Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Zájezd z ciziny? Vemte si prosím vlastního tlumočníka“

  13:21aktualizováno  13:21
Správci jihomoravských památek se chystají na hlavní turistickou sezónu. Ta na řadě z nich začne už za několik dní. Mnohde přitom jen s obtížemi sháněli dostatek jazykově vybavených průvodců. Třeba hrady Pernštejn a Špilberk mají málo průvodců s ruštinou, ve Slavkově by zase rádi přivítali víc němčinářů.

Věstonická venuše | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Cizinci přitom na většině památek tvoří zhruba třetinu celkového počtu návštěvníků. "Uvítali bychom zájemce s ruštinou a italštinou," informovala Jana Krabičková z Muzea města Brna, pod které spadá hrad Špilberk. Podobné je to na Pernštejně: "Byli bychom za ruštináře rádi," řekl tamní kastelán Jakub Zdeněk Škrabal.

V jazycích, jimiž průvodci na Pernštejně nevládnou, dostávají zahraniční turisté tištěné průvodce. "To je u méně častých jazyků běžné i v zahraničí. Přesto je dobré, když naši průvodci dokáží v těchto jazycích podat nějakou doplňující informaci, případně umí málo ukázněné návštěvníky upozornit na porušování řádu," doplnil Škrabal. Památníku bitvy u Slavkova zase chybějí němčináři.

Mikulčice: "Z ciziny? Vemte si prosím tlumočníka"
Ještě o poznání hůř je na tom Regionální muzeum v Mikulově, pod které spadá například archeologická expozice "Věk lovců a mamutů" v Dolních Věstonicích. "Sehnat dostatek jazykově vybavených lidí je problém. Mimo sezónu se já i kolegyně domluvíme německy, v létě pak chceme aspoň jednu studentku s angličtinou. Když potřebujeme francouzštinu, pomáhá nám tlumočení mimořádně zajistit turistické informační centrum," popsala vedoucí průvodců muzea Svatava Mertenová.

Slovanské hradiště v Mikulčicích ani průvodce nezaměstnává, čeká totiž na vyšší návštěvnost, při které by se přibrání dalších pracovníků vyplatilo. "Máme připravené texty v angličtině a němčině, které rozdáváme menším skupinám. Zájezdy rovnou informujeme, aby s sebou vzali tlumočníka, který je dovede provést,"  vysvětlil ředitel hradiště František Synek.

Správci památek: Nemůžeme lidi dobře zaplatit
To zámek Lednice patří k těm šťastnějším památkám. Svou krásou přitahuje nejen zahraniční turisty, ale i zájemce o průvodcovskou práci. "Můžeme si vybírat a dokonce velké spousty zájemců musíme odmítat," uvedla lednická kastelánka Ivana Holásková.

S penězi je to ale horší. "Tabulky nám umožňují jít v průměru na 49 korun za hodinu, což je na to, jaké požadavky máme na jejich znalosti a vystupování, skutečně velmi málo," přiznává Holásková.

Nadbytek zájemců potvrdila i Martina Medková Rudolfová ze státního zámku v Lysicích. Podle ní platí zámek průvodcům s jedním cizím jazykem 53 korun hrubého za hodinu práce. "Odpovídající by bylo aspoň sedmdesát, osmdesát korun," míní Rudolfová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz