ukázněné návštěvníky upozornit na porušování řádu," doplnil Škrabal. Památníku bitvy u Slavkova zase chybějí němčináři.

Mikulčice: "Z ciziny? Vemte si prosím tlumočníka"
Ještě o poznání hůř je na tom Regionální muzeum v Mikulově, pod které spadá například archeologická expozice "Věk lovců a mamutů" v Dolních Věstonicích. "Sehnat dostatek jazykově vybavených lidí je problém. Mimo sezónu se já i kolegyně domluvíme německy, v létě pak chceme aspoň jednu studentku s angličtinou. Když potřebujeme francouzštinu, pomáhá nám tlumočení mimořádně zajistit turistické informační centrum," popsala vedoucí průvodců muzea Svatava Mertenová.

Slovanské hradiště v Mikulčicích ani průvodce nezaměstnává, čeká totiž na vyšší návštěvnost, při které by se přibrání dalších pracovníků vyplatilo. "Máme připravené texty v angličtině a němčině, které rozdáváme menším skupinám. Zájezdy rovnou informujeme, aby s sebou vzali tlumočníka, který je dovede provést,"  vysvětlil ředitel hradiště František Synek.

Správci památek: Nemůžeme lidi dobře zaplatit
To zámek Lednice patří k těm šťastnějším památkám. Svou krásou přitahuje nejen zahraniční turisty, ale i zájemce o průvodcovskou práci. "Můžeme si vybírat a dokonce velké spousty zájemců musíme odmítat," uvedla lednická kastelánka Ivana Holásková.

S penězi je to ale horší. "Tabulky nám umožňují jít v průměru na 49 korun za hodinu, což je na to, jaké požadavky máme na jejich znalosti a vystupování, skutečně velmi málo," přiznává Holásková.

Nadbytek zájemců potvrdila i Martina Medková Rudolfová ze státního zámku v Lysicích. Podle ní platí zámek průvodcům s jedním cizím jazykem 53 korun hrubého za hodinu práce. "Odpovídající by bylo aspoň sedmdesát, osmdesát korun," míní Rudolfová.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz